Шпатель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будівельні (малярні) шпателі

Шпа́тель (від нім. Spatel, заст. Spadel < лат. spatula — «ложечка», «лопаточка»)[1] — інструмент у вигляді скляної, дерев'яної, пластмасової, гумової чи сталевої пластини з ручкою, використовується для перемішування, набирання і нанесення шпаклівок, фарб, а також для очищення поверхонь.

Лабораторні шпателі

Будівельний шпатель[ред. | ред. код]

Будівельні шпателі використовуються для оздоблювальних робіт: зіскоблювання старої шпаклівки, шпалер і фарб, нанесення і розрівнювання шпаклівки.

Шпатель у живопису[ред. | ред. код]

Докладніше: Мастихін

Шпателі для живопису (мастихіни) використовують для очищення палітри, ґрунтування основи картини, перемішування і нанесення фарб.

Медичний шпатель[ред. | ред. код]

Докладніше: Шпатель (медицина)

Шпателі використовуються у медичній практиці для фіксації язика при огляді глотки або гортані. Для відведення щік, губ і для замішування цементних пломб використовуються стоматологічні шпателі.

У хімічних лабораторіях застосовують лабораторні шпателі: набирання речовин, зіскоблювання осадів.

Скляні мікробіологічні шпателі використовують для розподілу культур мікроорганизмів по живильному середовищу для їх виокремлення і/або ідентификації.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.