Шива

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Шіва
Sivakempfort.jpg
Бог руйнування
Деванагарі: शिव
Трансл. санскриту: Śiva
Група богів: Дева (трімурті)
Помешкання: Кайласа
Мантра: Ом намах Шивая
Зброя: Тришула (тризуб)
Супутник: Саті, Парваті
Верхова тварина: бик Нанді

Шива або Шіва (санскрит शिव — прихильний, дружній) — Також знаний як Махадева ("Великий Бог"). Верховний Бог в Шайвізмі. На найвищому рівні, Шіва розглядається як безмежний, незмінний і безформний тобто трансцендентний. В індуїзмі поряд з Брахмою і Вішну, один із трійці (трімурті) головних богів. Виконуючи в ній функцію бога-руйнівника. Покровитель йоги та тантри.

Походження[ред.ред. код]

Прообразом Шиви був міфологічний персонаж — рогате божество на троні, зображення якого знаходили зокрема у Мохенджо-Даро. У ведійському варіанті йому відповідав Рудра — стихійне божество грози і бурі. В сучасному образі закладені дві контрастні характеристики — еротизм та аскетизм. Це, з одного боку — бог аскетів, що прагнуть руйнування і повернення та поєднання з вічністю й абсолютом. Шива вважається грозою демонів, і в цьому проявляється його руйнівна сила. Але, з другого боку, — це бог життєвої сили і чоловічого начала. Іноді зображують як Харіха́ра — одна з форм Бога, в якій в одній особі втілились Вішну (Харі) і Шива (Хара). Також відомий як Шанкаранара́яна. (див. також Трімурті). Значна частина культу Шиви — його зв'язок з музикою та танцями. Його іконографічний образ Шива Натараджа, «цар танців», є одним з найпопулярніших.

Відгалуження індуїзму, що вважає Шиву головним божеством, називається шайвізмом. Це найстаріша та одна з найпопулярніших течій індуїзму. Традиційно вважається, що існує 1008 різних конфесій шайвізму, найбільшими серед яких є пашупата і лінгаятизм. Решта традицій індуїзму теж містять у своєму пантеоні бога Шиву, хоча він не має визначальної ролі.

В "Індикі" Арріан цитує Мегасфена, який говорить, що індійці вважають від Шиви до Чандрагупти Маурї "153 царя протягом періоду, який тривав 6043 р.", тобто Шива перебував у Індії близько 6365 р. до н.е. Найбільшим релігійним святом, присвяченим Шиві, є Махашиваратрі. Основна мантра Панчакшара-мантра вперше зустрічається в Яджур-веді в Рудра-сукта[ru].

Імена[ред.ред. код]

Печатка з Мохенджо-Даро з прообразом Шиви
Бронзова статуетка епохи Чола, що зображає танець Шиви Натараджі. Метрополітен-музей, Нью-Йорк.

Найперша згадка імені бога Шиви в Ведах, зустрічається в тексті Рігведи під назвою Шатарудрія. Вважається, що Шива або Сіва (Сіван) було божеством доарійського населення Індії. Згодом він злився з ведичим Рудрою.

У Махабхарата і Пуранах наводиться список з 1008 імен Шиви. Нижче наведені деякі з них з приблизним перекладом.

 • Шива — благий, приносить щастя;
 • Бгайрава (санскр. भैरव) — «жахливий», жорстокий прояв Шиви, пов'язаний зі знищенням;
 • Бголанатг — «покровитель (володар) простих». Оскільки слово «бхола» значить і «простий, нелицемірний» і «простий, дурник» то Бхоланатх часто розуміється в значенні «володар простаків», яким іноді зображується Шива у вішнуїтів.
 • Вайкунтганатга — володар Вайкунтга
 • Махешвара - Верховний володар
 • Трілочана — триокий
 • Чатурбгуджа — чотирирукий
 • Натараджа — володар танцю
 • Кайласанатха — той, що живе на Кайласі
 • Нілакхантха — синьошиїй
 • Йогешвара — бог йогів
 • Пашупаті — хазяїн худоби, одне з найстаріших імен Шиви
 • Ардханарішвара — напівчоловік-напівжінка
 • Тріпуратака — той, хто знищив Тріпуру
 • Хара - руйнівник Всесвіту

Функції[ред.ред. код]

