Шрі Матаджі Нірмала Деві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нірмала Шрівастава
гінді निर्मला श्रीवास्तव
Shri Mataji Nirmala Shrivastava.jpg
Псевдо Шрі Матаджі Нірмала Деві
Народилася 21 березня 1923(1923-03-21) (100 років)
Chhindwarad, Nerbudda Divisiond, Central Provincesd, Британська Індія, Британська імперія
Померла 23 лютого 2011(2011-02-23)[1] (87 років)
Генуя, Італія
Країна Flag of India.svg Індія
Діяльність yoga instructor
Відома завдяки Засновниця Сахаджа йоги
Конфесія Сахаджа йога
Рід Шаліваханів
У шлюбі з Чандіка Прасад Шрівастава[en]
IMDb ID 2434514

Шрі Матаджі Нірмала Деві, або ж Нірмала Шрівастава (у дівоцтві Сальве, 21 березня 1923, Чхіндвара, Британська Індія  — 23 лютого 2011, Генуя, Італія) — відома індійська гуру, засновниця духовного вчення Сахаджа йоги, доктор філософії та медицини, почесна членкиня Петровської академії наук та мистецтв. Більше відома саме як Шрі Матаджі або Нірмала Деві (у перекладі з хінді «Шрі» — це звернення до шанованої, поважної особи, «Матаджі» — матінка, «Нірмала Деві» — повна форма імені Нірмала). Пішла з життя 23 лютого 2011 року в Генуї, Італія.

Дитинство та юність[ред. | ред. код]

Нірмала Сальве народилася 21 березня 1923 року (в день весняного рівнодення) рівно опівдні в містечку Чхіндвара (сучасний штат Мадх'я-Прадеш) у християнській родині. Її предки належали до древньої імператорської династії Шаліваханів, тому сім'ї були близькі традиції індуїзму. Батько Нірмали — Прасад Рао Крішнан Сальве — знав багато мов, був обізнаний в різних областях мистецтва та літератури, знав напам'ять священну для індусів «Бхагават-гіту». Саме він переклав на хінді священну книгу мусульман Коран. Він здобув повагу всіх, хто його оточував, його знали як людину щедру і скромну. Батько Нірмали також відіграв важливу роль у національно-визвольному русі Індії. Він брав безпосередню участь у боротьбі Індії за незалежність від Британської Імперії і був єдиним християнським представником у Конституційній Асамблеї та першому Парламенті, а пізніше мав власну юридичну практику. Мати Шрі Матаджі Корнелія Сальве була високоосвіченою жінкою і мала вчений ступінь в області математики, але відмовилася від наукової кар'єри, обмежившись обов'язками домогосподарки. Вона була чесна і порядна людина і ніколи не йшла на компроміси із совістю.

Ім'я «Нірмала» означає « незаплямована», оскільки дитина родилася без єдиної плями на тілі. У Неї було щасливе дитинство, Вона дуже любила тварин і проявляла себе в самодіяльності, музиці, спорті та образотворчому мистецтві. Батьки Нірмали віддали Її в традиційну індійську школу та сприяли розвитку в Неї інтуїції та високих духовних якостей. Коли Їй було сім років, Вона познайомилася з Махатмою Ганді, який дозволив Нірмалі бувати в його ашрамі. Строгий розпорядок життя в ашрамі — підйом о четвертій годині ранку, обмивання, вранішні молитви і прогулянки природним чином увійшли до життя Шрі Матаджі, залишившись із Нею назавжди. Багато ідей Ганді згодом стали частиною Її ідеології: збалансована економіка та виробництво, соціальне служіння, простота життя, єдність світових релігій.

Після закінчення школи Нірмала поступила до медичного коледжу. Її студентські роки були далеко не такі безтурботні, як дитинство, адже тоді відбувалася боротьба за свободу Індії, тож лідери Національного Конгресу часто потрапляли до в'язниці. Так, батько Нірмали провів ув'язненим два з половиною роки, а Її мати побувала у неволі п'ять разів.

