Шельха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шельха is located in Мексика
Шельха
Шельха
Міста на півострові Юкатан, Мексика.
Xel Há - місто Шельха
Фрески, знайдені у "Будинку птахів"

Шельха (май. Xel Há, ісп. Xelha) — стародавнє місто майя на східному узбережжі Юкатана біля однойменної бухти.

Назва походить від юкатекських слів «xel» — «джерело» і «ha'» — «вода».

Виникло наприкінці I ст. У V ст. перетворилося на досить велике поселення, що мало зв'язки навіть з Центральною Мексикою (Теотіуаканом та його наступниками). Саме в цей час у місті зводяться великі будівлі, найвідомішою з яких є "Будинок птахів". Водночас Шельха швидко потрапила під вплив, а згодом - і під владу сусідньої Коби, володарі якої використовували для торгівлі місцеву гавань. Шельха була з'єднана з Кобою сакбе - штучною дорогою.

Руїни палацу

Починаючи з VIII ст. місто переживало певний занепад, що однак не вплинуло на його роль у торгівлі. З X ст. Шельха потерпала від набігів тольтеків, а з виникненням Тулума - від торговельної конкуренції з ним. Проте у XIII ст. Шельха звільнилася від влади Коби - володарі якої відтоді віддавали перевагу торгівлі через Тулум.

Незалежність сприяла швидкому піднесенню міста, набрало обертів будівництво - у цей час, зокрема, зводиться царський палац, "Будинок Ягуара", храми "групи Лотропа". Напади нових ворогів - цього разу карибів - змусили місцевих володарів збудувати оборонні мури, що відгородили місто від гавані (яка була першою жертвою будь-якого несподіваного наскоку)[1]. Можливо, саме карибська загроза сприяла тому, що цар Шельхи дружньо прийняв іспанців на чолі з Франсіско де Монтего і дозволив йому заснувати на своїй землі власне містечко, що отримало назву Саламанка-де-Шельха. Щоправда, невдовзі іспанці залишили його і перебралися на північ. До середини XVI ст. знелюднила і майянська Шельха.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Samuel K. Lothrup. Tulum: An Archaeological Study of the East Coast of Yucatan. Washington, 1924, с.134