Школа бібліотечного журналіста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Школа бібліотечного журналіста ХДНБ ім. В.Г. Короленка

Школа бібліотечного журналіста – навчально-інноваційний проект з бібліотечної журналістики, започатковано у 2013 р. на базі Харківської державної наукової бібліотеки імені. В. Г. Короленка (ХДНБ ім. В.Г. Короленка) за грантової підтримки програми «Бібліоміст» IREX/Україна, інформаційного партнерства НВП "Ідея" та журналу "Бібліотечний форум України" (нині «Бібліотечний форум: історія, теорія і практика»).

Історія[ред. | ред. код]

Проект започатковано у 2013 р.[1]

Керівник і модератор проекту, а також автор ідеї Школи, викладач – заступник директора з наукової роботи ХДНБ ім. В.Г. Короленка Людмила Володимирівна Глазунова, тьютори - співробітники науково-методичного відділу, науково-видавничого центру і кабінету бібліотекознавства ім. Л.Б. Хавкіної ХДНБ ім. В.Г. Короленка, а також викладачі Харківської державної академії культури (ХДАК).

Проект «Школа бібліотечного журналіста» було визнано найкращим у номінації «Найоригінальніша бібліотечна інновація року» конкурсу «Марафон непересічних бібліотечних ідей – 2013» (програма «Бібліоміст», приз – планшет Asus Google Nexus)[2].

Мета, завдання[ред. | ред. код]

Мета проекту – сприяння професійному розвитку бібліотекарів і створення позитивного іміджу бібліотек як безкоштовних загальнодоступних центрів доступу до інформації через ЗМІ різного рівня, бібліотечні ЗМІ (електронні та друковані) та через сайти і сервіси Web 2.0, 3.0.

Головне завдання проекту – засвоєння учасниками методів, прийомів, засобів журналістської діяльності та отримання практичних навичок.

Теми занять:«Журналістика – поняття, типологія»;«Взаємодія бібліотек з засобами масової інформації»;«Періодичний друк як основний вид бібліотечної журналістики»;«Жанри бібліотечної журналістики»;«Інформаційні жанри» (звіти, замітки, анонси, прес-релізи, інтерв’ю, репортажі та ін.); «Аналітичні жанри» (кореспонденції, рецензії, статті, журналістські розслідування); «Аналітичні жанри» (бесіди, коментарі, анкети, огляди);«Художньо-публіцистичні жанри» (есе, нариси, етюди, легенди та ін., в тому числі сатиричні – фейлетони, памфлети, сатиричні коментарі, анекдоти, пародії );«Телевізійна журналістика»;«Створення аудіоподкастів». Особливу увагу приділяється специфіці жанрам журналістики в електронному середовищі, використанню інтернет-сервісів та каналам для формування власних бібліотечних ЗМІ.

Реалізація проекту[ред. | ред. код]

У межах проекта, протягом 2013-2019 рр. відбулися три локальні (для фахівців ХДНБ ім. В.Г. Короленка), сім всеукраїнських [3], п'ять регіональних (для бібліотекарів Східної України) та обласна (для бібліотекарів Харкова та області) Школи бібліотечного журналіста.

На замовлення колег також проводяться навчально-тематичні семінари з основ журналістської майстерності для бібліотекарів Харкова та регіону.

Локальні школи бібліотечного журналіста ХДНБ ім. В.Г. Короленка (січень – жовтень 2013 р.)

Перша локальна школа реалізовувалася у два етапи [4]. На першому етапі (30 січня – 26 березня 2013 р.) здійснювалась підготовка викладачів Школи бібліотечного журналіста. Викладачами стали співробітники науково-методичного відділу, науково-дослідного відділу бібліотекознавства та бібліографознавства і науково-видавничого центру бібліотеки. Другий етап Школи бібліотечного журналіста ХДНБ (21 травня – 6 червня 2013 р.) був націлений на навчання групи слухачів зі складу співробітників  ХДНБ ім. В.Г. Короленка. Друга локальна школа проходила 2 – 4 жовтня 2013 р., третя локальна школа тривала протягом 17 – 20 березня 2014 р. Усього до участі у Школі бібліотечного журналіста було залучено 104 слухача із різних підрозділів бібліотеки.

Перша Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (21 – 24 жовтня 2013 р.)