У 1942 році Нірмала очолила Студентський Визвольний Рух і сама кілька разів потрапляла під арешт. Таким чином, Вона пожертвувала навчанням заради свободи Батьківщини. У результаті Її виключили з Коледжу і Вона була змушена провести декілька місяців у підпіллі.

Шлюб та сім'я[ред. | ред. код]

Коли боротьба за незалежність завершилася, в 1947 році Нірмала Сальве одружилася з членом індійського уряду Чандікою Прасадом Шріваставою, який згодом став одним із найшанованіших державних діячів незалежної Індії. Незабаром Чандіка Шрівастава став секретарем прем'єр-міністра Лала Бахадура Шастрі, а в 1961 році очолив Індійську Пароплавну Компанію (ІПК), перетворивши це малоприбуткове підприємство на одну з найбільших світових корпорацій. У 1974 році, після злиття ІПК з Міжнародною Морською Організацією при ООН, він до 1991 року був її Генеральним Секретарем. Чандіка Шрівастава отримав Лицарський Знак від королеви Великої Британії Єлизавети II і ще 31 нагороду 17-ти країн світу. Він був першим індусом з часів одержання незалежності, що отримав в 1990 році титул «Лицар Капітан» серед нагороджених британським орденом Св. Михаїла і Св. Георгія.

Коли він 1947 року одружувався з мало кому відомою тоді молодою жінкою, що мала надзвичайно приємну посмішку, пан Шрівастава, звичайно ж, чекав, що знайде в ній вірну дружину і люблячу матір для своїх дітей, але менш за все він міг припустити, що його дружина стане духовним лідером, авторитет якого буде визнаний на п'яти континентах світу. Втім, в перші роки подружнього життя Нірмала повністю занурилася у домашні та сімейні справи. У Чандіки та Нірмали народилися дві дочки (Кальпана і Садхана) і четверо онуків. Коли дочки Шрі Матаджі стали дорослими та самостійними, Вона зрозуміла, що її роль як дружини та домогосподарки вже зіграна, і тепер настав час для роботи на благо всього людства.

Духовна Матір[ред. | ред. код]

Храм Шрі Матаджі Нірмала Деві в індійському селищі Надді.

Шрі Матаджі з дитинства мала інтерес до самопізнання і духовних практик. Після того, як обидві Її дочки вийшли заміж, Вона вирішила знайти власний метод пробудження в людей сакральної енергії Кундаліні, за допомогою якого відбувається повна трансформація особистості. 5 травня 1970 року Шрі Матаджі Нірмала Деві ввійшла у глибоку медитацію на березі океану в Нарголі та отримала одкровення. «Я побачила Кундаліні, що представляє первинну силу, Святий Дух усередині нас. Вона піднімалася, розкриваючись і як би телескопічно розгортаючись. Неначе величезний потік променів вирвався з моєї голови в різні боки. Я відчула, що зникаю, розчиняюся, мене більше немає. Є тільки Милосердя. Я усвідомила — ЦЕ відбулося в Мені». Після цього Вона почала свою духовну діяльність, яка привела до пробудження Кундаліні мільйонів людей по всьому світу.

Перший досвід був здійснений в Індії, де за два роки чотирнадцять чоловік отримали свою духовну самореалізацію. Пізніше, коли чоловік Нірмали був обраний до ООН, і вони переїхали у Лондон, її робота продовжилася за кордоном. Шрі Матаджі поставила перед собою грандіозне завдання духовного перетворення людства — спочатку на індивідуальному рівні, а потім і на колективному, що має на меті трансформацію всього світу, перетворення сучасного суспільства на високодуховне та моральне. Вона проводила свої програми у Британії, Швейцарії, Італії, Австрії, Франції США, Австралії, Росії, Україні та в десятках інших країн світу, розповідаючи шукачам духовної істини про будову тонкого тіла людини і пробуджуючи у них Кундаліні. Свою методику Вона назвала «Сахаджа йога» («сахаджа» — природжена, «йога» — союз, з'єднання), підкреслюючи цим, що в кожній людині з народження існує механізм, за допомогою якого він може з'єднати свою індивідуальну свідомість з колективною свідомістю, віднайти шлях до Бога всередині себе самого.

