Шкарпетки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шкарпетки

Шкарпе́тка (від італ. scarpetta — «чобіток», можливе через польське посередництво[1]) або носки (від лат. soccus) — парний тканинний предмет одягу, призначений для ніг. Зазвичай слово вживається у множині — «шкарпе́тки».

Історія[ред. | ред. код]

Шкарпетки були винайдені у Стародавній Греції. Шльопанці з м'якої шкіри були жіночим домашньої одягом. Шкарпетки римлян були трохи нижче коліна, а з часом і зовсім перетворилися на панчохи. В'язані шкарпетки з'явились в Іспанії в XVI столітті. Їх в'язали вручну і прикрашали вишивкою. Займалися цим, як правило, чоловіки. У 1589 році випускник Кембриджа, магістр філософії Вільям Лі винайшов панчішно-в'язальну машину. Його машина була здатна робити в хвилину тисячу двісті петель. Це було великим результатом на той час, наприклад під час ручної в'язки вдавалось зробити не більш ніж сто петель.

Дешеві панчохи машинного в'язання швидко витіснили панчохи, зв'язані вручну. А ті вже були витіснені панталонами. Панчохи стали зменшуватися і знову перетворилися на шкарпетки. Остаточно вони змінились під час Першої світової війни, коли через дефіцит матеріалу почали економити на довжині шкарпеток.

Виготовлення[ред. | ред. код]

Шкарпетки роблять з шерсті, бавовни та інших натуральних волокон, а також хімічних і синтетичних волокон і їх поєднань. Шкарпетки бувають жіночими, чоловічим та дитячими. Всі ці види відрізняються за розміром, кольором, видом сировини та способом виготовлення. Оптимальним для шкарпеток слід вважати наступний склад — 75 % — бавовна, 20 % — поліамід, 5 % — еластан. Саме він забезпечує довговічність і гарний зовнішній вигляд і не шкодить здоров'ю. Якщо синтетики в шкарпетках більше, вони, будуть дешевші і довговічніші, але в таких шкарпетках ноги «не дихають». Крім того, синтетичні шкарпетки не вбирають вологу — ноги в них постійно пітніють. Склад матеріалу повинен вказуватися на етикетці.

Шкарпетки можуть бути трикотажними або в'язаними, фабричного або ручного виробництва.

Натуральні матеріали[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.