Шосе 1 (Ізраїль)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шосе 1
ISR-HW1.png
Hwy 1 - Arazim Valley.jpg
Загальні дані
Країна Ізраїль
Мережа Arab Mashreq International Road Networkd і Roads in Israeld
Номер А1
Довжина 94 км
Напрямок захід—схід
початок Тель-Авів
кінець Йорданська долина
Міста Холон, Рішон-ле-Ціон, Єгуд, Лод, Модіїн, Бейт-Шемеш, Мевасерет-Ціон, Єрусалим, Маалє-Адумім, Єрихон
ILroute-1.png

CMNS: Шосе 1 у Вікісховищі

Шосе 1 (івр. כביש 1‎, Kvish Ahat) є основною автомагістраллю, що поєднує Тель-Авів і Єрусалим в Ізраїлі.

Шлях довжиною 94 км простягається між Середземним і Мертвим морями, сполучаючи ізраїльські та палестинські території. Відома в давнину як Яффська дорога, вона спочатку була прокладена османами 1860-го року і з тих пір слугує головним шосе до Єрусалима.

Шосе подекуди надто перевантажене, особливо на в'їздах до Тель-Авіва і Єрусалима.

Маршрут[ред. | ред. код]

З Тель-Авіва до Єрусалима[ред. | ред. код]

Дорога починається як шестисмугове шосе, що відокремлюється від шосе Аялон (№ 20) на північ від розв'язки Кібуц Ґалуйот у Тель-Авіві на висоті 20 метрів над рівнем моря. Далі йде через 70-метрове звалище Гірія, перетинає шосе 4, дорогу 412 і Тель-Авівську перехоплювальну автостоянку. Упродовж цієї ділянки по розділювальній смузі траси йде залізнична колія.

Розв'язка Бен-Гуріон

Потім дорога робить S-подібну криву повз Міжнародний аеропорт імені Бен-Гуріона і перетинає потік Аялон на півночі. Продовжуючись на південно-південний схід, дорога перетинається з шосе 40, дорогою 443 і шосе 6, де звужується до чотирьох смуг і підіймається на висоту 93 метрів у Бен-Шемен. Залишивши Бен-Шемен, шосе повертає на південний захід, де йде паралельно до шосе 6 протягом 1,5 км.

Після того дорога знову повертає на південно-південний схід, подорожуючи через долину Аялон, де вона перетинається з шосе 431 південніше Модіїну. У цьому місці, дивлячись на північ, можна побачити найдовший на даний момент міст в Ізраїлі, що є частиною високошвидкісної залізниці Тель-Авів—Єрусалим. Дорога перетинає потік Аялон і сходить до 200 метрів над рівнем моря, де перетинає Зелену лінію (лінію перемир'я 1949 року) протягом 1,5 км і повертає до Латруна. Потім дорога недовго йде поряд з потоком Ілан, наближається до Шаар ха-Ґай на висоті 300 метрів над рівнем моря. Тут, на розв'язці Шаар ха-Ґай, можна побачити османський караван-сарай на південній стороні шосе.

Залишені бронемашини часів Війни за незалежність у Шаар ха-Ґай. Частина нинішнього шосе 1 від Шаар ха-Ґай до Кастеля називається «Єрусалимським коридором»; вона була місцем кровопролитних боїв у 1948 р.[1]
Шосе 1 прямує на схід, наближаючись до розв'язки Гемед і виїзду з Абу-Ґош

Полишивши Шаар ха-Ґай, шосе 1 починає виразний підйом між хребтом Мішлатім на півночі та хребтом Шаярот й історичною дорогою Дерех Бурма на півдні. Протягом всього цього відрізку сторонами дороги видніються покинуті іржаві військові транспортні засоби, збережені на пам'ять про Ізраїльську війну за незалежність[2]. За мошавом Шореш дорога досягає висоти 715 метрів уздовж північної гряди долини Кісалон в Кір'ят-Єарім. Потім вона опускається до 610 метрів, де проходить повз Абу-Ґош при перетині потоку Кісалон в Ейн-Гемеді, а згодом знову підіймається, досягнувши 730 метрів на горі Маоз і в національному парку Кастель, що в Мевасерет-Ціоні. В цій точці дорога різко повертає і починається крутий спуск із захопливим видом, що веде до небезпечної кривої Моца на висоті 560 метрів, де вона перетинає потік Сорек.

