Шоломниця звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шоломниця звичайна
Scutellaria galericulata1.JPG
Біологічна класифікація
Царство: Plantae
Angiospermae
Еудікоти
Айстериди
Ряд: Lamiales
Родина: Lamiaceae
Рід: Scutellaria
Вид: Шоломниця звичайна
Біноміальна назва
Scutellaria galericulata
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Scutellaria galericulata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Scutellaria galericulata
EOL logo.svg EOL: 578026
IPNI: 458280-1
ITIS logo.svg ITIS: 32798
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 53169
The Plant List: kew-189114

Шоломниця звичайна (Scutellaria galericulata) — багаторічна трав'яниста, з повзучим кореневищем рослина родини глухокропивові.

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Illustration Scutellaria galericulata0.jpg

Стебла чотиригранні, висхідні, 10—90 см заввишки, прості або розгалужені, вкриті в нижій частині розсіяними, у верхній — густішими вниз відігнутими короткими волосками. Листки супротивні, коротко-черешкові, яйцевидно- або видовженоланцетні, з неглибокосерцевидною основою і тупувато-загостреною верхівкою, по краю зарубчасто-пилчасті (набагато вище середини, але не до самої верхівки), опушені зверху розсіяними короткими, зісподу — густішими і довшими волосками, приквіткові листки подібні до стеблових, але дрібніші. Квітки двостатеві, неправильні, одиничні, пазушні, повернуті в один бік, у негустому, переривчастому, китицевидному, невиразно відокремленому від вегетативної частини стебла суцвітті. Чашечка трубчастодзвониковидна, зовні густо опушена, всередині гола, двогуба; верхня губа при основі з опукловвігнутим поперечним придатком у вигляді гребінця. Віночок двогубий, синьо-фіолетовий, з жовтуватою на черевному боці трубочкою і жовтою плямою з синіми плямочками на спідній губі, зовні волосистий; верхня губа коротша за спідню. Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з червня до вересня.

Поширення[ред. | ред. код]

Шоломниця звичайна росте на заплавних луках, по берегах річок, болотах, вільшняках по всій території України, крім Криму.

Заготівля і зберігання[ред. | ред. код]

Для медичних потреб заготовляють траву шоломниці (Herba Scutellariae). Сировину збирають під час цвітіння рослини й використовують свіжою або сушать, розкладаючи тонким шаром на папері чи тканині під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Рослина неофіціальна.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Хімічний склад потребує дальшого вивчення. Відомо, що всі частини рослини містять глікозид скутеларин.

Фармакологічні властивості і використання[ред. | ред. код]

Шоломниця звичайна виявляє гіпотензивну, седативну, сечогінну, в'яжучу й кровоспинну дію, сприяє розрідженню харкотиння. У народній медицині настій трави шоломниці дають усередину при гіпертонії, водянці, кровотечах (внутрішніх і зовнішніх) та при кашлі з виділенням густих мокрот.

Посилання[ред. | ред. код]