Шкільна бібліотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шкільна бібліотека — бібліотека, що діє в структурі загальноосвітньої школи, забезпечує бібліотечне обслуговування учнів у відповідності з навчальними програмами, а також вчителів з методики викладання навчальних дисциплін і виховної роботи з учнями. Має фонд універсального характеру, формується з пріоритетом навчально-виховної, довідково-енциклопедичної, художньої літератури.

Радянський період

[ред. | ред. код]

Наприкінці 1930-х років в СРСР було до 144,4 тис. шкільних бібліотек, яка значно зменшилася в роки війни. У 1980 році бібліотечна мережа СРСР налічувала 128,8 тисяч шкільних бібліотек[1].

1962 року було затверджене «Положення про шкільну бібліотеку», відповідно до якого, основним завданням шкільної бібліотеки було всебічно сприяти процесу навчання й виховання учнів з домінуванням комуністичної ідеолгії, шкільні бібліотекарі мали виконувати завдання партії та уряду, займатись агітаційною та пропагандистською роботою[2]. Шкільна бібліотека створювалась в школі з «навчально-виховною метою, сприяла ідейному, моральному, естетичному й трудовому вихованню»[3].

«Положення про шкільну бібліотеку» 1962 та 1965 років стверджували, що шкільну бібліотеку слід створювати в кожній початкові, восьмирічній та середній школі, школі-інтернаті, спеціалізованій школі, де мала зберігатися й надаватися інформація як для учнівської молоді, так і для вчительства. Шкільній бібліотеці мало надаватися ізольоване приміщення для збереження та видачі книг, а також окрема кімната для читальні.[2]

Шкільні бібліотеки брали участь у Всесоюзних оглядах бібліотек, що проходили під егідою Міністерства освіти та відповідальних відомств.

Шкільні бібліотеки в Україні

[ред. | ред. код]

У системі біблотек, що підпорядковуються Міністерству освіти бібліотеки закладів загальної середньої освіти є найчисельнішою групою. Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського надає методичні рекомендації з їх діяльності, ініціює та проводить заходи з підвищення кваліфікації шкільних бібліотекарів. Бібліотека започаткувала та координує щорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек, Всеукраїнський конкурс фахової майстерності «Шкільна бібліотека», випускається фахове видання «Шкільна бібліотека плюс»[4].

Бібліотечні фонди школи зазвичай поділяють на фонд підручників і художній фонд, комплектують їх виходячи із затвердженого переліку підручників і навчальних посібників, які мають гриф Міністерства освіти. Витрати на поповнення фонду підручників фінансують за рахунок коштів держбюджету, зокрема передбачених бюджетною програмою «Видання, придбання, зберігання та доставка підручників і посібників для студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів і вихованців дошкільних навчальних закладів»[5].

Одна з секцій Української бібліотечної асоціації об'єднує працівників шкільних бібліотек для «створення нової сучасної моделі шкільної бібліотеки спроможної на якісно новому рівні забезпечувати інформаційні потреби тих, хто вчить, та тих, хто навчається»[6].

Під егідою Міністерства освіти, Інституту модернізації змісту освіти з 2010 року щотрироки проводиться всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека»[7][8].

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Кучерова О. М. Організаційно-функціональні трансформації шкільних бібліотек: історико-комунікаційний аспект [Архівовано 4 березня 2022 у Wayback Machine.] // Вісник Харківської державної академії культури. - 2012. - Вип. 36. - С. 190-202.
  2. а б Баліка Л. М. Нормативно-правове регулювання діяльності шкільних бібліотек (1962-1991 рр.) [Архівовано 5 лютого 2021 у Wayback Machine.] // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ. - 2014. - Вип. 2. - С. 13-18.
  3. Українська радянська енциклопедія : у 16-ти т. – К. : Голов. ред. Укр.Рад. Енциклоп. – 1964. – Т. 16. Цементація–Ь. – С. 331.
  4. Сучасна шкільна бібліотека: організація роботи : практ. посіб. [Архівовано 30 січня 2022 у Wayback Machine.] / НАПНУкраїни, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. – Київ, 2019. – С. 12.
  5. Бібліотечні фонди загальноосвітньої школи: особливості обліку та інв. iFactor (укр.). Архів оригіналу за 5 лютого 2021. Процитовано 31 січня 2021.
  6. Секція працівників шкільних бібліотек — Українська бібліотечна асоціація. ula.org.ua. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 1 лютого 2021.
  7. "ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА" Всеукраїнський конкурс: Документи. "ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА" Всеукраїнський конкурс. Архів оригіналу за 23 липня 2020. Процитовано 1 лютого 2021.
  8. Всеукраїнський конкурс “Шкільна бібліотека”. Інститут модернізації змісту освіти (укр.). 21 жовтня 2015. Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 1 лютого 2021.