 • Він вважається творцем сакрального звуку («ом»)
 • Шива створив санскрит зі звуків дамару
 • Шива вважається творцем йоги і ідеальним аскетом. І їхнім покровителем.
 • Шива вважається покровителем танцю (Натараджа). Він виконує божественний танець тандаву, який може створювати і знищувати світи
 • За легендою, коли боги збивали Світовий океан в надії знайти амріту, першим вони знайшли отруту, яка могла знищити все живе. Цю отруту випив Шива, тим самим врятувавши світ, після чого його шия назавжди стала синьою

Імовірний прототип Шиви - доарійске божество Рудра («рудий або червоний»): червоношкірий і чорнявий мисливець з луком і отруйними стрілами, одягнений в звірячу шкуру. За однією з версій - бог родючості, з яким пов'язувався фалічний культ; у Ведах - породження гніву Брахми, руйнівник, каратель, мешканець кладовищ, посипає себе попелом з похоронних багать. В іншій іпостасі він же - Шива («благий»), захисник, покровитель медицини і тварин. З часом «Рудра» стає одним з епітетів Шиви, який входить до арійського пантеону на правах одного з центральних богів, одного з трімурті: Брахма-творець, Вішну-охоронець, Шива-руйнівник. Саме з цим розумінням Шиви і пов'язаний образ Натараджі, Володаря танцю.

Канонічний образ Натараджі склався в Х столітті; саме при династії Чола починають з'являтися бронзові зображення танцюючого Шиви, танець якого - тандава - створює і руйнує світ в кінці кожної кальпи.

Трактувань цього танцю є безліч, хоча розходяться вони здебільшого в деталях. Наприклад, такі шість видів Тандава: адбхута тандава - подив, диво, творіння; ананда тандава - екстаз, захоплення життям; анаварата тандава - нескінченний танець, вічність; самхара тандава - руйнування, процес розпаду; Пралена тандава - кінець, розчинення в порожнечі. В інших версіях їх може бути сім, дев'ять і т.д.

Танець Шиви - це творіння, срішті. Танцюючий Шива тримає в правій руці барабанчик-дамару у формі пісочного годинника. Перший звук, виданий цим барабанчиком, знаменує початок світу. Дамару задає ритм танцю Шиви і пульс всесвіту. Так само він символізує єднання жіночого і чоловічого начала: два взаємопроникних конуса. Потім це збереження, стітхі. Нижня права рука танцюриста звернена долонею до глядача: це мудра Абхая («Не бійся»), жест захисту, безпеки. Кобра з розкритим каптуром, що обвиває передпліччя цієї руки - втілення Кундаліні, пробудженої життєвої енергії. Далі йде поглинання, самхара. Це початок зворотного руху, відкат, передвісник руйнування. У лівій верхній руці Шиви - божественний вогонь, агні, який знищить всесвіт у кінці кальпи, щоб потухнути потім в порожнечі. Приховування, тіробхава - це ілюзія, майя. Маски, мани, байдужість... Істина прихована за ілюзією, але завдяки цьому виникає можливість пошуку, досвіду. Під правою ногою Шиви карлик Апасмара (або Міялака), який за різними трактуванням символізує різне: хвороба і смерть, недбалість, неуважність; але в першу чергу - невігластво і духовну лінь, які можна побороти. Милість, ануграха - одкровення, знання, звільнення. Піднята ліва нога символізує звільнення від світу і вихід з кола перероджень, і нижня ліва рука вказує на неї, запрошуючи наслідувати приклад бога.

Навколо Шиви - вогняне кільце, прабхамандала; це енергія і світло в широкому сенсі: енергія та світу, і людської свідомості. Це всесвітня душа, космос і пульсація світів, що виникають в танці Шиви і руйнуються ім. Язики полум'я іноді трактують як мантру АУМ (ОМ) - звук, що символізує повноту творіння (А - пробудження, мирської досвід; У - сни, марення, мани; М - сон без сновидінь, безтурботність, змішала тиша після - не-проявленість, вища ступінь просвітлення, Брахман).

Розвіваються волосся Шиви символізують свободу і життєву енергію, в них можна розгледіти череп (символ перемоги над смертю), півмісяць (зростаючий місяць, земні радощі, почуттєві задоволення) і Гангу. Згідно з легендою, Ганга колись текла тільки на небі, а земля була позбавлена ​​води, і якийсь мудрець вирішив це виправити. Але якби всі води Ганги відразу звалилися на землю, це більше нашкодило б, чим допомогло, і тому втрутився Шива, підставивши під потік свою голову. Заплутавшись у волоссі, Ганга потекла на землю повільніше, 7 спокійними потоками, а Шива отримав ім'я «Гангадхар» («стримав Гангу»).

