Штирія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Штирія
Steiermark
Steiermark Wappen.svg Flag of Styria (state).svg
Герб Штирії Прапор Штирії
Karte oesterreich steiermark.png
Адм. центр Грац
Населення
 - повне 1,203,986 млн. (2001)
Площа
 - повна 16 392 км²
Веб-сторінка [www.steiermark.at]
ISO 3166-2 AT-6

Штирія, також побутує форма написання Штірія (нім. Steiermark, бавар. Steiamårk, словен. Štajerska) — федеральна земля на південному сході Австрії. Столиця і найбільше місто — Грац. За даними 2001 року населення землі становило 1,183 млн, що є 4-им показником серед земель Австрії.

Географія[ред.ред. код]

Околиці міста Мурау.

Площа землі 16 392 км², що є 2-им показником серед земель Австрії. На півночі Штирія межує із землями Верхня і Нижня Австрія, на сході — із землею Бургенланд, на півдні — з Словенією і Каринтією, на заході — з Зальцбургом. Регіон, під назвою Нижня Штирія, до 1918 р. що входив в склад Штирійської коронної землі, в наш час[Коли?] знаходиться на території Словенії.

Рельєф[ред.ред. код]

Практично вся площа Штирії порізана гірськими хребтами. У північній частині Штирії, на північ від річки Енс, розташовані гірські масиви східних Альп Дахштейн (2996 м), Каммергебірге (2141 м), Гриммінг (2351 м), Тотенгебірге (Гохкастен, 2378 м), Пірга (2244 м) і Великий Бухштейн (2224 м). На схід від Енсу тягнуться північні відроги Вапнякових Альп: гірські пасма Північно-Штирійських Альп (з масивами Рейхенштейнських гір (2372 м), Гохшваба (2278 м) і Високого Фейча (1982 м)) і Нижньо-Австрійських Альп (Снігові Альпи (1904 м), Ракс-Альпи (2000 м)). На південь від долини Енсу піднімаються гори, що належать до центральної зони Східних Альп Таврські гори (Гохголлінг (2863 м), Предигтштуль (2545 м), Великий Безенштейн (2449 м) і Заукогель (2418 м)). Місцевість між річками Мурою і Дравою здіймаються Каринтійсько-Штирійські Альпи (Ейзенгут (2441 м), Цирбікогель (2397 м), Амерингкогель (2184 м)). На схід від річки Мура здіймаються Штирійські Нижні Альпи (Гохханч (1738 м), Вексель (1738 м) і Штулек (1783 м)), які плавно спускаються на схід до долини Раби.

Найзначнішими рівнинами і долинами Штирії є долина річки Мура, де знаходяться найбільші міста регіону — Грац, Леобен і Лібніц, а також долина Енса. У Штирії є багато печер. Найвідомішою вважається Міксніксер-Когеллукенська печера на лівому березі Мури на висоті 500 м.

Річки і озера[ред.ред. код]

Озеро в Штирії

У відношенні гідрографії вся Штирія належить до басейну річки Дунай, в який несуть свої води всі найголовніші річки країни. Найбільша річка Штирії — Мур, притока ріки Драва. На заході країни в північному напрямі тече Енс, а на сході — Раба. У Штирії багато цілющих джерел.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Штирії при порівняно незначної площі має велику різноманітність. Для гірських височин характерний суворіший, холодніший клімат, а родючі долини мають клімат помірніший, м'якший і навіть тепліший. Загалом, кліматичні умови в Штирії, вельми сприятливі для ведення сільського господарства.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Землю розділено на 12 округів та одне статусне місто.

Округи Штирії

Статусне місто[ред.ред. код]

Округи[ред.ред. код]

Природні пам'ятки[ред.ред. код]

На території землі розташований національний парк Гезойзе.

Історія[ред.ред. код]

Економіка[ред.ред. код]

Економіка Штирії переживає період переорієнтації з промислового виробництва на сферу послуг. У останні декілька років через це в країні спостерігалося падіння чисельності населення. З іншого боку, в 2004 р. Штирія мала найбільший серед всіх земель Австрії показник економічного зростання — 3,8%, головним чином, завдяки бурхливому розвитку Граца.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела[ред.ред. код]


Австрія Це незавершена стаття з географії Австрії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.