Учасники – 18 представників зі Львова, Києва, Луганська, Славутича (Київська обл.), Дніпропетровська, Дружківки (Донецька обл.), Харкова, Сімферополя. За термін навчання учасниками опановано 18 тем, відвідано майстер-класи від професійних журналістів – Ганни Прокаєвої і Філіпа Діканя, узято участь у ХVI Міжнародній науково-практичній конференції «Короленківські читання 2013» на тему «Бібліотеки, музеї, архіви у медіа-просторі регіону». В межах останнього заходу пройшов майстер-клас редактора телепроекту «Простір ідей» 5 каналу Тетяни Терен «Інформаційна привабливість бібліотеки: професійність обговорення бібліотечних проблем у ЗМІ».

Друга Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (7 – 10 квітня 2014 р.)

Учасники – 11 фахівців з Вінниці, Дніпродзержинська, Києва та Харкова. Відбувся майстер-клас з фотожурналістики відомого фотохудожника Володимира Оглобліна. Під час проведення другої школи Марія Сахарова (Вінниця) та Вікторія Польова (Київ) започаткували видання бюлетеня Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації (МС УБА) «БібліоМолодь».

Регіональна школа бібліотечного журналіста (10 – 13 червня 2014 р.)[5]

Учасники – 11 слухачів з Донецької, Сумської, Харківської областей. Програма Школи бібліотечного журналіста включала майстер-клас «Інтерв’ю як жанр журналістики» харківського журналіста та телеведучого Віталія Михайлова, заняття «Блогінгова журналістика й соціальні медіа в роботі бібліотек» від випускниці Першої школи Марії Медведської, організацію медіаконвергентної редакції та створення інтерактивної газети в онлайн сервісі «Padlet», знайомство з основами верстки і програмою «Microsoft Publisher 2010». Відбулася екскурсія бібліотекою.

Обласна школа бібліотечного журналіста (16 – 19 вересня 2014 р.)

Учасники – 15 фахівців з бібліотек різних відомств Харкова та з Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. М. Горького. Родзинкою навчання став інтерактивний майстер-клас «Блогінгова журналістика і соціальні медіа в роботі бібліотек» від учасниці Першої школи Марії Медведської.

Третя Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (14 – 17 квітня 2015 р.)

Учасники – 22 фахівця з Одеси, Полтави, Дніпропетровська, Луганська та Харкова. Програма навчання включала знайомство учасників з трендами у нових медіа, проведення тренінгів з опанування сервісів для створення електронних ЗМІ: Glogster EDU, RealtimeBoard, Padlet, Mammedia, Wikiwall; вивчення програм верстки (Microsoft Publisher, Adobe PageMaker, Scribus). Відбувся віртуальний майстер-клас керівника прес-служби Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського Лідії Поперечної «Основні принципи керівництва офіційною сторінкою бібліотеки в соціальній мережі» та екскурсія провідними бібліотеками м. Харкова (в межах проекту «Бібліотечний туризм»).

Друга регіональна школа бібліотечного журналіста (17 – 20 листопада 2015 р.)

Учасники – 15 представників наукових та публічних бібліотек Харкова. Розглядалися тренди у нових медіа й можливість їх використання у бібліотечній журналістиці; досвід впровадження у бібліотеці конвергентних редакцій; дослідження сайту бібліотеки з точки зору журналістики; інтернет-сервіси для створення бібліотечного медійного контенту. Учасники знайомилися з основами верстки, створювали медіаконвергентні редакції, верстали періодичні видання у електронному та друкованому форматах та «випускали» інтерактивні газети в он-лайн сервісі «Padlet».

В межах школи проведено майстер-клас керівника прес-служби Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Лідії Поперечної «Корпоративні медіа як інструмент комунікаційно-іміджевої політики бібліотеки». Власним досвідом та порадами в створенні бібліотечних газет ділилися випускники Школи бібліотечного журналіста – редактори електронного бюлетеня Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету (ХНМУ) «Библиотерапевт» та газети Центральної бібліотеки ім. І.С. Тургенєва ЦБС Комінтернівського району м. Харкова «Бібліотечний PRянік».

Учасникам було презентовано цикл тренінгів по проекту «Програма медіаграмотності для громадян», які проходитимуть на базі ХДНБ ім. В.Г. Короленка у 2016 році.

Четверта Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (19 – 22 квітня  2016 р.)

