Шпергель весняний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шпергель весняний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Гвоздикові (Caryophyllaceae)
Рід: Шпергель (Spergula)
Вид:
Шпергель весняний (S. morisonii)
Біноміальна назва
Spergula morisonii

Шпергель весняний[1], шпергель Морісона[2] (Spergula morisonii) — вид рослин з родини гвоздикових (Caryophyllaceae), поширений у Європі й Алжирі.

Однорічна трав'яниста рослина 10–30 см заввишки. Зовнішні чашолистки ланцетні, гострі, внутрішні — яйцеподібні, тупі. Пелюстки широкояйцюваті, трохи коротші за чашолистки[2]. Часто з багатьма стеблами. Стебла від висхідних до прямих, від голих до рідко-прямо-волосих, без залозистих волосків. Міжгір'я під суцвіттям у 2–3 рази довше ніж нижні. Листки супротивні, але розміщені в кільцях, без черешків. Листові пластини лінійні, з цілими краями, не жолобчасті, блискучі, від зеленого до блакитнувато-зеленого забарвлення. Найнижчі листя явно коротші, ніж міжвузля. Віночок радіально-симетричний, білий, шириною до 1 см; пелюстки п'ять, довжиною 2.5–4 мм, такої ж довжини, як чашолистки або трохи коротші. Чашолистків 5, часто синьо-фіолетові. Тичинок зазвичай 5. Плід — яйцеподібна, жовтувата, 5-клапанна, 4.5–6.5 мм довга капсула. Насіння темне[3].

Поширення

[ред. | ред. код]

Поширений у Європі й Алжирі[4][5][6].

В Україні вид зростає на піщаних відкритих місцях, в соснових лісах — у Поліссі, дуже рідко (Житомирська область, околиці села Федорівка, Київська область, околиці села Старосілля)[2].

Галерея

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Spergula morisonii // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б в Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наукова думка, 1987. — С. 72. (рос.)(укр.)
  3. NatureGate. Процитовано 08.06.2019. (англ.)
  4. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 08.06.2019. (англ.)
  5. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 08.06.2019. (англ.)
  6. Euro+Med Plantbase. Процитовано 08.06.2019. (англ.)