Шлях Орлиних Гнізд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Шлях Орли́них Гнізд (пол. Szlak Orlich Gniazd) — туристичний маршрут у Польщі, пролягає територією Малопольського та Сілезького воєводств. Один з найцікавіших туристичних маршрутів у Польщі.

Починається у Кракові, закінчується у Ченстохові. Загальна протяжність маршруту 163,9 км.[1] Названий на честь розташованих по маршруту руїн замків і фортець, званих «Орлиними Гніздами» через своє розташування на скелях до 30 метрів у висоту.

Цей шлях був описаний Казимиром Сосновським, професором Торгової Академії Кракова. У польському національному реєстрі туристичних стежок Шлях Орлиних Гнізд зазначений під номером 1. Стежка позначена червоним кольором. Цей маршрут можна проїхати на автомобілі, велосипеді або пройти за кілька днів пішки.

Історія[ред.ред. код]

Позначка маршруту

Більшість замків на шляху були споруджені у 14 столітті, за часів правління короля Казимира Великого. «Орлині гнізда» - назва образна, адже для будівництва замків обирали високі скелі, і будівлі справді виглядали наче гнізда. Мережу замків звели на кордоні із Сілезією для захисту польських земель від зазіхань Королівства Богемії. Пізніше ці замки перейшли у власність представників різних аристократичних сімей. А сім’ї вже намагалися адаптувати похмурі оборонні споруди до потреб «сімейного гнізда»: робили капітальні ремонти та перебудови, розширювали територію, реконструювали… Така діяльність не завжди позитивно впливала на замки, і в результаті, не без «допомоги» шведських завойовників, багато з величних фортець обернулися на мальовничі руїни.

Шлях Орлиних Гнізд включає в себе відвідини усіх 25 замків маршруту. Довжина шляху – 163 км, і 188 км, якщо їхати на велосипеді. Хоч більшість туристів обирає оперативну автобусну їзду, замовляючи тури у туристичних організаціях, проте є й любителі піших прогулянок. Протягом усіх 163 км маршрут позначено спеціальними знаками на деревах, каміннях та будівлях у вигляді трьох смужок: білої-червоної-білої, які допомагають не заблукати. Початок маршруту – з Кракова. Шлях проходить через такі точки, як Долина Прондника, Ойцув, Пєскова Скала, Рабштин, Ключе, Бидлін, Смолен, Піліца, замок Огродзєнець, Гура Зборув, замок Міров, Поток Злоти і Ольштин.[2]

Об'єкти на шляху[ред.ред. код]

Традиційно "Шлях орлиних гнізд" проходить у напрямку з Кракова у Ченстохову і включає наступні замки і їх руїни:

Деякі джерела відносять до Шляху Орлиних Гнізд:

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Szlak Orlich Gniazd. it-jura.pl. Процитовано 2010-05-29. (пол.)
  2. http://www.polscha.travel/uk/tematichn%D1%96-shlyachi/mandru%D1%94mo-shlyachom-orlinich-gn%D1%96zd/ www.polscha.travel

Зовнішні посилання[ред.ред. код]