Нині Сахаджа йога отримала поширення на всіх континентах більш ніж в 140-ка країнах світу, включаючи Україну. До 2004 року Шрі Матаджі щорічно проводила декілька місяців в поїздках та виступала на програмах в різних містах по всій планеті. Вона ніколи не просила за це грошової плати: «Як можна платити за те, що є ваше, що дано від народження? Чи можна заплатити за те, що проросло зерно, за те, що світить сонце? Так само і Кундаліні: вона — це сила Любові, і кожна людина має право і можливість пізнати її як приємний подих». Саме за свою місіонерську діяльність Нірмала Шрівастава отримала титул Шрі Матаджі («Духовна Мати Людства»). Співчуття, терпіння, любов і безкорисливість, якими керувалася Вона, — усе це докази щирості почуттів, які Шрі Матаджі відчуває до людей. «Найважче, — каже Вона, — це переконати людей в тому, що в усьому всесвіті людина є найбільш розвинена істота, і що вона наділена здатністю стати дивовижною особою».

Шрі Матаджі Нірмала Деві покинула цей світ 23 лютого 2011 року приблизно о п'ятій годині вечора в Генуї, Італія. Їй було 87 років. Сорок років свого життя Вона віддала служінню людству.

Особистість високого Духу[ред. | ред. код]

Нірмала Шрівастава у свої останні роки

Шрі Матаджі зробила неоціненний внесок у розвиток сучасної цивілізації. Її знання в області медицини, генетики, біології, фізики, хімії, психології, педагогіки та інших наук зробили тиху революцію в науці та духовності. Щорічно проходять наукові міжнародні конференції по вивченню феномена Сахаджа Йоги. В 1998 р. на науковій конференції в Москві директор Міжнародного інституту теоретичної та прикладної фізики АПНР академік А. Акімов, досліджуючи енергетичний потенціал Шрі Матаджі, зробив висновок, що Вона є джерелом Космічної енергії. Вібрації, які випромінює Вона, а також Її фотографії мають цілющі властивості, яким немає аналогів у світі.

Сфера діяльності Нірмали Шрівастави була дуже широкою. Вона була талановитою архітекторкою. За її проектом споруджені прекрасні пам'ятники й будівлі по всьому Світу. В Лакнау, наприклад, за Її проектом споруджено будинок у формі теплохода. Нею винайдений новий штучний матеріал, який має вигляд природного каменю. Нірмала Шрівастава мала витончений смак до мистецтв і Сама також захоплювался живописом, музикою, поезією. Вона є організатором прекрасних концертів, на які запрошуються найкращі музиканти світу. За Її ініціативою в Індії відкрита Музична Академія. Будучи покровителькою мистецтв, Нірмала Шрівастава відіграла велику роль у відродженні класицизму. Вона довела, що вібрації сучасної модної поп- і рок-музики наносять велику шкоду чакрам і клітинам головного мозку, тоді як вібрації класичної музики позитивно впливають на нервову систему.

Шрі Матаджі створила молодіжне кінематографічне товариство, щоб направити енергію молоді на відродження моральних принципів. Вона писала у своїй книзі «Метасучасна ера»: «Артисти повинні піднімати публіку на рівень високого мистецтва, а не опускатися до її дешевих потреб. Артисти — квіти творчості, найдорожчі члени людського суспільства».

