Швейк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятник Швейку у Львові, Україна

Бра́вий воя́к Швейк — сатиричний персонаж, вигаданий чеським письменником Ярославом Гашеком; головний герой роману «Пригоди бравого вояка Швейка», повісті "Бравий вояк Швейк у полоні" і збірника оповідань "Дивовижні пригоди чесного вояка Швейка". Багато пригод Швейка носять автобіографічний характер.

Опис[ред.ред. код]

Йозеф Швейк, чех, торговець собаками, якого вже один раз комісували з австро-угорської армії через «недоумство», знову призваний як «гарматне м'ясо» з початком Першої світової війни. Пригноблюваний бюрократами, поліцією, докторами, «програний» в карти одним офіцером іншому, життєрадісний і балакучий, але аж ніяк не простодушний, як могло б здатися з першого погляду, солдат неохоче дотримується свого довгого й невдачливого, але повного пригод і кумедних ситуацій, шляху на передову.

Спершу Швейк справляє враження простодушної, наївної і дурної людини. Насправді ж він талановитий саботажник і бунтар, безкорисливий авантюрист, для якого діагноз «ідіотизм» є тільки прикриттям для його несподіваних витівок. Розповіді Швейка, які він вставляє за кожної зручної нагоди, наочно показують, що стан справ у тодішній Австро-Угорській імперії теж має багато спільного з діагнозом «ідіотизм».

Швейк — просто джерело різного роду історій і байок з його повної пригод життя.

Приклад однієї з байок Швейка:

« — Як бачите, пане обер-лейтенанте,— сказав Швейк, не розгубившись,— кожний зжертий паштет вилізе наверх, як олія на воду. Я хотів узяти провину на себе, а він, бовдур, сам себе зрадив. Балоун взагалі непогана людина, але зжере все, що йому довірять. Я знав одного такого типа. Він працював кур'єром у банку. Йому довіряли тисячі: один раз навіть, коли він одержував гроші в іншому банку, йому дали помилково на тисячу крон більше, і він тут же повернув їх, але боронь Боже було доручити йому купити на п'ятнадцять крейцерів копченого ошийка, неодмінно по дорозі зжере. Такий уже був ненажера, що, коли його службовці посилали по ліверні ковбаси, він їх по дорозі розпорював кишеньковим ножем, а діри заліплював пластиром, який йому обходився для п'ятьох ліверних ковбасок дорожче, ніж коштувала б ціла ліверна ковбаска[1].  »
Шлях Швейка по Австро-Угорщині
   Описаний в другій частині
   Описаний в третій частині
   Описаний в четвертій частині

Канонічне зображення Швейка втілив чеський художник Йозеф Лада, автор ілюстрацій до одного з видань «Пригод …».

Роман не був закінчений Ярославом Гашеком через смерть письменника.

Існує продовження роману, написане Карелом Ванеком.

Прототипи героїв роману[ред.ред. код]

На думку літературознавця Нікольського С. В. прототипами героїв роману були:

  1. Йозеф Швейк — літературний персонаж, в якому поєднані характери двох людей: Йозеф Швейк (військове звання — єфрейтор)[2] і Франтішек Страшліпкі — денщик поручика Лукаша. Саме Франтішек Страшліпка любив розповідати своїм однополчанам різного роду «байки»[3].
  2. Кадет Біглер — реальна людина, який ще в 1950-і роки давав інтерв'ю журналістам, в яких мужньо визнавав, що його служба в романі описана правдиво[4].
  3. Поручик Лукаш — Гашек служив в його роті під час Першої світової війни[4].
  4. Сапер Йозеф Водичка — Гашек познайомився з ним в Тоцьких таборах для військовополонених[3].
  5. Старший писар Ванек — реальний персонаж, який зберіг тексти фронтових віршів Гашека. Під час святкування в Москві 100-річчя від дня народження Гашека, учасникам святкування передали привіт від онука Ванека[4].
  6. Капітан Сагнер — реальний персонаж[4].

Швейк у кінематографі[ред.ред. код]

Пам'ятники[ред.ред. код]

Пам'ятки бравому солдату Швейку встановлені в різних країнах і містах, у тому числі в Гуменному[5], Сяніку, Перемишлі, Львові, Скелівці, Донецьку, Ліпніце над Сазавоу, Кралупи над Влтавою, Оломоуці, Одесі, Ужгороді, Луцьку, Києві[6].

Пам'ятники Швейку також встановлені в таких російських містах: Санкт-Петербурзі (пам'ятник Швейку) на Балканській площі в 2003 році[7], у Москві, Омську[8] і Бугульмі.

Фотографії[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • На честь персонажа названо астероїд 7896 Швейк[9].
  • Створено туристичний маршрут «Шляхами бравого вояка Швейка», а також проводиться велотуристичний фестиваль на честь Швейка[10].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]