Шень Бухай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шень Бухай
Інші імена Шень-цзи
Народився 420 до н. е.
столиця царства Чжен
Помер 337 до н. е.

Національність китаєць
Діяльність політик, філософ
Титул хоу Чжао

Шень Бухай (申不害, 420 до н. е. —337 до н. е.) — китайський політичний діяч, філософ-легіст періоду Чжаньго.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у 420 році до н. е. у столиці царства Чжен (на південний схід від сучасного м. Сіньян провінції Хенань). Про його життя відомо доволі мало. Після завоювання рідного цпрства державою Хань, перейшов на службу до завойовників. Він з 357 до 337 року до н. е. був канцлером у державі Хань.

Легізм Шень Бухая[ред.ред. код]

Виступав за керування за допомогою законів (фа), визначальним вважав такий аспект, як «шу» — мистецтво контролювати административний апарат. Суть «мистецтва» в тому, щоб «на чиновницькі посади призначати за здібностями, вимагати від чиновника виконання належних йому за посадою обов'язків, тримати в своїх руках рукоять його життя й смерті, вивчати можливості чиновника». Доктрина Шень Бухая носить назву сінмін («форми і імена» або «покарання і імена»): перший член бінома — ієрогліф сін (покарання) виступає синонімом сін (тілесна форма). Під «іменами» (мін) тут маються на увазі чиновницькі посади і пожалування, які повинні відповідати «тілесній формі» конкретному змісту особистості та вчинків чиновника. Застосування ієрогліфа сін («кара») надає біному сінмін додаткове значення «покарання і нагороди», що припускає єдність двох сторін «мистецтва» управління.

За Шень Бухаєм, необхідно, щоб «чергування імен відповідало реальності», тобто термін сін пояснювався через поняття ши — «реальність», «конкретність». Після цього стане можливим «вказувати шлях Піднебесної за допомогою недіяння (увей)»: під «недіянням» тут мається на увазі відсутність безпосереднього административної активності володаря, який займається лише підбором й призначеннями чиновників. Для виконання цієї функції він повинен приховувати свій інтелект, інформованість, володіти важелями управління, щоб забезпечувати передачу та виконання його наказів.

Твори[ред.ред. код]

Відомо про трактат «Шень-цзи», але він натепер нині втрачений. Збереглася лише глава «Таті» («Велике тіло»). Окремі висловлювання Шень Бухая містяться в «Люй-ши чуньцю» («Весни і осені пана Люя»), «Ханьшу» («Книга Хань»), інших давніх пам'ятниках.

Джерела[ред.ред. код]

  • Creel H.G. Shen Pu-hai. A Chinese Political Philosopher of the Fourth Century B.C. Chic., 1974.