Шеврон (знак розрізнення)
Шеврон (від фр. chevron, буквально кроква) — стрічка або смуга у формі Λ або V, повернута самим різним способом.
Нарукавні знаки (емблеми, нашивки) роду військ до шевронів не належать.
Різновиди:
- на рукаві військового однострою, вказують на військове звання, тривалість служби або для визначення "свій-чужий".
- на військовій техніці для визначення "свій-чужий".
Будучи однією із головних геральдичних фігур кроква використовується при створенні шляхетських гербів і в міській геральдиці. Таким чином, вже з середньовіччя, кроква (шеврон) була легко впізнаваним почесним символом. Можливо саме тому, в 1777 році[1] французькі солдати почали носити матерчаті шеврони на рукавах однострою для позначення тривалості служби солдат та підофіцерів. Шеврони нашивалися на лівий рукав вище ліктя, один над одним. Один шеврон — прослужившим десять і більше років, два шеврона — п'ятнадцять і більше років, три шеврона — прослужившим двадцять і більше років.
У полках французької армії, куртки яких мали загострені обшлаги, шевронами також позначалися підофіцерькі звання капралів та сержантів. А у полках, яки мали гусарську форму одягу, шевронами позначалися також і офіцерські звання.
Під час наполеонівських війн шеврони були запроваджені як в арміях залежних від Франції країн, так і в країнах антифранцузької коаліції та їх колоніях.
У 1803 році[2] в британський армії почали використовувати шеврони вістрями вниз як знаки розрізнення нижніх чинів.
У 1817 році[1] Сільванус Тейер, суперінтендант Військової академії США у Вест-Пойнті, вперше використовував шеврони, щоб показати звання курсанта. Звідти вони поширилися на решту армії та морської піхоти.
Шеврони в арміях носять на рукавах або погонах форменого одягу солдатів, курсантів, сержантів, унтерофіцерів — для позначення військових звань, числа років служби для військовослужбовців служби за контрактом.
Зразки шевронів
-
Шеврон старшого сержанта французької армії
-
Шеврон сержанта британської армії та Королівської морської піхоти
-
Шеврон рядового 1 класу армії США
-
Шеврон майстер чіф-петті офіцера ВМС США
-
Шеврон технік-сержанта ВПС США
-
Почесний кут старих бійців для найстаріших членів СС
Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
- ↑ а б Chevrons, Naval History and Heritage Command (англ.)
- ↑ Army Rank Insignia, Irish Great War Society [Архівовано 2022-09-24 у Wayback Machine.] (англ.)