Шлик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тарас Бульба з двома синами у козацьких шапках зі шликами-хохлами

Шлик (хохол) — звисаючий верх козацької шапки, що звисає вниз, на відміну від основної частини шапки, зробленої з овечої шкіри, зазвичай зроблений з тканини. В старовину мав практичне, бойове застосування, згодом перетворився на декоративний елемент.

Шлик-хохол і походження відомої назви українців[ред.ред. код]

За однією з версій, одну з своїх народних назв і самоназв - хохли, українці, українські козаки отримали в 17-18 ст. завдяки шликам (хохлам) на шапках. Коли українські козаки приїзджали до Москви чи Санкт-Петербургу чи інших міст Російської імперії, то місцеві люди досить легко виділяли їх з натовпу по незвичних, чудернацьких головних уборах. Так і казали - подивіться, йдуть люди з хохлами на шапках, хохли йдуть. Так і повелося. Таким чином хохол - це фактично синонім слова "український козак", "людина в українській козацькій шапці зі шликом-хохлом".

Чорношличники[ред.ред. код]

Кінний полк армії УНР Чорні запорожці через чорний колір шлика називали чорношличниками [1]. Інша військова формація Армії УНР Чернігівський кінно-гонецький полк за червоний колір шликів називалась «Червоний курінь смерті» [2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. [[Дмитро Калинчук]] «Їх звали Чорні Шлики» Український тиждень, 29 серпня 2011
  2. Тинченко Я. «Армии Украины 1917—1920 гг.» — Москва; ТОВ «Восточный горизонт», 2002 р.