Через Єрусалим[ред. | ред. код]

Тут, у муніципальних межах Єрусалима, дорога повертає на північний схід і починається завершальний підйом до міста. На північних схилах нижче Гар ха-Менухот дорога розділяється розв'язкою Шаар Моріа, побудованою 2007 року. (Раніше шосе 1 продовжувало сходження через бульвар Бен-Гуріон, численні криві вулички, і закінчувалося історичним Західним входом у Єрусалим, що відзначав початок Яффської дороги). З 2007 року дорога спускається від транспортної розв'язки в Кедрову долину (Емек ха-Аразім).

Розв'язка Шаар Моріа: шосе 1 (єрусалимська дорога 9) під реконструкцією

У Кедровій долині дорога, також відома як Єрусалимська дорога 9, проходить через тунелі під пагорбом на північній стороні потоку Сорек. Потім вона перетинає Зелену лінію поряд з районом Рамот на висоті 630 метрів, там само перетинається з дорогою 436 і шосе 50 (бульвар Бегіна) на розв'язці Іґаель Ядін, ставши чотирисмуговою автомагістраллю зі світлофорним регулюванням. Подорожуючи на схід, дорога, яка тут також називається бульваром Іґаеля Ядіна, проходить райони Гар Гоцвім і Рамат Шломо, зростає до найвищого піднесення 815 метрів, де перетинається із сильно перевантаженим роздоріжжям Шаар Мізрах («Східні ворота») у кварталах Шуафат і Ґіват Шапіра. У цьому місці дорога перетинає рейки Єрусалимського швидкісного трамваю і перехрещується із шосе 60, відзначаючи вододіл Юдейських гір.

За Шаар Мізрах'ом дорога називається Дерех Маалє Адумім. Зелень, типова для західної сторони вододілу, на східній стороні змінюється тотальними гірсько-пустельними відтінками бежевого. Дорога повертає на південь і починає зниження, проминаючи табір біженців Шуафат й арабське селище Ісавайя. У цьому місці поруч починається нова дорога, яка після закінчення будівництва стане сполучним маршрутом між Рамаллою і Вифлеємом. Проминувши селище Ат-Тур, шосе полишає Єрусалим на КПП Зейтім. Після цього дорога є відкритою для зелених (палестинських) номерних знаків[3].

Від Єрусалима до долини ріки Йордан[ред. | ред. код]

Звертаючи на схід після КПП, шосе 1 круто спускається до 375 метрів, де минає розв'язку Адумім з дорогою 417, що забезпечує доступ до населених пунктів Маалє-Адумім, Ейзарія та Абу-Діс, перетворюючись на історичну Єрихонську дорогу. Шлях повертає зі сходу на північний схід, продовжуючи спуск неподалік зони E1, Мішор Адумім і дороги 437 на висоті 250 метрів. Йдучи рівно протягом наступних 5 км, а іноді підвищуючись, дорога минає заповідник Нагаль Оґ (Ваді-Мухалік), зустрічається з дорогою Алон (№ 458) і знаменитим Хан аль-Ахмар [1] — бедуїнським караван-сараєм, пов'язаним з новозавітною розповіддю про доброго самарянина.

Рівень моря в Юдейській пустелі

Зі зменшенням висоти дорога знову короткочасно повертає на південь, де проходить Міцпе-Єріхо. Мандрівники, що повертаються з південного сходу, мають можливість зупинитися тут у привабливому пункті, розташованому на рівні моря (0 м), хоча мальовничий краєвид на долину ріки Йордан у цьому місці переважно утруднений навколишніми горами. Привабливість для туристів у тому, щоб сфотографуватися перед знаком рівня моря, а також — не безкоштовно — на горбі барвисто прикрашеного верблюда[4]. Згодом дорога повертає на схід і спускається нижче рівня моря, проминувши початок дороги на Набі-Муса — місце паломництва, де (по вірі мусульман) похований Мойсей. На 230-ти метрах нижче рівня моря дорога проходить Єрихонське роздоріжжя, забезпечуючи доступ до Веред-Єріхо і, власне, Єрихону. Після ізраїльського поселення Бейт ха-Арава шосе 1 закінчується на однойменному роздоріжжі з шосе 90 на висоті 325 метрів нижче рівня моря.

Історія[ред. | ред. код]

Ділянка між Латруном і Єрусалимом проходить приблизно на тому ж місці, що і стародавній шлях з Яффо до Єрусалима. На в'їзді в Єрусалим крута і звивиста зростаюча ділянка була відома як Ma'aleh HaRoma'im (римський узвіз). На трьох кілометрах довжини вона підвищується на 200 метрів[5]. Яффсько-Єрусалимська дорога спочатку була прокладена османами 1860-го року і з тих пір слугує головним шосе до Єрусалима, якому віддається перевага в порівнянні з більш топографічно зручними маршрутами, такими як дорога 443.