Учасники – 15 фахівців бібліотек різних систем та відомств із Запоріжжя, Полтави, Херсона і Харкова. Програма Школи включала професійні майстерні від завідуючої науково-методичним відділом Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки Олени Тарлінської та провідного бібліотекаря Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва, керівника Запорізького піар-офісу сучасних бібліотек Лариси Головко, майстер-клас від керівника прес-служби Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського НАН України Лідії Поперечної на тему «Корпоративні медіа як інструмент комунікаційно-іміджевої політики бібліотеки».

Традиційна складова – майстер-класи від випускників попередніх шкіл: успіхами в створенні та просуванні корпоративних періодичних видань поділились редактори електронного бюлетеня Наукової бібліотеки ХНМУ «Библиотерапевт» Оксана Русанова (відповідальний редактор) і Катерина Тесленко та головний редактор газети Центральної бібліотеки ім. І.С. Тургенєва ЦБС Комінтернівського району м. Харкова «Бібліотечний PRяник» Ольга Терещенко. З техніками креативного письма знайомила учасників зав. сектором з впровадження бібліотечних інновацій проблемно-аналітичного відділу Харківської обласної бібліотеки для юнацтва Марія Медведська.

В межах програми заходу відбулися експрес-коучинг з формування змісту професійного періодичного видання на прикладі дайджесту бібліотечних інновацій «БібліоSpace» та подіумна дискусія на тему «Література для юнацтва без табу?» за участю директорки Міжнародної бібліотеки для юнацтва у Мюнхені, д-ра Крістіане Раабе (Німеччина).

Третя регіональна школа бібліотечного журналіста (22 – 25 листопада 2016 р.)

Представники публічних і вузівських бібліотек Харкова та Маріуполя (19 осіб) знайомилися з жанрами універсальної журналістики. Учасники розглядали соціальні медіа як інструмент інтеграційних бібліотечних процесів, опановували інструменти розробки мультимедійного контенту (зокрема рекламного бібліотечного подкасту), створювали періодичні видання у друкованому та електронному форматах.

В межах школи відбулися традиційні майстер-класи від провідних фахівців бібліотечної справи України та випускників попередніх шкіл. Секрети успішного медіа-проекту сучасної бібліотеки віртуально розкрила керівник прес-служби Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського НАН України Лідія Поперечна. Поради з написання якісних текстів надала Марія Медведська (Харківська обласна бібліотека для юнацтва). Редактори газети «Библиотерапевт» Оксана Русанова та Катерина Тесленко (Наукова бібліотека ХНМУ) представили слухачам корпоративний електронний бюлетень як інструмент PR-кампанії бібліотеки, показали переваги використання хмарних технологій в редакційній роботі.

У межах проекту «Бібліотечний туризм» учасники Школи відвідали відділи бібліотеки.

П’ята Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (19 – 21 квітня 2017 р.)

Учасники заходу – 14 представників вузівських та публічних бібліотек Харкова та Львова знайомилися з тенденціями у нових медіа та можливостями їх застосування у бібліотечній діяльності, а саме: з візуальними трендами, мобільною журналістикою, сервісами для створення медійного контенту. Набуті знання та навички, слухачі реалізовували у творчих проектах: тематичній дошці «Я рекомендую …» сервісу Pinterest, у відеоподкасті «Чому саме ми?» рекламували власні медійні ресурси. Результатом експериментальної лабораторії «Соціальні медіа як майданчик просування корпоративного періодичного видання» стало створення нотатків у Facebook, в яких бібліотечні журналісти поділилися враженнями про події школи. Творчі роботи представлені на «Дошці виконаних завдань учасників П’ятої Всеукраїнської школи бібліотечного журналіста»

У межах заходу, на базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (НЮУ імені Ярослава Мудрого) у партнерстві з Наукової бібліотекою НЮУ імені Ярослава Мудрого відбулася антиконференція «Корпоративне бібліотечне видання: данина моді чи надійний комунікаційний інструмент?». Учасники обговорювали питання створення й підтримки бібліотечного видання, вирішували проблеми корпоративної медіа-практики. Програма заходу включала презентацію корпоративних видань у форматі «печа-куча» та експертний аналіз від керівника прес-служби Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського НАН України, головного редактора журналу «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр» (2011–2014) Лідії Поперечної. Також проведено екскурсію новим навчально-бібліотечним комплексом НЮУ імені Ярослава Мудрого.

Після завершення навчання слухачі отримали сертифікати та ексклюзивне видання «Бібліотечна журналістика : метод. матеріали до курсу[6]».