Практично на всіх зображеннях у Шиви три ока. Праве око - сонце, Сурья, що бачить все світле і добре. Ліве - місяць, Чандра, бачить недоліки і зло. Вертикальне третє око на лобі - око мудрості, здатне аналізувати і те, і інше.

Від звуку браслетів на ногах танцюючого Шиви виникли чотири види мистецтв: музика, спів, танець, театр. Це одна з причин, чому Шиву трактують як вчителя. Він виступає подавцем мудрості, що вказує шлях до звільнення. На знак цього на його правому вусі сережка, макара Кундала, знак вченого, браміна, гуру. З цим аспектом Шиви пов'язана ще одна чудова дихотомія. З одного боку він - Махайог, аскет, що сидить високо в Гімалаях, на горі Кайлас, зігріваючись тільки Тапас - енергією медитації. Він покровитель аскетів і творець йоги, настільки поглинений медитацією, що одного разу, коли іншим богам була потрібна його допомога проти демона, який загрожував землі, Шиву не могли докликатись, так що Індра відправив Каму, щоб той вразив Шиву любов'ю до Парваті і вивів з медитації. Шива з медитації вийшов - щоб спопелити Каму третім оком, та так якісно, ​​що ім'я «безтілесний» залишилося за тим навіть після наступного народження.

З іншого ж боку з Шивою пов'язаний культ родючості, поклоніння шівалінгаму (фалосу Шиви) і тантричні практики, що трактують секс як символічне поєднання двох протилежних начал, як акт творіння і шлях до духовного зростання. З точки зору індуїзму аскеза, йога, танець, тантра - це різні шляхи до одного і того ж, до звільнення від оман і Майї, до виходу з кола перероджень.

Образ Натараджі якраз поєднує в собі ці різні тенденції. Перше що кидається в очі в Шиві-танцюриста - це динаміка, життя, дика енергія, розпущене заплутане волосся, полум'я навколо... Але обличчя при цьому залишається підкреслено спокійним, безпристрасним: танцюрист занурений в себе і безтурботний, що виникають і рушаться світи - це побічне явище, яке мало його зачіпає; всесвіт пульсує в ритмі його танцю, але сам він не належить цьому всесвіті, залишаючись стороннім спостерігачем.

Родина[ред.ред. код]

Гігантська статуя Шиви в Мурдешварi.

Згідно з міфами першою дружиною Шиви була Саті. Через неповагу її родичів до її чоловіка Саті здійснила самоспалення. Згорьований Шива присвятив себе аскетичним подвигам у Гімалаях. У цей час світу почав загрожувати демон Тарака, якого не міг вбити ніхто, окрім сина Шиви, тому боги влаштували зустріч Шиви із дівчиною Парваті, у тіло якої переродилася Саті. Парваті стала другою дружиною Шиви і у них народився син Сканда, бог війни. Другим сином Шиви є бог мудрості Ганеша. Триєдність Шива-Парваті-Ганеша може символізувати в індуїзмі ідеальний тип божественної сім'ї.

У ведичних гімнах Амбіка — сестра Рудри (Шиви), але згодом відбулось її ототожнення з Парваті, дружиною Шиви.

У тантричній традиції поширеніший союз Шиви і Шакті — його коханої. За допомогою сексуальних ритуалів адепти досягають змінених станів свідомості, психоделічного бачення і самадгі.

Іконографія[ред.ред. код]

Звичайні форми[ред.ред. код]

 1. Чотири руки — тризуб (тришула), барабан (дамару), благодатна позиція (варада-мудра) і вервечка (акшамала).
 2. Вісім рук. Праві — вервечка (акшамала), спис (шакті), жезл (данда) і спис (шула), або тризуб (тришула). Ліві — ритуальний жезл, чаша-череп (капала), благодайна позиція (варада-мудра) і кобра. Слонова шкіра і місячний серп (каумуді).
 3. Чотири руки — благодійна (варада) і захисна (абхайя) позиції, спис (шула), або тризуб (тришула), петля. Двоє очей. Каранда-корона.
 4. Дві руки — спис (шула), або тризуб (тришула), лук (дханус). Троє очей.
 5. Чотири руки — захисна (абхайя) і благодайна (варада) позиції, олень (мріга) і барабан (дамару). Троє очей. Супроводжується Парваті.
 6. Дві руки — тризуб (тришула) і чітки (акшамала). Троє очей.
 7. Дві руки — змія і бойова сокира (парашу). Стоїть на карлику Апасмара пуруші.