Здавна паломники, що прибували на Святу Землю морським шляхом, подорожували по цій дорозі:

«

Відстань від Яффи до Єрусалима така сама, як між Москвою і Троїце-Cepгієвою лаврою, тобто близько 70 верст. Непогане шосе і залізниця сполучають ці два міста… Але найкраще йти пішки, взявши в руку ціпок, та закинувши за плечі торбинку з найбільш необхідним скарбом.
Через ½ години шляху дорога виходить із яффських садів і в'ється по рівному місцю, між полів, нив і сіл. Ідучи цією дорогою, ми побачимо багато цікавого. Старовинні напівзруйновані колодязі туляться в зелені, а біля них натовпи жінок у тому ж одязі, з такими ж глечиками, які були під час Рахилі і Лавана; величезні араби чекають на крихітних віслюках; череди овець очікують своєї черги напитися біля криниці; вівчарі награють на сопілці; жінки йдуть з фруктами на ринок до Яффи; араби на верблюдах, на конях, на віслюках. А вдалині синіють Юдейські гори, на які дивився ще Авраам і Ной.

Оригінальний текст (рос.)
Расстояние от Яффы до Иерусалима тоже самое, что между Москвой и Троице-Cepгиевой Лаврой, т. е. около 70 верст. Недурное шоссе и железная дорога соединяют эти два города… Но лучше всего идти пешком, взяв в руку палочку, да закинув за плеча котомку с самым необходимым добром.
Через 1/2 часа пути дорога выходит из садов яффских и вьется по ровному месту, между полей, нив и деревушек. Идя по этой дороге, мы увидим много любопытного. Старинные полуразрушенные колодцы ютятся в зелени, а возле них толпы женщин в тех же одеждах, с такими же кувшинами, какие были во время Рахили и Лавана; огромные арабы ждут на крошечных осликах; стада овец ожидают своей очереди напиться у колодца; пастухи наигрывают на свирели; женщины идут с фруктами на рынок в Яффу; арабы на верблюдах, на лошадях, на ослах. А вдали синеют Иудейские горы, на которые смотрел еще Авраам и Ной.
«

— Сергій Меч, «Подорож до Палестини». (Географічний нарис). 1895 [2]

Яффська дорога також згадана М. Булгаковим у «Майстрі і Маргариті» (розділ 16).


Заблокована дорога на Єрусалим. 1948 р.

У 1948 була здана ділянка Латрунського шосе на Йорданію і трафік переадресувався на новий маршрут під назвою Derekh Ha'Gvura (Дорога відваги), який нині є частиною шосе 44 і 38. У 1965 старе шосе було розширено до чотирьох смуг між Шаар ха-Ґай і Єрусалимом. Після Шестиденної війни Латрунська ділянка була знову відкрита; також була побудована розв'язка Гарель в Мевасерет-Ціоні. У 1970-х побудований об'їзд повз містечко Абу-Ґош і розв'язка Гемед.

У 1978 відкрито новий відрізок, під'єднано колишню дорогу 10 (Тель-Авів—Аеропорт Бен-Гуріон) включно з Шаар ха-Ґай. Нова ділянка сформувала третю автомагістраль країни (після шосе 2 і 4). Хоча маршрут на 10 км довший, ніж по старій дорозі (тепер — шосе 44 і дорога 424), він набагато швидший. Одним із перших пасажирів на цій ділянці був єгипетський президент Анвар Садат під час його історичного візиту до Ізраїлю в 1977 році. На цьому відрізку шосе компактно перетинає Зелену лінію поруч із Латруном.

Ділянка між розв'язками Ґанот і Бен Шемен була розширена до шести автомобільних смуг у 1998 році під час будівництва шосе 6 (1999–2003), розв'язка Бен Шемен була повністю перебудована, і споруджена нова в районі села Кфар Данієль. Названа його іменем, розв'язка Данієль простягається на 1,5 км, маючи вісім паралельних смуг по шосе 1 і 6, забезпечуючи високошвидкісний рух із заходу на північ та зі сходу на південь.