Четверта регіональна школа бібліотечного журналіста (21 – 24 листопада 2017 р.)

Слухачі – 14 фахівців публічних і наукових бібліотек Харкова та студентки 2 курсу факультету соціальних комунікацій ХДАК – ознайомилися з особливостями організації роботи мультимедійної редакції, сервісами для створення медійного контенту, подкастингом, теорією та практикою редагування, етапами підготовки та створення газет. Для учасників проведено екскурсії провідними бібліотеками міста – навчально-бібліотечним комплексом НЮУ імені Ярослава Мудрого та ХДНБ ім. В. Г. Короленка. Медіа-партнером школи виступив медіа-центр «Время». Для учасників школи експонувалася виставка «Бібліотечна журналістика – інноваційна форма позиціонування бібліотеки», підготовлена фахівцями кабінету бібліотекознавства ім. Л. Б. Хавкіної.

В межах школи, на базі медіа-центру «Время», у перший день відбувся марафон майстер-класів фахівців бібліотечної справи Харкова та Миколаєва: заступника директора з наукової роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка, канд. наук із соціальних комунікацій Людмили Глазунової; директора Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва Костянтина Картузова; методиста відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка Олега Соцкова; заступника директора з менеджменту та проблемно-аналітичних питань ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» Марії Медведської.

Протягом наступних днів відбулися майстер-класи від директора Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва Костянтина Картузова, випускників Школи бібліотечного журналіста, редакторів електронного бюлетеня Наукової бібліотеки ХНМУ «Библиотерапевт» – Оксани Русанової та Катерини Тесленко і головного редактора щомісячного видання Центральної дитячої бібліотеки Фрунзенського району Харкова «Книжковий Черв`ячок» Анни Обідіхіної, а з секретами професійної майстерності поділився з учасниками телеведучий, кінознавець, медіа-менеджер, член Національної спілки журналістів України Ігор Жуков.

Навчання у школі передбачало виконання домашніх та практичних завдань: верстка електронної газети та нотатки у Facebook, основою якої був текст за обраним жанром, створені публікації було об'єднано в електронну стінгазету «#4регіональна_ШБЖ». Корпоративні видання та творчі роботи було презентовано, а найкращі відзначені дипломами та призами від викладачів школи.

За підсумками навчання усі учасники отримали сертифікати та методичні матеріали з прослуханих курсів.

Шоста всеукраїнська школа бібліотечного журналіста (17 – 20 квітня 2018 р.)

Бібліотечні фахівці Львова, Хмельницька, Вінниці, Києва, Мелітополя, Дніпра, Харкова та студентки факультету соціальних комунікацій Харківської державної академії культури знайомилися з жанрами універсальної журналістики, трендами у нових медіа та можливостями їх застосування у бібліотечній діяльності, мобільною журналістикою, розглядали соціальну мережу Instagram як спосіб керування репутацією бібліотеки.

В межах проекту "Бібліотечний туризм" для слухачів відбулися екскурсї ХДНБ ім. В Г. Короленка і новим навчально-бібліотечним комплексом НЮУ імені Ярослава Мудрого. Медіа-партнером школи виступив медіа-центр «Время»

Головний меседж цієї школи – вчимося створювати якісний контент. В цьому учасникам допомогли провідні фахівці ХДНБ ім. В. Г. Короленка і запрошені тренери, досвідчені бібліотечні журналісти.

Для кого і для чого позиціонують себе бібліотеки в соціальних мережах учасники розбиралися на тренінгу заступника директора наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» Тетни Борисової. Як автор дайджесту Молодіжної секції УБА «Млинці щосуботи» Тетяна Борисова розкрила секрети приготування «смачних» новин, за оригінальний коментар яких учасники отримали подарунки.

Заступник директора ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» Марія Медведська дала поради зі створення креативних текстів.

На Школі авторства від редактора проекту «Українська бібліотечна енциклопедія» Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Лідії Поперечної учасники розробляли дорожню карту бібліотечного журналіста, боролися з мовною некомпетентністю, з'ясовували особливості бібліотечної журналістики&PR, протягом години медіа-творчості «Публікація в номер!» спробували себе в якості автора, редактора і читача та в режимі дедлайн випустили публікації для різних медіа про Шосту всеукраїнську школу бібліотечного журналіста.