Атрибути[ред.ред. код]

 • Тризуб (Шула, Тришула) — символізує троїстість світобудови - три стадії еволюції світу(творення, буття і руйнування), три часи (минуле, теперішнє і майбутнє), три гуни, три іпостасі Верховного Бога (Бхагавана), три рівні буття (лока) - світи богів, земного (середнього) типу, демонів, три форми втілення - люди, тварини, духи.
 • Сплутане волосся — різноманіття Брахмана-Абсолюту.
 • Півмісяць (Каумуді) — символізує божественність Шиви. Також є символом контролю над розумом.
 • Змій Васукі Яджнопавіта — його гнів, що скоряє зло, а також мудрість.
 • Тигрова шкіра (В'яґхра-Чамара) — символізує перемогу над бажаннями.
 • Бик Нанді — символізує дхарму, Закон.
 • Третє око, яким Шива спопелив бога кохання Каму, символізує аскетизм та всезнання. Третє око Шиви в храмових статуях іноді оздоблювали дорогоцінним алмазом.
 • Попіл, яким вкрите тіло Шиви, символізує аскетизм та руйнування
 • Синя шия нагадує про отруту, яка могла зруйнувати світ, чому запобіг Шива
 • Ганга, небесна ріка, що стікає на лоб Шиви. Символізує силу і безсмертя
 • Барабан (дамару) є елементом божественного танцю Шиви тандави. Символізує звук Ом, з якого бере початок Всесвіт.
 • Жезл (Данда) — символізує смерть.
 • Лимон (Джамбхара) — насіння світу.
 • Щит (Кхетака) — символізує дхарму, Закон.
 • Віна - музичний інструмент типу лютні, кобзи
 • Акшамала - чотки з плодів священного дерева Рудракші
 • Лінгам - символізує відсутність форми Абсолютного Брахману
 • Капала - чаша з черепу. Символізує аскетизм.
 • Кунда - глечик з водою. Символ амріти.
 • Кхадга - різновид меча. Символізує духовну мудрість.
 • Агні - первинний вогонь
 • Гада - булава-жезл
 • Чіллум - ритуальна люлька

Ардханарішвара[ред.ред. код]

Ардханарішвара - об'єднана Сварупа (форма) Бхагавана Шрі Шівджі і Маа Ааді Шакті: одна частина тіла Ардханарішвари має чоловічу форму (Шівджі), інша частина - жіночу (Маа). Цей образ символізує єдність чоловіка і жінки, їх свідомості, чоловічої та жіночої енергій, Брахмана і Ааді Шакті, Пуруші і Пракруті. Частина Шакті золота, тоді як частина Шівджі білосніжна. Шива статичний, Шакті динамічна і творяча. Він єдиний, вона проявляє себе в безлічі. Він без форми, вона проявляє безформенне в нескінченній кількості форм. Але обидва вони одне. Говориться, що Шива без Шакті - Шава (труп). Але й Велика Мати так само не може існувати без Шиви. Шива і Ааді Шакті є одним цілим Єдиним Верховним Господом.

У штатах Карнатака і Керала відомі андрогінні форми - Джумаді, або Дхумаватхі, або Ксену. Обєднана форма Шиви і Вішну називається Харіхара або Шанкаранараяна.

Мантри[ред.ред. код]

Головною та найважливішою мантрою у Шайвізмі є панчакшара (п'яти-складова) мантра - namaH shivAya. Зазвичай їй передує містичний склад "Aum" ("Ом").

Lord Shiva Gayathtri

Om Tat Purushaya Vidhmahe Mahadevaya Dheemahe Tanno Rudra Prachodayaath

Maha Mrutyunjaya Mantra

Thryambakam Yajaamahe' Suganthim Pushtivardhanam | Urvarukamiva Bandana-mr.uthyormuksheeya Ma-amr.uthathu ||

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]