Розв'язка Моца відкрита у 1990 році; розв'язка Шаар ха-Ґай — у 1995. У 1998 закрито лівий поворот на н.п. Абу-Ґош, Маалє ха-Гаміша та Кір'ят-Анавім. Нарешті, у 2002 відкрито розв'язку Шореш, завдяки чому усунуто останній лівий поворот на шосе між Тель-Авівом і Єрусалимом. Хоча дорожнє полотно на ділянці Шаар ха-Ґай—Єрусалим є повністю різнорівневим з іншими дорожніми полотнами, дорога, тим не менш, не відповідає стандартам автостради через вузькі узбіччя, небезпечні повороти та складні спуски. Тому обмеження швидкості на цій ділянці становить 80 км/год.

Розв'язка Анава відкрита 4 лютого 2009 разом зі східною частиною дороги 431[6]. Це складна розв'язка, яка є першою в країні, що з'єднує вісім напрямів між двома автострадами без використання світлофорів.

Ділянка шосе на схід від Єрусалима побудована британцями у 1920-х роках, також по стародавньому шляху до Мертвого моря. Між 1948 і 1967 роками вона перебувала під контролем Йорданії, а з відновленням ізраїльського доступу стала відома як «Єрихонська дорога» (івр. דרך יריחו‎) або ж «Адумімський підйом» (івр. מעלה אדומים‎). Вона жваво згадана в контексті возз'єднання Єрусалима в знаменитій єврейській пісні «Золотий Єрусалим».

Наприкінці 1980-х нова дорога була побудована на північ від Єрихонської дороги, між районом у північній частині Єрусалима під назвою «Французький пагорб» і містом Маалє-Адумім. Ця ділянка була покращена в 1995 році, розширена проїзна частина і побудована нова розв'язка. Її об'їзд, призначений для зменшення заторів на розв'язці Шаар-Мізрах (2002), з'єднує шосе двома двосмуговими тунелями під горою Скопус у бік Єврейського університету, вулиці Бар-Ілан і центру міста. В рамках цього проекту побудовано нову розв'язку ха-Зейтім біля підніжжя Оливкової гори.

Ділянка на захід і схід від Єрусалима пов'язана з високошвидкісним сегментом на півночі від центру міста. Місцевим вона відома як «дорога Іґаеля Ядіна» або «єрусалимська дорога 9». Вона містить проїзні частини, відокремлені одна від іншої розділювальною смугою, але включає два однорівневих перетини в місцях розв'язок.

Єрусалимська дорога 9[ред. | ред. код]

Подвійні тунелі та мости на єрусалимській дорозі 9

У 2001 році Компанія розвитку Єрусалима «Моріа» (Moriah Jerusalem Development Corporation) почала будувати об'їзний шлях повз густо перевантажений західний в'їзд до міста, пойменований «єрусалимською дорогою 9». До того мандрівники з заходу, які бажали досягти Мертвого моря (або навпаки), не мали кращої можливості, ніж проїхати перевантаженими міськими вулицями. Дорога була спрямована на поліпшення трафіку в районі Рамот і прилеглих околицях.

Протягом 3,6 км дорога спускається від спеціально побудованої розв'язки Шаар Моріа, забезпечуючи різнорівневе відносно інших дорожніх полотен сполучення з розв'язкою Іґаель Ядін, північним та східним продовженнями шосе 1. Пройшовши через Емек ха-Аразім (Кедрову долину), вона натрапляє на два 400-метрових тунелі (один для східного напряму та один для західного), чотири мости через річку Сорек і дві нових розв'язки.

У той час як дорогу планувалося завершити на початку 2005 року, робота сповільнилася майже до повної зупинки між 2003–2006 роками й завершення будівництва було перенесене більш ніж на два роки. Відкриття, що планувалося на 21 травня 2007, було відкладене ще на два місяці, щоб корпорація «Моріа» завершила необхідні екологічні роботи[7]. Дозвіл було надано за умови, що компанія і муніципалітет Єрусалима гарантують завершення екологічних робіт після відкриття дороги[8]. Дорога 9 була відкрита 25 липня 2007, ставши частиною шосе 1.

Плани розвитку[ред. | ред. код]

Східна ділянка шосе була розширена до чотирьох смуг між Маалє-Адумім і Єрихоном. Є також плани побудувати безперервне чотирисмугове сполучення від Єрусалиму до Амману, тим самим скоротивши односторонню поїздку між цими містами до однієї години. Шосе 1 буде частиною цього коридору.

Типова ділянка шосе 1 між Шаар ха-Ґай і Єрусалимом перед широкою модернізацією та реконструкцією, розпочатою 2013 року

Ізраїльські залізниці будують нову високошвидкісну залізничну лінію між Тель-Авівом і Єрусалимом. Ця лінія буде перетинати шосе в трьох точках: впродовж віадуку на схід від Аеропорту Бен-Гуріон, у тунелі на розв'язці Анава і в іншому тунелі на західному в'їзді в Єрусалим.