Шрі Матаджі любила вирощувати квіти. В 1993 році Вона вперше виростила в Пуні тюльпани. Її рози отримували багато разів призи на виставках в усьму світі. Її методи з насичення води та продуктів харчування позитивними вібраціями за допомогою виконання певних мантр стали використовувати в сільському господарстві для підвищення врожайності. Нірмала Шрівастава проявляла надзвичайні лікарські здібності.

Нею було вилікувано багато безнадійно хворих людей, причому це лікування Нірмала проводила виключно методами Сахаджа йоги. Серед тих, кого вона врятувала і кому допомогла, є відомі громадські та політичні діячі. Вона заснувала лікарні, які лікують методами Сахаджа Йоги безкоштовно. Вона також заснувала притулок для бідних людей в Делі для надання їм притулку та для допомоги їм у виправленні та покращенні духовних якостей за допомогою методів Сахаджа йоги.

Нірмала Шрівастава розробила унікальну систему освіти, яка успішно застосовується в багатьох країнах світу і довела свою ефективність і життєздатність.

Питання покращення освіти, важливість благополучної сім'ї, успіх в роботі (бізнесі), самовдосконалення особистості, творча реалізація людини, соціальна відповідальність, екологія, покращення самопочуття людей та оздоровлення, релігійна терпимість та побудова багаторелігійного суспільства, культурна інтреграція людства, питання встановлення миру на Землі, свобода політична та духовна — все це неповний перелік тих проблем, якими Шрі Матаджі займалася впродовж свого життя.

І все ж таки основною місією життя Нірмали Шрівастави є дача людям Самореалізації (пробудження Кундаліні). Вона невпинно вела протягом 40-ка років свою наукову, практичну та духовну діяльність, виступала з доповідями в Академіях наук різних країн, брала участь у міжнародних наукових конференціях. Її програми збирають великі аудиторії, транслюються по телебаченню. Шрі Матаджі неодноразово запрошувалась в ООН для проведення програм Сахаджа йоги.

В 1993 році Петровська Академія наук і мистецтв у Санкт-Петербурзі обрала Шрі Матаджі своєю Почесною членкинею. Це єдина жінка, яка за 30 років існування Академії удостоєна такого почесного звання. Віце-президент Академії пан Воронов відмітив, що робота Шрі Матаджі по трансформації людей, яка приносить мир людству, цінніша за роботу вчених, що мають справу з мертвою матерією. За видатні заслуги перед людством і за Свою миротворчу діяльність Шрі Матаджі нагороджена медаллю Миру ООН і є почесним громадянином багатьох країн світу. За значний внесок в розвиток науки й духовності в 1997 році Єдиним міжнародним фондом Нірмала Шрівастава занесена в список найвидатніших людей планети. В 1999 році на науковій конференції у Києві видатний російський учений А. І. Шипов підкреслив: «Сьогодні з повною відповідальністю ми заявляємо, що Шрі Матаджі є надсвідомість на землі. Учення Сахаджа йога, яке подарувала світу Шрі Матаджі, може змінити і врятувати світ.» Відомий нині Ошо Раджніш, коли побачив Її вперше, припав до Її стоп, визнавши Шрі Матаджі, як Аді Шакті. Звичайно, цей факт він пізніше широко не оголошував. На початку 1990-х років Сахаджа йога в Росії підтримувался на державному рівні Міністерством охорони здоров'я. Десятки інших нагород і відзнак Шрі Матаджі та Її метод отримували і отримують до сих пір у всьому світі як визнання Її заслуг перед людством та підтвердження унікальності Її методу.

Нірмала Шрівастава ввійшла у історію як засновник унікального вчення, яке змінило життя сотень тисяч людей, як видатний громадський та релігійний діяч, а також як великий гуру та любляча духовна Мати Нірмала. «Як мати дивиться на своє дитя, так само і ви повинні дивитися на весь світ, як на втілений спокій, який Бог створив для вас» — заповідала Вона своїм учням.