Створенням якісного візуального контенту учасники займалися під час воркшопу «Мобілографія: секрети та інструменти». Слухачі ознайомилися з сучасними напрямами та тенденціями у візуалізації контенту, дізналися як створювати бібліотечні банери за допомогою GIF-анімації, здійснили фото-тур бібліотекою, покращили навички фотографування і опанували додаток Snapseed – інструмент для редагування фото. Результатами творчої роботи стали фоторепортажі школярів, представлені у мережі Facebook під хештегами #6всеукраїнська_ШБЖ, #креативний_погляд.

Під час творчої майстерні «Мистецтво довгих текстів, або Створюємо лонгрід» від заступника директора з наукової роботи ХДНБ ім. В.Г. Короленка Людмили Глазунової учасники реалізували набуті знання в проектах, створених на платформі Tilda.

Традиційна складова школи – зустрічі з професійними журналістами. Цього разу про свій професійний і творчий шлях розповів учасникам заслужений журналіст України, поет Сергій Потімков.

Всі слухачі отримали сертифікати і матеріали з прослуханих курсів.

П’ята регіональна школа бібліотечного журналіста (27 – 30 листопада 2018 р.)

Учасники – 15 фахівців публічних бібліотек, бібліотек ЗВО Харкова, Вінниці і Полтави знайомились з жанрами бібліотечної журналістики, теоретичними основами редагування, соціальними медіа в діяльності бібліотек, програмами та сервісами для створення мультимедійного контенту, методикою створення та поширення подкастів, трендами у нових медіа і можливістю їх використання у бібліотечній журналістиці, сучасними тенденціями візуалізації контенту.

Вперше було залучено іноземних фахівців – представників Білоруської бібліотечної асоціації та Наукової бібліотеки Білоруського національного технічного університету (БНТУ). Головний бібліотекарь відділу маркетингу та проектної діяльності Наукової бібліотеки БНТУ Ольга Вовк провела он-лайн майстер-клас «“Бібліотека в коміксі” : переосмислення інформаційної культури студента».

Писати якісні та цікаві тексти навчила заступник директора з менеджменту та проблемно-аналітичних питань ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва» Марія Медведська. Поради з мистецтва гарного фоторепортажу дала заступник директора ЦБС Слобідського району, керівник творчої фото-відео майстерні «ArtLab», головний редактор газети «Бібліотечний PRяник» Ольга Терещенко.

У межах проекту «Бібліотечний туризм» відбулися екскурсії містом, ХДНБ ім. В. Г. Короленка, оновленим інформаційно-бібліотечним простором Наукової бібліотеки ХНМУ, учасники відвідали музей історії та музей анатомії людини медичного університету. Гості міста – колеги з бібліотеки ВНМУ відвідали НБ ХНЮУ та НТБ НТУ ХПІ. Для слухачів Школи проведено майстер-клас від представників Медичного волонтера ХНМУ (сектор громадського виховання та волонтерства) з надання першої домедичної допомоги постраждалим.

Учасники долучилися до благодійного проекту «Світ у дитячих долоньках», який засновано у 2016 р. (ініціатор і координатор – Наукова бібліотека ХНМУ). Місія проекту – залучити небайдужих людей до допомоги в організації дозвілля дітей, які потребують особливої уваги, в першу чергу, пацієнтів онкологічних відділень дитячих лікарень та вихованців дитячих будинків Харкова. Слухачі передали дітям матеріали для творчих виробів.

Події школи стали інформаційним приводом для виконання домашнього завдання – написання тексту у обраному жанрі. Учасники використали набуті знання та навички і змогли проявити журналістську майстерність у постах Facebook.

Особливу увагу у програмі школи було приділено створенню професійних періодичних видань. За результатами оцінювання професійним журі (директор Наукової бібліотеки ХНМУ Ірина Кирічок, провідні фахівці ХДНБ ім. В. Г. Короленка заступник директора з наукової роботи, канд. наук із соціальних комунікацій Людмила Глазунова, головний бібліотекар відділу науково-методичної роботи Вікторія Лужанчук, методист відділу науково-методичної Олег Соцков) найкращі видання нагороджено пам’ятними подарункам.

Cлухачі отримали сертифікати і матеріали з прослуханих курсів.

VII Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста «Кросмедійна бібліотечна журналістика» (16 – 19 квітня 2019 р.)

