Шпрот європейський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шпрот європейський

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Оселедцеподібні (Clupeiformes)
Родина: Оселедцеві (Clupeidae)
Рід: Шпрот (Sprattus)
Вид: Шпрот європейський
Sprattus sprattus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Sprattus sprattus
Віківиди: Sprattus sprattus
EOL: 607993
ITIS: 161789
МСОП: 198583
NCBI: 196075

Шпрот європейський, або кі́лька (Sprattus sprattus) — риба родини оселедцевих.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Розповсюджений у Східній Атлантиці, від Норвегії до Гібралтару. Зустрічається у протоці Ла-Манш, Північному, Балтійському, північній частині Середземного та у Чорному морі. Утворює декілька підвидів: у Північному морі — північний шпрот (S. sprattus sprattus), у Балтійському — балтійський шпрот (S. sprattus balticus), у Чорному — чорноморський шпрот (Sprattus sprattus phalericus).

Будова[ред. | ред. код]

Довжина в середньому 9,5—13 см, іноді до 16 см, вага 8 — 10 г. Тіло витягнуте, овальне у поперечному розрізі, черево має кіль. Луска крупна, легко відокремлюється від тіла, кіль має загострену луску, зі спрямованими назад кінчиками. Очі великі, мають тонкі жирові повіки. Нижня щелепа довша за верхню. Бічна лінія на тулубі відсутня, але її пори гарно розвинені на голові. Спинний плавець має 15-19 променів, зміщений назад. Анальний плавець складається з 17-23 променів. Хвостовий плавець має глибокий виріз. Плавальний міхур має сполучення з кишечником та внутрішнім вухом. Забарвлення: спина синя або блакитна, боки та черево — сріблясті.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зграйна пелагічна риба. Надає перевагу прохолодній воді, з температурою від 6 до 17 °C. Навесні та влітку тримається у прохолодній воді на глибинах від 25 до 100 м. При цьому вдень тримається на глибині, вночі підіймається до поверхні, де зграя розсіюється. У жовтні підіймається до поверхні, де відбувається нерест та подальший нагул риби. Живиться зоопланктоном, переважно дрібними ракоподібними. Розповсюджений переважно у відкритому морі, але може підходити до берегів, якщо вода там охолоджується до необхідної для шпроту температури. Тривалість життя 5 — 6 років.

Розмноження[ред. | ред. код]

Статевої зрілості досягає на 2 році життя при довжині тіла близько 12 см. Розмножується у холодну пору року, у березні або жовтні, коли температура води не перевищує 12 °C. Нерест неподалік від берегів на глибині 40 — 50 м, зрідка біля поверхні, при солоності від 4—5 до 17—18 проміле. Ікра пелагічна. Плодючість самиць досить висока, від 4 до 10 тисяч ікринок розміром від 0,8 до 1,5 мм. Розвиток ікри триває близько 7 діб. Личинки, що з'являються, мають довжину близько 4 мм та розносяться течіями на великі відстані. На другому році життя шпрот досягає розмірів 7,5—11,2 см, на третьому — 10,6—14,1, на четвертому — 12,6 — 15,0 см.

Значення[ред. | ред. код]

Цінна промислова риба. З кінця 90-х років вилов шпрота в Азово-Чорноморському басейні становив не менше 10 тисяч тонн, а в 2005 — 2007 досяг показника 17 тисяч тонн. Чорноморський шпрот може накопичувати в своєму тілі від 4,7 до 12,6 % жиру. Дуже смачний у солоному вигляді, а також у копченому у вигляді консервів. Також іноді споживається у смаженому вигляді. Крім того, у Чорному морі шпрот є однією з найчисленніших риб, відіграє велику роль як кормова база багатьох цінних видів риб (зокрема білуги), а також дельфінів.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Nedreaas, K., Florin, A.-B., Cook, R. & Fernandes, P. (2018) Sprattus sprattus: інформація на сайті МСОП (версія 2018.2) (англ.) 18 липня 2018

Література[ред. | ред. код]

  • «Світ рибалки», 2009 № 2 (54) березень-квітень

Посилання[ред. | ред. код]