Шкільний булінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Шкільне цькування)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Побиття, чи фізичне цькування

Шкільне цькування або шкільний булінг (англ. School bulling) — загальний термін, яким означають образи та цькування, що виникають у навчальному закладі.

Сутність[ред. | ред. код]

Причиною цькування є дисбаланс авторитету або сили у відносинах між вихованцями закладу. Як окрема форма — цькування педагогом вихованця закладу або навпаки, знущання над педагогом, що частіше трапляється у старших класах. Цькування, як правило, проявляється у вербальній, фізичній, соціальній, а також у формі кіберзалякування.[1] Причина цькування — особиста неприязнь до особи.

Різновиди[ред. | ред. код]

Предметом цькування можуть виступити як абсолютно вигадані так і існуючі особливості, що часто варіюють в залежності від віку вихованців: зріст, вага, одежа, зачіска, колір волосся, особливості голосу (картавість, заїкання, тембр), форма носа чи вух, окуляри, ліворукість, успішність чи неуспішність у навчанні, особливі потреби, расова чи релігійна приналежність, особливості поведінки чи характеру. Цькування та образи у навчальному закладі несуть пагубний вплив на індивідум, провокують розвиток гніву, депресії, чи думки про самогубство або помсту. Наявність подібного стресу спричиняє замкнутість та цілковите відволікання від навчального процесу, може переходити у прогули занять та відмову від відвідування школи.[2][3] На фоні знущань, у індивідума знижується самооцінка, можуть розвинутись соціальні розлади, фобії або навіть психологічні травми.

Наслідки[ред. | ред. код]

Некомпенсовані вчасно шкільні образи у дорослому житті можуть перейти у соціальну невлаштованість, зловживання на посаді, злочинну діяльність, асоціальну поведінку, помсту та прояви самоствердження серед слабких. Одним із завдань школи є виявлення та запобігання знущанню та його своєчасна профілактика у координації з батьками, вчителями, шкільним психологом[4] та правохоронними органами.

Примітки[ред. | ред. код]