21 фахівець з 17 бібліотек (публічних, закладів вищої освіти і шкільної) восьми областей України (Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Сумської, Херсонської, Черкаської, Миколаївської і Чернігівської) розглядали вплив конвергенції на освоєння нових крос-медійних форматів, стратегії просування бібліотеки у соціальних медіа, мобільну журналістику та мобілографію; вивчали крос-медійні платформи і жанри універсальної журналістики; створювали подкасти, інфографіку і лонгріди.

Заняття проводилися на базі ХДНБ ім. В.Г. Короленка і партнерів школи – Наукової бібліотеки ХНМУ та медіа-центру «Время».

Запрошений тренер – експерт в сфері PR, засновниця освітнього проекту «Школа практичної журналістики», «Kharkov Storytelling Club» Ірина Лянна провела тренінги за темами:«Новини: як підвищити рівень цитування в ЗМІ?», «SMM Storytelling».

У межах проекту «Бібліотечний туризм» відбулися екскурсії містом, провідними бібліотеками Харкова: ХДНБ ім. В.Г. Короленка, Науковою бібліотекою ХНМУ, навчально-бібліотечним комплексом НЮУ імені Ярослава Мудрого. Учасники долучилися до благодійного проєкту, організованого НБ ХНМУ "Світ у дитячих долоньках" .

За виконання домашніх і практичних завдань слухачі отримали сертифікати і пам’ятні подарунки.

Навчальні заходи для бібліотекарів

Для фахівців Харкова та області проводяться тематичні майстер-класи з певних тем від професійних журналістів. Проведено заняття з опанування основ журналістської майстерності (12 лютого 2015 р.) в межах семінара «Особливості організації обслуговування читачів міською бібліотекою-філією в сучасних умовах» для завідувачів міських бібліотек-філій публічних бібліотек м. Харкова та Харківської області. Тематика проведених занять: організаційні форми взаємодії бібліотек із засобами масової інформації, методика складання прес-релізу та жанри журналістики [7].

Для фахівців ХДНБ ім. В.Г. Короленка (1 серпня 2018 року) проведено майстерню «Секрети електронного книговидання, або Як самостійно видати книгу». Учасники ознайомилися з феноменом «самостійного книговидання» (англ. «self-publishing»), дізналися про сервіси самопублікації, обговорили можливості їх використання для бібліотек.

Для фахівців публічних бібліотек Харкова (3 червня 2019 р.) і членів Харківського обласного відділення УБА (13 червня 2019 р.) проведено тренінги за темою "Новини: як підвищити рівень цитування в ЗМІ?". Спікер - засновниця Школи практичної журналістики та Kharkov Storytelling Club Ірина Лянна. 

З 2018 р. проводяться онлайн лекції для фахівців Республіка Білорусь: співробітників Президентської бібліотеки Республіки Білорусь, слухачів Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, студентів та викладачів БДУКіМ. У грудні 2019 р. на запрошення Ради молодих вчених «Білоруського державного університету культури і мистецтв» на базі БДУКІМ проведено круглий стіл «Бібліотечна журналістика»[8].   

Результати Школи[ред. | ред. код]

Започаткування власного періодичного видання – «БиблиоМотиватор», «БібліоSPACE» (ХДНБ), «БібліоМолодь» (МС УБА), «Библиотерапевт» (НБ ХНМУ), «Харьков - любовь моя!» (ЦМБ ім. В. Г. Бєлинського, Харків), «Техnobooka» (НБ ХНУРЕ), «Книжковий Черв`ячок» (Центральна дитяча бібліотека Фрунзенського району Харкова), «БібліоПульс» (Одеська ОУНБ), «Станиславка–News» (Харківська міська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К.С. Станіславського), «Бібліотечний PRяник» (ЦБ ім. І.С. Тургенєва ЦБС Слобідського району м. Харкова, раніше Комінтернівського району), «#Бібліо_акценти» (Харківська обласна універсальна наукова бібліотека), «The Library young people» (ЦБ ім. Д.І. Писарєва ЦБС Немишлянського району м. Харкова).

