Шоломниця висока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шоломниця висока
Scutellaria altissima.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Шоломниця (Scutellaria)
Вид: Шоломниця висока
Біноміальна назва
Scutellaria altissima
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Scutellaria altissima
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Scutellaria altissima
EOL logo.svg EOL: 481626
IPNI: 458118-1
ITIS logo.svg ITIS: 196142
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 53168

Шоло́мниця висо́ка (Scutellaria altissima)[1] — багаторічна рослина родини Глухокропивових. Регіонально рідкісний вид. Лікарська культура.

Опис[ред. | ред. код]

Квіти великим планом, також добре помітні приквітки

Трав'яниста рослина заввишки 30-150 см. Кореневище косе. Стебла прямостоячі, прості або розгалужені, чотиригранні, опушені короткими звичайними і залозистими волосками. Листки завдовжки 5-15 см, завширшки 2-5 см, яйцеподібні або серцеподібні, на довгих черешках, пилчасті, зісподу слабко опушені уздовж жилок. Приквітки сидячі, значно менші від стеблових листків, цільнокраї.

Суцвіття — несправжній колос завдовжки до 30 см. Колосся однобічні, негусті, розташовані на верхівках центрального та найвищих бічних пагонів. Квітки зигоморфні, дрібні (12-18 мм завдовжки). Чашечка густо опушена довгими і м'якими залозистими волосками, часто з фіолетовим відтінком. Оцвітина залозисто-волосиста, з колінчасто-вигнутою у нижній частині трубкою. Верхня губа фіолетово-синя, нижня — біла.

Плід — сплюснуто-яйцеподібний горішок, завширшки до 2,5 мм. Зовні він вкритий дрібними горбочками, опушений поодинокими зірчастими волосками, кожен з яких має по 3-5 променів.

Екологія та поширення[ред. | ред. код]

Типовими місцями зростання шоломниці високої є світлі листяні ліси, зарості чагарників, луки, лісові яри. Рослина помірно світло- і вологолюбна, віддає перевагу плодючим, легким суглинкам. Квітне з кінця травня до липня, плодоносить у червні-серпні.

Шоломниця висока широко розповсюджена на теренах Центральної та Східної Європи, в Італії, Малій Азії, на Кавказі, півдні Уралу. В європейській частині Росії вид став рідкісним, внаслідок чого його занесли до Червоної книги Московської області.[2]

Застосування[ред. | ред. код]

Офіцинальна медицина цю рослину не використовує, натомість вона добре відома у народній медицині. З трави шоломниці високої готують відвари, які вживають як відхаркувальний, сечогінний і заспокійливий засіб при гіпертонії, набряках, кашлі.

Синоніми[ред. | ред. код]

  • Cassida altissima (L.) Moench
  • Scutellaria altissima subsp. commutata (Guss.) Nyman
  • Scutellaria commutata Guss.[1]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б The Plant List.(англ.)
  2. Суслова Е., Куликова Г. Шлемник высокий — scutellaria altissima l // Красная книга Московской области. 2-е изд. — Тов-во научных изданий КМК, 2008. — С. 652–652.(рос.)