Шосе 1 проходить під дорогою 412 на розв'язці Шапірім

Щоб розвантажити в'їзд до Тель-Авіва, була побудована платна автодорога по моделі фінансування BOT[en]. Проект включає додаткові смуги руху між аеропортом Бен-Гуріон і розв'язкою Кібуц Ґалуйот, а також велику перехоплюючу автостоянку на сході розв'язки Шапірім. Компанія Shapir Engineering розпочала будівництво автостоянки в серпні 2007 року, і проект був завершений 7 січня 2011 року[9][10].

Оновлення гірської ділянки між Шаар ха-Ґай і Єрусалимом з додатковими смугами та спрямленими поворотами було схвалене Комітетом з управління національними проектами після багатьох років протиборства екологічних груп та місцевих органів державної влади. Крім того, згідно з цим планом:

 • буде перебудована розв'язка з одностороннім рухом Кір'ят-Єарім, щоб забезпечити доступ до східного напрямку;
 • буде побудований тунель під назвою «Гарель» у горі Кастель з більш ефективними вхідними й вихідними пандусами; і
 • буде побудовано довгий міст, щоб випрямити небезпечну криву Моца.

Ґрунт, вибраний з тунелю, буде використовуватися на ділянці Шореш—Шаар ха-Ґай, щоб підняти полотно на п'ять метрів, випрямити криві і розширити дорогу з чотирьох до шести смуг руху з більш широкими узбіччями[11][12].

У лютому 2012 Національна дорожня компанія Ізраїлю (орган управління дорогами) опублікувала тендерний запит (запрошення на торги) щодо проекту реконструкції ділянки Шореш—Шаар ха-Ґай і будівництва тунелю Гарель, що здійснюватиметься за схемою D/B[en][13][14]. У січні 2014 значні інфраструктурні роботи здійснювалися уздовж всього маршруту проекту.

23 лютого 2013 року, в рамках робіт з реконструкції шосе, Національна дорожня компанія почала будівництво екодуку. Екодук шириною 70 метрів призначений для забезпечення безпечного пересування тварин, що мешкають у районі від розв'язки Шаар ха-Ґай до розв'язки Шореш[15][16].

Очікується, що роботи будуть завершені до середини 2017 року і коштуватимуть понад 2,5 млрд NIS[11][12].

Єрусалимська дорога 16[ред. | ред. код]

Подібно до того, як єрусалимська дорога 9 полегшила трафік у північній та східній частинах Єрусалима, оминаючи головний західний в'їзд до міста, було запроваджено додатковий проект з будівництва єрусалимської дороги 16, що має на меті розширити вузьке місце на західному в'їзді. Це створило би ще один в'їзд у Єрусалим і забезпечило б прямий доступ до центральної та південної частин міста з заходу. Планована дорога з'єднає шосе 1 на новій розв'язці Моца з шосе 50 (бульвар Бегіна) на розв'язці Ґіват-Мордехай. Дорога буде проходити, в основному, через серію тунелів у західних єрусалимських районах Гар-Ноф, Єфех-Ноф, автостоянку медичного центру Шаарей Цедек, та проміжну розв'язку Нагаль Ревіда, яка веде до району Ґіват-Шаул. Проект обійдеться приблизно в 1,5 мільярда шекелів і, як очікується, буде завершений до кінця 2018 року[17][18]. План ще повинен подолати жорсткий опір з екологічних міркувань у зв'язку з тим, що на шляху будівництва, в місцевості Нагаль Ревіда, знаходиться Єрусалимський ліс[19]. Після смерті талмудиста, колишнього сефардського головного рабина Ізраїлю[ru] Овад'ї Йосипа, ізраїльський міністр транспорту Ісраель Кац оголосив, що дорога буде названа на його честь[20].