Інформаційне та методичне забезпечення школи[ред. | ред. код]

Блог «Школа бібліотечного журналіста ХДНБ ім. В.Г. Короленка», база даних «Бібліотечна журналістика», методичні матеріали до курсу «Бібліотечна журналістика» (Харків, 2015)[6].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Глазунова, Л. В. Перші кроки бібліотечної журналістики / Л. В. Глазунова // Бібл. форум України. – 2013. – № 3. – С. 61.
 2. Фініш "Марафону непересічних бібліотечних ідей-2013" [Електронний ресурс]. - Електрон. текстові дані // Бібл. автобан : блог програми "Бібліоміст". - 2013. - 26 верес. : іл. - Режим доступу: http://bibliote4nyj-autoban.blogspot.com/2013/09/2013.html. - (2.12.2013)
 3. Глазунова, Л. В. Всеукраїнські школи бібліотечного журналіста: огляд роботи та враження учасників / Л. В. Глазунова, А. А. Тіщенко // Бібл. форум України. – 2014. – № 3. – С. 64–69.
 4. Сафонова В. Школа бібліотечного журналіста Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка / В. Сафонова // Бібл. форум України. – 2013. – № 4. – С. 25–27.
 5. Сафонова В. В. Проект триває. Перша Регіональна школа бібліотечного журналіста / В. В. Сафонова // Бібл. форум України. – 2014. – № 4. – С. 55–57.
 6. а б Бібліотечна журналістика : метод. матеріали до курсу / Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка, Харк. обл. від. (філ.) ВГО "Укр. бібл. асоц." ; [уклад. С. М. Миценко, Л. В. Глазунова]. – Харків : ХДНБ, 2015. – 285 с. : табл.
 7. Адамович, Т. Неделя новых знаний [Электрон. ресурс] / Т. Адамович. // Харьковские известия : информ.-аналит. портал. - Харьков, 2015. - 18 февр. - Электрон. текстовые дан.- Загл. с титул. экрана. - Режим доступа: http://izvestia.kharkov.ua/on-line/20/1180922.html (дата обращения: 23.02.2015).
 8. Президентская библиотека Республики Беларусь. www.preslib.org.by. Процитовано 2020-01-21. 

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста. – Електрон. текстові дані // Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Наукова бібліотека. – Харків, 2014 : фото. – Режим доступу: http://library.nulau.edu.ua/index.php?option=com_k2&view=item&id=1046:vseukrainska-shkola-bibliotechnoho-zhurnalista (11.04.2014).
 2. Заведующие библиотек осваивали специальность библиотечного журналиста // Новости Харькова : информ. портал. - Электрон. текстовые дан. - Харьков, 2015. - 16 февр. - Загл. с титул. экрана. - Режим доступа: http://lenta.kharkiv.ua/society/2015/02/16/76604.html (дата обращения: 23.02.2015).
 3. Кудряшев М. Поисковая оптимизация текстов сайта библиотеки : доклад / М. Кудряшев. – Электрон. текстовые дан. // UAmedwed.com. Берлога украинского MedweDя. – 2013. – 30 окт. : цв.ил. – Режим доступа: http://www.uamedwed.com/rasnoe/poiskovaya-optimizaciya-tekstov-sajta-biblioteki.htm. – (2.12.2013).
 4. Мастера библиотечного дела повышали квалификацию // Новости Харькова : информ. портал. – Электрон. текстовые дан. – Харьков, 2015. – 16 февр. – Загл. с титул. экрана. – Режим доступа: http://lenta.kharkiv.ua/culture/2015/02/16/76607.html (дата обращения: 23.02.2015).
 5. Польова В. Магія фотографії від харківського фотожурналіста Володимира Оглобліна / В. О. Польова. – Електрон. текстові дані // Молодіжна секція Укр. бібл. асоц. – 2014. – 10 квіт. : фото. - Режим доступу: http://molod.uba.org.ua/2014/04/blog-post_10.html (16.04.2014).
 6. Сахарова М. Бібліотекарі підкорюють журналістику / М. Сахарова // БібліоМолодь : бюл. Укр. Бібл. Асоц. – 2014. – № 1, квіт. – С. 2 : фото. – Режим доступу: http://issuu.com/molod.uba/docs/bibliomolod__1_2014 (8.05.2014).
 7. Тіщенко А. А. Школа бібліотечного журналіста у Харкові / А. А. Тіщенко // Молодіжна секція Укр. бібл. асоц. – 2013. – 12 листоп. : фото. – Режим доступу: http://molod.uba.org.ua/2013/11/blog-post.html (дата звернення 24.03.2014).
 8. Школа виживання в Харківській державній науковій бібліотеці ім. В.Г. Короленка . – Електрон. текстові дані // Культурная столица : сайт Департаменту культури і туризму Харк. обл. держ. адмін. – 2013. – 29 жовт. – Режим доступу: http://culture.kharkov.ua/node/7647. - (22.11.2013).

Посилання[ред. | ред. код]