Шпухіль (мая)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шпухіль
Вежі палацу
Країна Мексика Мексика
Регіон Кампече
Історія
Датування 400 до н. е.1200
Періоди Докласичний, класичний, післякласичний періоди
Археологічна культура мая
Дослідження
Відкрито 1938
Відкривач Карл Рупперт та Джон Денісон
Мапа
CMNS: Шпухіль у Вікісховищі

Шпухіль (ісп. Xpujil) — руїни міста цивілізації мая в штаті Кампече (Мексика). Назва з мови мая перекладається як «Хвіст кота» (назва місцевої рослини Heliotropium angiospermum родини Шорстколисті).

Історія[ред. | ред. код]

Старовинна назва невідома. Утворено близько 400 року до н. е. (середина докласичного періоду). На початку класичного періоду ахави Шупіля визнали зверхність царства зі столицею в городищі Бекан. Розквіт Шпухіля відбувався в період 500—750 років н. е., а занепад настав близько 1100 року. Остаточно місто було залишено близько 1200 року.

Опис[ред. | ред. код]

Розташовано на відстані 1 км від сучасне місто Шпухіль, неподалік від городища знаходяться старовинні руїни Бекана і Калакмула (в межах біосферного заповіднику Калакмул), 10 км від Чиканни, 80 км від Четумаля.

На території виявлено 17 груп споруд, які здебільшого відносяться до архітектурного стилю Ріо-Бек. Більшість зведено між 600 та 800 роками. Кам'яні блоки були вирізані за єдиним розміром, а потім вкриті шаром стукко. Для прикрашення стін використовувалася мозаїка з каменю, насамперед нефриту та піриту.

Лише Споруда I (палац володаря) не відноситься до даного архітектурному стилю. Порівняно невелика будівля з галереєю по фасаду увінчана трьома вежаподібними пірамідами: дві по краях і одна — в центрі; профілі їх нагадують тікальські. Розташовані на платформі 53 м завдовжки, 26 м завширшки і 2 м заввишки. Центральна межа 18 м заввишки, має 12 кімнат, орієнтованих на 4 боки світу. Між сходовими ступенями розміщені величезні квадратні маски божества дощу; такими ж масками прикрашені і покрівельні гребені. Увесь храм споруджено на низькій платформі, до кожної з трьох дверей ведуть окремі маленькі сходи.

Споруда II розташована на схід від Споруди I, має фасад, невеличкі кімнати та хибну арку. Споруда III є важливим житловим комплексом. Споруда IV являє собою дворівневий житловий комплекс. Його барельєфи прикрашені хрестоподібними мотивами та Т-подібними елементами.

Історія досліджень[ред. | ред. код]

Було виявлено у 1938 році Карлом Руппертом та Джон Денісоном. У 1950-х роках кераміку міста вивчав Д.Брейнерд. Широко відома реконструкція палацу Шпухіль, що виконана американським маяністом Тетяною Проскуряковою.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Xpujil[недоступне посилання з серпня 2019] [недоступне посилання з лютого 2018]
  • Xpuhil
  • Xpuhil