Штазі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міністерство державної безпеки (Штазі)
нім. Ministerium für Staatssicherheit (Stasi)
Emblem Stasi.svg
 
Загальна інформація:
Тип: служба безпеки
Юрисдикція: Flag of East Germany.svg НДР
Площа юрисдикції: 108 333 км2
Населення: 16 111 000 осіб
Дата заснування: 8 лютого 1950
Дата ліквідації: 3 жовтня 1990
Девіз: Щит та меч партії
(нім. Schild und Schwert der Partei)
Структура:
Голови: Вільгельм Цайсер (1950–1953)

Ернст Волльвебер (1953–1957)
Еріх Мільке (1957–1989)
Вольфганг Шванітц (1989–1990)

Кількість співробітників: 91 015 (1989)
На душу населення: 565 на 100 тис. населення
Штаб-квартира: Східний Берлін, НДР

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Штазі


Штазі — нім. Stasi — абревіатура від нім. Staatssicherheit (укр. Держбезпека), повністю: нім. Ministerium für Staatssicherheit (MfS) — Міністерство державної безпеки,  — спецслужба, державне відомство державної безпеки і каральний орган у Німецькій Демократичній Республіці, що функціонувала у період 195089 рр. Організація споріднена КДБ СРСР, тісно співпрацювала з останньою.

Службу створено у квітні 1950 року. Протягом майже всієї історії Штазі її головою був генерал армії Еріх Мільке (19072000, голова Штазі у 19531989 рр.). У ФРН Мільке звинувачувався у вбивстві двох поліцейських у 1931 р. Після цього злочину Мільке втік до Москви, де отримав притулок і подальшу політичну і військову підготовку у «Школі ім. Леніна».

У часи «холодної війни» Штазі вважалась однією з найвпливовіших і найпотужніших спецслужб у світі, поряд з КДБ і ЦРУ. У самій НДР Штазі контролювала кожний аспект життя і чи не всіх громадян.

Особливо цьому сприяла розгалужена мережа так званих «неофіційних співробітників» (нім. Inoffizielle Mitarbeiter, скор. IM), яка до середини 1980-х рр. посилено розвивалась як у країні, так і за її межами, зокрема, на «заході».

З об'єднанням Німеччини (1989) були зроблені відповідні оцінки й підрахунки, за якими штат Штазі нараховував 91 000 співробіників і 300 000 агентів. Це означає, що майже кожний п'ятдесятий громадянин Східної Німеччини (НДР) співпрацював зі Штазі. Такий показник насичення суспільства агентурою є рекордним у світовій історії.

Згідно з архівними документами НДР, із квітня 1950 по 15 січня 1991 р. в органах МДБ, включаючи прикордонну охорону, а також охоронний полк імені Ф. Е. Дзержинського, проходили службу 274 тисячі співробітників, причому 102 тисячі з них перебували у штаті на кінець 1989.

Професор Зауерланд стверджує , що в Східній Німеччині на кожні двісті громадян припадав один штатний чекіст і на кожні сто - позаштатний співробітник. [1]

Розвідка Штазі[ред.ред. код]

Закордонна агентурна мережа Головного управління «А» — зовнішньої розвідки МДБ НДР, майже тридцять років очолювана генералом Маркусом Вольфом, налічувала понад 38 тисяч агентів, в основному — громадян Західної Німеччини. У самому ж цьому управлінні працювали 4 286 працівників.

Штазі ретельно відстежувала поведінку як резидентів, так і нерезидентів у НДР з метою попередження будь-яких дій і вчинків супроти існуючого в Східній Німеччині ладу.

Після об'єднання Німеччини у 1989 році персональні дос'є на громадян ФРН та НДР з архіву «Штазі» стали досяжні усім зацікавленним мешканцям Німеччини. Держорган, що контролює ці акти та видає їх на руки зветься по імені його засновника і першого голови пастора Йоахима Гаука (Joachim Gauck) — «Відомство Гаука» (нім. Gauckbehörde)

Політичні скандали на Заході пов'язані зі Штазі[ред.ред. код]

  • Під час студентських демонстрацій у Західному Берліні в 1967 році проти візиту іранського шаха Мохаммеда Реза Пехлеві, поліцейський Карл-Хайн Куррас пострілом з близької відстані в потилицю вбив студента Бено Онезорга, що був просто глядачем. Це вбивство спровокувало серйозні політичні заворушення у всій країні, котрі згодом вилилися у партизанську терористичну війну проти держвлади з боку RAF. Після розпаду НДР виявилося, що К. Х. Куррас був агентом Штазі і таємним членом СЄПН. Куррасу вдалося уникнути покарання за неспровоковане вбивство, котре було німецькою Фемідою розцінено як «нещасний випадок». Після возз'єднання Німеччини «замовлення» вбивства довести не вдалося, оскільки Штазі знищило в своїх архівах усі оперативні документи, що стосувалися агента Курраса.
  • Широковідомим став випадок проникнення агента «Штазі» Ґюнтера Ґійома (Günter Guillaume) у ближнє оточення бундесканцлера Віллі Брандта — Ґійом став секретарем В. Брандта. Після його розкриття як шпигуна Штазі Віллі Брандт принципово пішов у відставку («Guillaume-Affäre» — травень 1974).
  • Штазі слідкувало за канцлером Гельмутом Колем та перехоплювало його телефонати, що випливло на світ після розкриття афери з таємними грошовими переказами верхівки партії ХДС за кордон у Швейцарію в 90-х роках 20-го ст. та зворотними переказами для таємного фінансування виборчої кампанії партії («CDU-Spendenaffäre»).

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://7lafa.com/book.php?id=138535&page=94 В. Д. Игнатов Доносчики в истории России и СССР.

Посилання[ред.ред. код]


Щит Це незавершена стаття про безпеку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Уряд Це незавершена стаття про урядування.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Deutschland Це незавершена стаття з історії Німеччини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.