Шемс ед-Дін Мехмет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шемс ед-Дін Мехмет
тур. Mehmet Bey
Народився1240
Помер1277
Конья, Румський султанат
Країна Караманіди
Діяльністьвійськовослужбовець
Знання мовтурецька
ПосадаБей Караманідівd
БатькоКараман-бей

Шемс ед-Дін Мехмет (тур. Karamanoğlu Mehmet Bey; 1240 — 1277) — 2-й бей Караманідів в 12611277 роках. Відомий також як Мехмед-бей I Караманід.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Син Караман-бея.Народився 1240 року. Разом з батьком брав участь у походах до кілікійського царства та проти султана Килич-Арслана IV. Після загибелі батька близько 1261 року був захоплений разом з братами Сулейманом Мюїн ад-діном, що був фактичним правителем Румського султанату. Номінально Мехмет вважався очільником володінь Караманідів.

Разом з братами звільнився з полону лише після смерті султана 1265 року. Ймовірно значний час витратив на відновлення військової та економічної потуги свого бейліка.

1276 року підтримав повстання огузів Шараф ад-Діна Хатироглу проти монголів. На дяку останній передав Мехмет-бею місто Ерменеке, що колись належало його батькові. Слідом за цим війська Караманіда зайняли Ічель та завдали поразки армії перване Мюїн ад-Діна вбитві на річці Гексу.

1277 року бей доєднався до перемовинв Ельбістані з мамлюкським султаном Бейбарсом щодо утворення широкої антимонгольської коаліції. Брав участь у битві біля Ельбістану, де монголи та султан Кей-Хосров III зазнали тяжкої поразки. Потім Бейбарс повернувся до Єиту, призначивши Мехмет-бея намісником (бейлербеєм) захоплених Сівасу, Кайсері, Ерзіджану.

Слідом за цим Мехмет-бей підтримав повстання Джимрі (Псевдо-Сіявуша, сина Кей-Кавуса II), від іменіякого захопив столицю султаната Конью. У червні того ж року в битвібіля Акшехіра завдав поразки війську султана. Втім у вересні 1277 року проти Мехмет-бея виступило монгольське військо на чолі із Джувейні. Біля фортеці Курбагі під час однієї з сутичок Мехмет-бей разом з синами потрапив у засідку та загинув. Йому спадкував брат Гюнері.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Prof. Yaşar Yüce-Prof. Ali Sevim: Türkiye tarihi Cilt I, AKDTYKTTK Yayınları, İstanbul, 1991 p 242—243
  • Yildiz S.N. Karamanoğlu Mehmed Bey: Medieval Anatolian warlord or Kemalist language reformer? // Religion, Ethnicity and Contested Nationhood in the Former Ottoman Space. — 2011. — С. 147—170.