Нагороди та визнання[ред. | ред. код]

 • Італія, 1986. Проголошена урядом Італії «Особистістю року».[2]
 • Нью-Йорк, 1990-1994. Запрошена ООН чотири роки поспіль поговорити про засоби досягнення світового миру.[3]
 • Санкт-Петербург, 1993. Призначена почесною членкинею Петровської академії мистецтв і наук.[4]
 • Румунія, 1995 рік. Присуджено почесну докторську ступінь в області когнітивних наук Екологічного університету Бухареста.[5]
 • Китай, 1995 рік. Офіційна гостя уряду Китаю на Міжнародній жіночій конференції Організації Об'єднаних Націй.[6]
 • Пуна, Індія, 1996 рік. З нагоди 700-річчя святого Гьянешварі вона виступила на конференції «Зустріч філософів світу 96 — Парламент науки, релігії та філософії» в Технологічному інституті Махараштри.[7]
 • Лондон, 1997. Клаес Нобель, онук племінника Альфреда Нобеля, голови організації «Об'єднана Земля», вшанував її життя та діяльність публічним виступом у Королівському Альберт-Холі.[8]
 • На її честь названо дорогу в Наві Мумбаї, поруч із Центром охорони здоров'я та досліджень Сахаджа Йоги.[9]
 • Італія, 2006. Їй було присвоєно почесне італійське громадянство.[10]
 • Італія, 2009. Бхаджан Сопорі та його син Абхай Сопорі склали на її честь каунські нігмари.[11]

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Mataji Shri Nirmala Devi, Meta modern era (New Delhi: Ritana Books, 1997) ISBN 81-86650-05-9
 • Pullar, Philippa (1984) The shortest journey, ISBN 0-04-291018-8
 • Kakar, Sudhir (1984) Shamans, mystics and doctors: a psychological inquiry into India and its healing traditions, ISBN 0-226-42279-8
 • Coney, Judith (1999) Sahaja yoga: socializing processes in a South Asian new religious movement, (London: Curzon Press) ISBN 0-7007-1061-2
 • H.P. Salve [her brother], My memoirs (New Delhi: LET Books, 2000)
 • Gregoire de Kalbermatten, The advent (Bombay, 1979: reprint: New York: daisyamerica, 2002) ISBN 1-932406-00-X
 • Gregoire de Kalbermatten, The third advent (New York: daisyamerica, 2003; Melbourne: Penguin Australia, 2004; Delhi: Penguin India, 2004) ISBN 1-932406-07-7

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2011-02-25/nagpur/28633317_1_freedom-fighters-freedom-movement-sahaja-yoga
 2. Rome, Marcus (21 травня 2011). Yogi shared teachings at no cost. The Sydney Morning Herald. Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 19 листопада 2019.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 3. A Selection of Awards and Recognitions. Архів оригіналу за 30 березня 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 4. International Scientific Conference, St. Peterburg. 00:15:46. Архів оригіналу за |archiveurl= вимагає |archivedate= (довідка). 
 5. Medical Conference, Ecological University of Bucharest. 55:17. Архів оригіналу за 7 лютого 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 6. Fourth World Conference On Women, Beijing, China. Архів оригіналу за 7 лютого 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 7. Public Program at Maharashtra Institute of Technology. Архів оригіналу за 7 лютого 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 8. Tribute To Shri Mataji Nirmala Devi By Claes Nobel. Архів оригіналу за 10 січня 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 9. Awards and Achievements. Архів оригіналу за 1 лютого 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 10. Cittadinanza onoraria, Il Secolo XIX (італ.). Il Secolo XIX. Архів оригіналу за 7 лютого 2017. Процитовано 2 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 11. Nirmalkauns (Pandit Bhajan Abhay Sopori) in honor of Shri Mataji. 0:14-3:03. Архів оригіналу за 8 лютого 2017. Процитовано 3 березня 2017.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)

Посилання[ред. | ред. код]