Перехрестя та розв'язки[ред. | ред. код]

Кілометр Назва Тип Значення назви Розташування Перетин доріг
Шосе Тель-Авів — Єрусалим
0 מחלף קיבוץ גלויות
(розв'язка Кібуц Ґалуйот)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-galuyotbeige.png «Зібрання ізраїльської діаспори на землю предків[en]» Тель-авівські райони
Шапіра, Кір'ят-Шалом,
Хатіква та Езра
ISR-HW20.png шосе 20,
вул. Кібуц Ґалуйот,
ISR-HW461.png дорога 461
(вул. Лехі)
Муніципальні межі Тель-Авіва
4.5 מחלף גנות
(розв'язка Ґанот)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-ganot.png «Сади» мошав Ґанот ISR-HW4 blue.PNG шосе 4
6.6 מחלף שפירים
(розв'язка Шапірім)
AB-AS-blau.svgILjunction-shapirim.png названа як потік Шапірім м. Бейт-Даґан ISR-HW412.png дорога 412
8.1 AB-AS-blau.svgILjunction-parkandride.png Швидкісна лінія
Перехоплююча автостоянка
під'їзна дорога
13 מחלף בן גוריון
(розв'язка Бен-Гуріон)
AB-AS-blau.svgILjunction-bengurion.png названа як аеропорт Міжнародний аеропорт імені Бен-Гуріона ISR-HW4503.png дорога 4503
14.8 מחלף לוד
(розв'язка Лод)
AB-AS-blau.svgILjunction-lod.png названа як місцевість Лод ISR-HW40.png шосе 40
17.9 מחלף בן שמן
(розв'язка Бен-Шемен)
AB-Kreuz-blau.svg ISR-HW443.png дорога 443
на схід
ISR-HW6.png шосе 6
на північ
18.8 מחלף בן שמן
(розв'язка Бен-Шемен)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-benshemen.png «Плідний» мошави Бен-Шемен,
Хадід,
Кфар-Данієль
ISR-HW443.png дорога 443
ISR-HW444.png дорога 444
ISR-HW4134.png дорога 4134
20.1 מחלף דניאל
(розв'язка Данієль)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-daniel.png названа як місцевість Кфар-Данієль ISR-HW6.png шосе 6
25.4 מחלף ענבה
(розв'язка Анава)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-anava.png «Ягода»
названа як потік Анава (Анабе)
мошав Кфар-Шмуель ISR-HW431BLUE.PNG дорога 431
34.4 Зелена лінія
34.4 מחלף לטרון
(розв'язка Латрун)
AB-AS-blau.svgILjunction-latrun.png «Замок (лицарів)»
або
«Дім доброго злочинця»
(Луки 23:40-43)
Латрун ISR-HW3.png шосе 3
35.9 Зелена лінія
38.6 מחלף שער הגיא
(розв'язка Шаар ха-Ґай)
AB-AS-blau.svgILjunction-hagai.png «Брама Долини» ISR-HW38.png шосе 38
42 (тільки на схід) Fareskilt 20.PNG Розплідник ханаанської
породи собак у Шаар ха-Ґай
під'їзна дорога
45.5 מחלף שורש
(розв'язка Шореш)
AB-AS-blau.svgILjunction-shoresh.png «Корінь» мошав Шореш ISR-HW3955.png дорога 3955
46.9 מחלף קרית יערים
(розв'язка Кір'ят-Єарім)
(тільки на захід)
AB-AS-blau.svgILjunction-yearim.png «Місто лісів» Кір'ят-Єарім ISR-HW425.png дорога 425
50.2 מחלף חמד
(розв'язка Гемед)
AB-AS-blau.svgILjunction-hemed.png «Чарівність» н.п. Абу-Ґош, Кір'ят-Анавім,
Маалє ха-Гаміша, Гар-Адар
Бейт-Некофа, Бейт-Накуба,
Мевасерет-Ціон, парк Ейн-Гемед
ISR-HW3975.png дорога 3975
52.2 מחלף הראל
(розв'язка Гарель)
AB-AS-blau.svgILjunction-harel.png «Гора Бога»
(названа ім'ям бригади Гарель[en]
Мевасерет-Ціон ISR-HW3985.png дорога 3985
Муніципальні межі Єрусалима
54.7 מחלף מוצא
(розв'язка Моца)
AB-AS-blau.svgILjunction-motzabeige.png «Зачин» квартал Моца,
мошав Бейт-Зайт
вул. Сорек,
Єрусалимська дорога 16 (планується)
Єрусалимська дорога 9
56 מחלף שער מוריה
(розв'язка Шаар Морія)
AB-AS-blau.svgILjunction-shaarmoriahbeige.png «Брама Морія»
(місце жертвопринесення Ісаака
1 М. 22:2)
Західний в'їзд до Єрусалима бульвар Бен-Гуріона
57.6 מנהרות שורק
(тунелі Сорек)
AB-Tunnel.svg AB-Tunnel.svg потік Сорек
(«Вибрана лоза»)
Емек ха-Аразім
(Кедрова долина)
400 метрів
Бульвар Іґаеля Ядіна
58.6 מחלף יגאל ידין
(розв'язка Іґаель Ядін)
