Штопор (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Коркотяг
Різновид коркотяга — ніж сомельє

Коркотя́г[1] , також што́пор — відкривачка зі свердликом для пляшок, закритих корком.

Історія[ред.ред. код]

Вважається, що коркотяг винайдено в Англії. В одному з документів, датованому 1861 роком, коркотяг описується так: «Сталевий гвинт, що використовується для виймання корка з пляшок». Перший патент на коркотяг був виданий у 1795 році англійцю Семюелю Хеншеллу. 1860 року М. Л. Бірн отримав патент на «буравчик з дерев'яною ручкою Т-подібної форми».

Види коркотягів[ред.ред. код]

Важільні[ред.ред. код]

Winged corkscrew.jpg

Використовується простий або складний важіль, завдяки якому зменшується витрата сил, необхідна для вийняття корка.

Використання важільних коркотягів було пов'язано з проблемою: тертя металевої спіралі о корок ускладнювало витягування, і спіраль проверталася або руйнувала корок. У 1978 році американець Герберт Аллен запропонував покривати спіраль шаром тефлону. Завдяки тому, що у тефлону коефіцієнт тертя нижчий, ніж у звичайного металу, це дозволило підвищити ефективність і надійність коркотягів. Аллен згодом почав співпрацювати з британською фірмою Metrokane.

Одним з різновидів важільних коркотягів є професійний «коркотяг сомельє», в ньому важіль створюється завдяки упору, який ставиться на шийку пляшки.

Обертальні[ред.ред. код]

У них корок виймається обертанням ручки. Після того, як спіраль входить у корок до самого кінця, обертання продовжується в протилежному напрямку і корок виймається з горлянки пляшки.

Колекціювання[ред.ред. код]

Дональд Булл, автор книги «Велика книга коркотягів», має колекцію, яка складається з 4000 коркотягів. Ціна на деякі коркотяги може сягати декількох тисяч доларів. Так коркотяг 1842 року був проданий на аукціоні за 31280 доларів.

Виробники коркотягів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]