Шривіджая

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шривіджая
Дата створення / заснування 650
Держава Flag of Indonesia.svg Індонезія
Столиця Палембанг
Місце розташування Південна Суматра
Палембанг
Замінений на Kingdom of Palembangd і Kingdom of Singapurad
Час/дата припинення існування 1377
Розташування на мапі
CMNS: Шривіджая у Вікісховищі

Координати: 0° пн. ш. 102° сх. д. / 0° пн. ш. 102° сх. д. / 0; 102

Srivijaya Empire.svg

Шривіджа́йська імпе́рія (Śrivijaya) — морське торгове королівство, яке процвітало між VII та XII ст. на Малайському архіпелазі. Королівство, яке бере початок у Палембангу на Суматрі, хутко поширило свій вплив і почало контролювати Малаккську протоку. Вплив Шривіджайського королівства базувався на контролі міжнародної морської торгівлі не лише на архіпелазі, але також і з Китаєм та Індією.

Період могутності[ред. | ред. код]

Точна хронологія та конкретні перипетії зародження царства Шривіджаї досі не з'ясовані. Вважається, що його виникнення припадає на 5-6 ст., проте перші достовірні свідчення про його існування датуються лише 70-ми рр. 7 ст. - вони містяться в китайських хроніках, де згадується володар Джайнаша. Центр держави знаходився на горі Сегунтанг на місці сучасного м.Палембанг. На чолі Шривіджаї стояла династія Шайлендрів (царів гори), які сповідували буддизм махаяни. Цар Шривіджаї звався хаджі (цар). Шривіджая також була головним релігійним центром у регіоні, дотримуючись буддизму, і пунктом зупинки китайських паломників на їхньому шляху в Індію. Королі Шривіджаї навіть заснували кілька монастирів у Негапатамі (Індія). Секрет піднесення Шривіджаї полягав у її контролі над важливими шляхами морської торгівлі між Індією і Китаєм. Для цього були створені сильні армія і флот. У 80-х рр. хаджі Джаянаса підкорив всю південно-східну Суматру та західнояванську державу Тарума. До кінця 8 ст. Шривіджая підкорила більшу частину Суматри, малайські колонії на Калімантані та більшу частину Малаккського півострова.

Шривіджая продовжувала зростати: до 1000 року імперія контролювала більшу частину Яви, але незабаром острів завоювало Кола, морське та торгове королівство, що вважало Шривіджаю перепоною морським торговим маршрутам між південними та східними частинами королівства. Близько 1025 року Чола захопила Палембанг, полонивши короля та вивізши зі столиці всі скарби. Після цього загарбники почали нападати на інші частини імперії.

Занепад[ред. | ред. код]

До кінця ХІ ст. імперія розділилася на дрібні королівства, і панівну роль на Суматрі взяло королівство Малаю (столиця Джамбі), васал Яви. Яванське королівство Маджапагіт хутко зайняло панівну роль на індонезійській сцені. У 1275 р. власне Шривіджая була завойована яванським царем Кертанагарою — правителем держави Сінгасарі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Рубель В.А. Історія середньовічного Сходу.: Підручник. Київ. «Либідь». 2002. - 736с. с.670-675.