AB-Kreuz-blau.svgILjunction-yadinbeige.png названа іменем Іґаеля Ядіна район Рамот, Єрусалим ISR-HW436.png дорога 436,
ISR-HW50.png шосе 50
(бульвар Бегіна)
58.9 Зелена лінія
60.5 צומת רמת שלמה
(перехрестя Рамат Шломо)
Israel road sign 122.svg пагорб Шломо[en] район Рамат Шломо вул. Рабина Друка
у стадії будівництва (термін здачі: січень 2015)[21][22]
61.8 Israel road sign 122.svg райони Рамат Шломо
та Шуафат
Єрусалимська дорога 21 (будується)
62.2 перехрестя з лінією швидкісного трамваю Tram sign israel.pngILjunction-shaarmizrahbeige.png (Ґіват ха-Мівтар)
зупинка швидкісного трамваю
62.2 צומת שער מזרח
(перехрестя Шаар Мізрах)
Israel road sign 122.svgILjunction-shaarmizrahbeige.png «Східна брама» райони Ґіват ха-Мівтар,
Французький пагорб, Шуафат
бульвар Бар-Лев,
дорога Шуафат
Дорога Маалє-Адумім
62.4 מחלף שער מזרח
(розв'язка Шаар Мізрах)
Israel road sign 122.svgILjunction-shaarmizrahbeige.png «Східна брама» між районами Французький пагорб, Шуафат, Пісгат-Зеєв ISR-HW60.png шосе 60
62.8 צומת שדרות משה דיין
(перехрестя з бульваром Моше Даяна)
Israel road sign 122.svg названа як місцевість між табором біженців Шуафат
і районом Пісгат-Зеєв
бульвар Моше Даяна
63.7 (тільки на схід) Fareskilt 20beige.png арабське селище Ісавайя вул. Аната
65.3 Israel road sign 122.svg Ісавайя вул. Саярат Хая
66.4 מחלף הזיתים
(розв'язка ха-Зейтім)
AB-AS-blau.svgILjunction-zeitimbeige.PNG «Оливи» арабське селище Ат-Тур вул. Гардуб, Гар ха-Цофім, тунелі
Муніципальні межі Єрусалима
67.2 Ізраїльський КПП Зейтім
Zeichen 267 - Verbot der Einfahrt, StVO 1970.svgЗакрито рух у західному напрямку транспортним засобам з зеленими номерними знаками (Палестинської автономії)↑
Зелені номери повинні рухатися на Аль-Заїм [3]
69.1 מחלף אדומים
(розв'язка Адумім)
AB-AS-blau.svgILjunction-adumim.png «Червоне сходження» Маалє-Адумім ISR-HW417.png дорога 417
Єрихонська дорога
72.3 (тільки на захід) AB-AS-blau.svg Мевасерет-Адумім дорога місцевого значення
73.3 צומת אדומים צפון
(перехрестя Адумім Північ)
Israel road sign 122.svg Маалє-Адумім (Північ) бульвар Нофей ха-Селах
74.7 צומת מישור אדומים
(перехрестя Мішор-Адумім)
Israel road sign 122.svg Промислова зона
Мішор-Адумім
бульвар ха-Герва ха-Калкаліт
74.8 Israel road sign 122.svg між поселеннями Алмон, Хіцма та районом Пісгат-Зеєв ISR-HW437.png дорога 437
76 (тільки на схід) AB-AS-blau.svg заповідник Нагаль Оґ
(Ваді-Мухалік)
дорога місцевого значення
77.3 צומת אלון
(перехрестя Алон)
Fareskilt 20.PNG Названо ім'ям Ігаля Алона між поселеннями Кфар-Адумім, Алон та Маалє-Міхмас ISR-HW458.png дорога 458
77.8 (колишнє перехрестя Алон) Fareskilt 20.PNG закрите
78.6 מחלף חאן אל-אחמאר
(розв'язка Хан аль-Ахмар)
AB-AS-blau.svgILjunction-hashomronihatov.png «Червоний заїжджий двір» Хан аль-Ахмар (заїжджий двір доброго самарянина), церква св. Євтимія під'їзна дорога
82.2 צומת מצפה יריחו
(перехрестя Міцпе-Єріхо)
Fareskilt 20.PNG «Огляд Єрихону згори» Міцпе-Єріхо дорога місцевого значення
84.6 (тільки на схід) AB-AS-blau.svg Мальовничий вид на рівні моря під'їзна дорога
87.5 צומת נבי מוסא
(перехрестя Набі-Муса)
Fareskilt 20.PNG «Пророк Мойсей» місцевість Набі-Муса дорога місцевого значення
89.8 צומת ירוחו
(Єрихонське перехрестя)
Fareskilt 20.PNG Єрихон мошав Веред-Єріхо,
Єрихон
дорога місцевого значення
90 צומת אלמוג
(перехрестя Алмоґ)
Fareskilt 20.PNG «Корал» поселення Алмоґ під'їзна дорога
92.4 Fareskilt 20.PNG поселення Бейт ха-Арава під'їзна дорога
94 צומת בית הערבה
(перехрестя Бейт ха-Арава)
Fareskilt 20.PNG «Дім Арави» Бейт ха-Арава ISR-HW90.png шосе 90
נתיב מהיר 49 שח.jpg

