Шовінізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шовіністичний плакат в Одесі — пропаганда зверхності російської мови над іншими європейськими

Шовіні́зм (фр. chauvinisme, в англ. версії — джингоїзм) — пропагування національної переваги на чужих етнічних територіях (на територіях іншої етнічної спільноти одним народом (нацією) — іншим народам (націям). У ширшому значенні — це ідеологія, яка пропагує національну перевагу однієї нації над іншими й обґрунтовує «право» на дискримінацію та пригнічення інших націй.

Походження терміну

Цей термін з'явився 1831 року у Франції — в комедії братів Коньяр «Триколірна кокарда», одним із героїв якої був агресивний новобранець Ніколя Шовен де Рошфор.

Вважається, що прообразом цього персонажа була реальна особа — солдат наполеонівської армії Ніколя Шовен (фр. Nicolas Chauvin), вихований у дусі поклоніння імператору — творцю «величі Франції», що став відомим унаслідок жорстокого ставлення до завойованого арабського населення під час єгипетської експедиції французької армії (1799–1801)[1].

Словом «шовінізм» прийнято позначати різноманітні прояви націоналістичного екстремізму. Блаженнійший Любомир (Гузар) дав таке визначення шовінізму:[2]

« «Про шовінізм» нема потреби довго говорити. Це націоналізм у найгіршому вигляді. Шовінізм був і є причиною багатьох міжнародних непорозумінь і нещасть.  »

Шовінізм може виникнути в будь-якій країні, у будь-якої великодержавної нації, незалежно від рівня її культурного, економічного чи політичного розвитку. Шовіністами є представники великодержавної нації. Вони пройняті ідеєю своєї винятковості.[3]

У вікторіанській Англії виник власний варіант шовінізму — «джингоїзм», у Сполучених Штатах Америки — ідея «стовідсоткового американця», під час Першої світової війни країни Європи поглинула хвиля шовінізму на рівні державної політики.

Прикладом шовіністичної психопатії став такий випадок: у листопаді 1970 року 45-річний японський письменник, один із реальних претендентів на літературну Нобелівську премію Юкіо Місіма вчинив харакірі для того, щоб продемонструвати свою відданість батьківщині.

Щодо природи і змісту шовінізму особливих дискусій не виникає — загальновизнаним є ставлення до нього як до екстремістської форми свідомості, параноїдального світосприйняття, яке іноді набуває ґротескних форм. Особливо небезпечний шовінізм тоді, коли він стає офіційною політикою держави, тобто підкріплений і виправданий юридично.

Расовий шовінізм

Термін «шовінізм» використовується також у расовій політиці: щодо окремих рас, держав, народів, громадських організацій і політичних партій, а також окремих громадян. Тобто наміри, ідеологія, заклики, активні дії по відношенню до інших людських рас — це і є расовий шовінізм.

Міжстатевий шовінізм

Міжстатевий шовінізм — це зверхність, приниження представників однієї статі по відношенню до іншої, тобто дискримінація за гендерною ознакою. Найпоширенішим є «чоловічий шовінізм».[4]. Яскравий приклад «чоловічого шовінізму» можна спостерігати ще в деяких арабських країнах — жінка там ще до тепер вважається безправною істотою.

Проте, насамперед у країнах Заходу, з піднесенням феміністичного руху розвинувся і «жіночий шовінізм» (феміністичний рух).

Релігійний шовінізм

Релігійний шовінізм — це коли представники певних релігій не визнають права носіям інших релігій мати і поширювати свої переконання. У наш час найбільш характерно це для ісламського фундаменталізму (вахабізм, політика Талібану, ісламська політика в більшості арабських країн). Ще не так давно протягом більш як півтори тисячі років панував християнський (зокрема православний, католицький) релігійний шовінізм. Поширювався він у вигляді несприйняття існування інших релігій і відмінностей у релігійних вченнях в межах своєї релігії (так званих сектантських). Шовіністичну політику щодо інших церков («сект») і донині великі «традиційні» релігійні конфесії намагаються проводити й далі, хоча б в ідеологічному плані. А в разі можливості вони це намагаються робити і з допомогою держави (так у лукашенківській Білорусі зазнають утисків усі конфесії, крім православної).

Шовінізм і націоналізм

Раніше шовінізм було прийнято вважати формою націоналізму, але тепер дослідники націоналізму проводять межу між націоналізмом, що являє собою амбівалентну самоідентифікацію етносу, і шовінізмом, де самоідентифікація групи створюється «від протилежного».

Шовінізм — це емоційний складник, що характеризує атмосферу нетерпимості в суспільстві, на відміну від націоналізму. Коріння виникнення цих двох ідейних течій також різні: останній, як правило, зароджується у пригнобленої нації і проявляється у вимогах дотримання національних інтересів, у прагненні до розвитку свого народу, тобто несе в собі позитивний відтінок. Шовінізм же є прерогативою панівної нації і проявляється в презирстві до решти народів, у прагненні придушення, асиміляції або навіть фізичного знищення пригноблених народів.

Яскравим проявом шовінізму значна частина російських, українських та західних експертів вважає ставлення росіян до інших народів Російської Федерації та народів країн, котрі утворилися після розпаду СРСР.[5][6][7][8][9][10][11]

Див. також

Примітки

Джерела

  • Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.— К. : Наук. думка, 2003. — ISBN 966-00-0632-2.
Т. 1 : А—В. — 2003. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5. — С. 469.
  • Ж. де Пюимеж. Шовен, солдат-землепашец. Эпизод из истории национализма. — Москва : Языки русской культуры, 1999. —С. 9–11, 15–21, 362–367. (рос.)

Посилання


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.