Шоколадний лікер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пляшка шоколадного лікеру Crème de cacao.

Шоколадний лікер — лікер, який за смаком нагадує шоколад.

Істория[ред. | ред. код]

Шоколадний лікер не є новим винаходом. У Франції зустрічаються згадки про виробництво та продаж шоколадного лікеру ще в 1666 році[1]. У контексті передбачається, що мова йде саме про шоколадний лікер, а не про будь-який інший шоколадний напій. У Новій Англії до американської революції XVIII століття популярним було «шоколадне вино». До його складу було включено: херес, портвейн, шоколад та цукор[2]. Крім того, шоколадний лікер був описаний у французькому керівництві, яке було оприлюднено в 1780 році[3]. У французькому керівництві для фармацевтів, виданому в 1803 році, міститься рецепт шоколадного лікеру (ratafia de chocolat, також ratafia de cacao)[4]. Аналогічний рецепт включає у себе американська кулінарна книга початку XIX століття, що була опублікована у 1825 році, яка зберігається в історичному архіві у Південній Кароліні[1]. У навчальних посібниках та енциклопедіях, що видавалися протягом XIX і на початку XX століття французькою, англійською та іспанською мовами, були опубліковані схожі рецепти. В кінці XIX століття керівництво по кулінарії призводить рецепт, який включає у себе методи очищення та фарбування лікеру[5]. Подібне керівництво, яке вийшло на початку XX століття надає чотири рецепта приготування шоколадного лікеру[6]. В кінці XX століття на ринку було представлено декілька марок шоколадного лікеру — це сталось результатом «шоколадного захоплення» 1990-х років[2].

Рецепт[ред. | ред. код]

У рецептах шоколадного лікеру на початку XIX століття були представлені какао-боби[4]. В основному сучасному рецепті[7] інгредієнти, перераховані для виготовлення шоколадного лікеру в домашніх умовах: шоколадний екстракт, екстракт ванілі, горілка і простий сироп. Для стабілізації шоколадного екстракту в суспензії і отримання лікеру погуще можна додати гліцерин. Зазвичай у чистому вигляді шоколадний лікер прозорий, однак може бути додано забарвлення[5]. Рецепти для виготовлення саморобних шоколадних лікерів можуть, у числі іншого, містити в якості одного з інгредієнтів сирі яйця, які можуть загрожувати захворюванням на сальмонельоз. Розумна безпека може бути досягнута шляхом змішування курячих яєць з алкоголем перед додаванням інших інгредієнтів[8].

Спочатку в процесі приготування какао-боби додавали до класичного лікеру[4]. Сучасне шоколадне вино можна розглядати як різновид шоколадного лікеру[9].

Варіації[ред. | ред. код]

Існує три типи шоколадного лікеру: лікер, вершковий лікер і крем-какао.

Шоколадні лікери[ред. | ред. код]

 • Afrikoko (кокосовий горіх та шоколад)
 • Ashanti Gold
 • Bicerin Di Giandujotto
 • Djangoa (зі смаком анісу)
 • Godiva Dark Chocolate
 • Liqueur Fogg
 • Mozart Black (темний шоколад)
 • Royal Mint-Chocolate Liqueur (Франція)
 • Sabra liqueur (темний шоколад і апельсини Jaffa)
 • Thornton's Chocolate Liqueur

Вершкові шоколадні лікери[ред. | ред. код]

Crème de cacao[ред. | ред. код]

Crème de cacao може бути прозорим або темним (карамельного кольору), який часто позначається як «темний крем-какао». Французьке слово «крем» відноситься до вершкової текстурі цього вельми солодкого лікеру, проте в його складі не міститься жодного молочного крему.

Вміст алкоголю в лікері Crème de cacao варіює зазвичай в межах від 20 до 25 об.%, або 40—50 пруф (США).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Louis Grivetti; Howard-Yana Shapiro, ред. (2009). Chocolate: History, Culture, and Heritage. John Wiley and Sons. с. 975. ISBN 0-470-12165-3. (англ.)
 2. а б Linda K. Fuller (1994). Chocolate fads, folklore & fantasies: 1,000+ chunks of chocolate information. Haworth popular culture. Routledge. с. 276. ISBN 1-56024-337-6. (англ.)
 3. Jean Elie Bertrand, ред. (1780). Descriptions des arts et métiers 12. de l'Imprimerie de la Société Typographique.  Проігноровано невідомий параметр |section= (довідка)(англ.)
 4. а б в Simon Morelot (1803). Cours elementaire théorique et pratique de Pharmacie-chimique, ou manuel du pharmacien-chimiste 2. Poignée. с. 519. (англ.)
 5. а б William Theodore Brannt; William Henry Wahl, ред. (1887). The techno-chemical receipt book: containing several thousand receipts, covering the latest, most important and most useful discoveries in chemical technology, and their practical application in the arts and the industries. H. C. Baird & co. с. 495. (англ.)
 6. A. Emil Hiss (1906). The standard manual of soda and other beverages: a treatise especially adapted to the requirements of druggists and confectioners (вид. Revised). G. P. Engelhard & Co. с. 257. (англ.)
 7. Mimi Freid (1987). Making Liqueurs for Gifts. Garden Way Publishing bulletin. Storey Publishing. с. 32. ISBN 0-88266-499-9. (англ.)
 8. Carol E. Steinhart, M. Ellin Doyle, Food Research Institute, Barbara A. Cochrane, ред. (1995). Food Safety 1995. Food Science and Technology Series. Marcel Dekker. с. 618. ISBN 0-8247-9624-1. (англ.)
 9. Chocolate liqueur brands, Dark chocolate liqueur(англ.)
 10. Cadbury's Cream Liqueur: A Case History International Journal of Wine Marketing 1992, Vol. 4, Issue 2, pp. 33-37. Retrieved 3 April 2009(англ.)