Шеша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вішну і Лакшмі на Шеші, Картина 1870
Shesh shaiya Vishnu.jpg

Шеша та Ананта-шеша (санскр. अनन्त शेष, Ananta Śeṣa IAST «нескінченний Шеша») - одна з форм Бога в індуїзмі і ведичній релігії - тисячоголовий змій, цар всіх нагів. Шеша виступає уособленням вічного часу. [1]

Зображення[ред.ред. код]

Згідно із «Бгагавата - пураною», Шеша - це аватара Вішну,[2] також відома під назвою Санкаршана. У Пуранах описується, що Шеша підтримує на ковпаках своїх голів всі планети Всесвіту і постійно зайнятий оспівуванням слави та імен Вішну своїми незліченними вустами.

Ананта-шешу зазвичай зображують як гігантського змія, згорнутого кільцями в космічному просторі і плавають у водах вселенського причинного океану. Його кільця виступають як місце відпочинку для Вішну і Його вічної подружжя Лакшмі. Його зображують п'яти-головим, семи-головим, і найбільш часто - з безліччю голів, на кожній з яких він носить оздоблену коштовним камінням і візерунками корону.

Ананта-шеша тісно асоціюється з Вішну. Його ім'я в перекладі означає «те, що залишається», і походить від санскритську кореня шиш (śiṣ) - після того, як всесвіт руйнується в кінці кожної кальпи, Шеша залишається незмінним. У індуїзме Баларама, Лакшман і Нітьянанда, розглядаються як втілення Шеши (або навпаки). Втіленням Шеши також вважається Патанджалі.

Згідно з «Махабхарате» батьком Шеши був ріші Кашьяпа, а матір'ю - Кадру. В одній з пуранічних історій, Шеша дає гору Мандару дів і асурам, щоб ті використовували її як мутовку для збовтування молочного океану.

На честь Ананта-Шеши названа столиця південноіндійського штату Керала місто Тіруванантапурам (в перекладі означає «Місто Господа Ананта»).

Інші імена[ред.ред. код]

  • Шеша-нага «змій Шеша»
  • Аді-шеша «початковий Шеша»
  • Ананта «безконечна» «безмежний»
  • Нагашаяна

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]