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Martin Gilbert The Routledge atlas of the Arab-Israeli conflict. — Routledge, 2002. — 156 с. — ISBN 9780415281164.(англ.)
 2. Ша'ар-ха-Гай // Электронная еврейская энциклопедия. (рос.)
 3. ID's, license plates, checkpoints, roads, the wall, watchtowers(англ.)
 4. Moshe Gil'ad (2011-11-25). The other side of Highway 1 (Іврит). HaAretz. Процитовано 2013-02-25. 
 5. הדרך לירושלים [The Road to Jerusalem] (Іврит). Eretz Yisrael: Its Length and Breadth. Процитовано 31 December 2012. 
 6. Route 431 opened tonight (Іврит). Mcity.co.il. February 4, 2009. 
 7. Alternate entrance to Jerusalem? Not quite yet (Іврит). Ynet.co.il. July 3, 2007. 
 8. Jerusalem's Road 9 highway to open in days (Іврит). The Jerusalem Post. 17.07.2007. 
 9. 7-й канал. Архів оригіналу за 2015-02-14. Процитовано 2015-02-14. 
 10. transtoday. Архів оригіналу за 2012-04-17. 
 11. а б Lior Gutman (2011-04-03). End of Traffic Jams? Tel Aviv-Jerusalem Highway Upgrade Unanimously Approved (Іврит). HaCalcalist. Процитовано 2011-05-19. 
 12. а б Main highway connecting Tel Aviv with Jerusalem to be upgraded (with photo of eco-bridge) (Англійська). Israel Trade Commission. 2011-04-26. Процитовано 2011-05-19. 
 13. Shai Baras. Request for tender #7/12 - Road 1 - Sha'r HaGai-Shoresh - Design Build System (Іврит). National Roads Company of Israel. Архів оригіналу за 2013-11-04. Процитовано 2012-02-27. 
 14. Shai Baras. Request for tender #30/12 - Road 1 - HarEl Tunnel - Design Build System (Іврит). National Roads Company of Israel. Архів оригіналу за 2013-11-04. Процитовано 2012-02-27. 
 15. «Нетивей Исраэль» строит дорогу для животных над шоссе Тель-Авив — Иерусалим(рос.)
 16. Начинается подготовка к реконструкции дороги № 1 Тель-Авив - Иерусалим. Архів оригіналу за 2013-06-30. Процитовано 2013-06-26. (рос.)
 17. Road 16, New entrance to Jerusalem, between Motza and Begin Highway (Іврит). Israel Ministry of Transport, National Infrastructure & Road Safety. Архів оригіналу за 2013-10-15. Процитовано 2012-12-02. 
 18. Road 16, Between the Motaz Curve and Begin Highway in Jerusalem (Іврит). National Roads Company of Israel. Архів оригіналу за 2012-09-12. Процитовано 2012-12-02. 
 19. Save the Jerusalem Forest: Road 16 (Англійська). Forum of Organizations for the Jerusalem Forest. Архів оригіналу за 2011-08-09. Процитовано 2012-12-02. 
 20. Gil Ronen (2011-10-13). New Jerusalem Road to be Named after Rabbi Ovadia (Англійська). Arutz Sheva. Процитовано 2013-10-14. 
 21. Road 21 (Іврит). Moriah-Jerusalem Development Corporation. Процитовано 2012-12-04. 
 22. Road 21, Jerusalem (Іврит). Israel Ministry of Transport, National Infrastructure & Road Safety. Архів оригіналу за 2013-10-15. Процитовано 2012-12-04.