Шепель Яків Матвійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шепель Яків Матвійович
Шепель Яків Матвійович.jpg
Народження 23 листопада 1894(1894-11-23)
Літинський повіт, Подільська губернія
Смерть 1921(1921)
Громадянство Flag of the Ukrainian State.svg УНР
Приналежність Flag of the Ukrainian State.svg УНР
Рід військ партизани
Війни / битви повстанський рух 1918—1921 р.р.

Я́ків Матві́йович Ше́пель (* 23 листопада 1894 — † вересень 1921) — повстанський отаман на Літинщині, полковник Армії УНР, командувач 6-м повстанським районом. У 1919 — 1921 роках оперував проти більшевиків на Літинщині, Хмельниччині, Козятинщині, Калинівщині (Вінниччина).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився на Літинщині (Поділля) у селянській родині, в селі Вонячин (нині Городище Літинського району). Мав початкову освіту. На початку Першої світової війни мобілізований у російську армію.

У 1917 році створив повстанський загін на Літинщині, який налічував близько 500 кіннотників. 27 липня 1919 загін Я. Шепеля отримав назву І-а Подільська дивізія селянських повстанських військ у складі 14 500 багнетів. Дивізія діяла спільно з групою військ Армії УНР Юрка Тютюнника, і спільно з галичанами брала участь у визволенні Жмеринки та Вінниці від більшовиків. Під час Першого Зимового походу взаємодіяв з частинами Армії УНР під командуванням генерала М. Омеляновича-Павленка. Коли отаман О. Волох на початку грудня 1919 підняв у Любарі заколот проти української влади, Шепель засудив цей антидержавний вчинок; на вимогу Волоха піддатися під його накази, Шепель вислав йому мішок цукру з листом: «Як тобі гірко там в Любарі, то я посилаю Тобі осолоду».

У січні 1920 відмовився від пропозиції про співпрацю з денікінським полковником Переваловим.

У березні 1920 загін Шепеля діяв на Вінниччині, Літинщині та біля Хмельника.

Згодом Шепель емігрував до Польщі. Брав участь у Другому Зимовому поході 1921. Після його завершення повернувся на Літинщину.

Вбитий аґентом чекістів — Федором Паньковецьким, коли переходив на Галичину через річку Збруч.

У літературі[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]