Штрудель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Яблучний штрудель

Штру́дель (нім. strudel; також стру́дель) — традиційний виріб з тістадесерт центрально-європейської, в першу чергу, австрійської кухні.

Приготування[ред.ред. код]

Штрудель являє собою рулет з начинкою із прісного тіста, в якому крім борошна (дуже сухого) традиційно мало масла і або зовсім немає, або дуже мало цукру. Особливістю приготування штруделя за всіма рецептами є розкатування і/або розтягування тіста до дуже тонкого стану.

Начинкою штруделя найчастіше є яблука, але також можуть бути вишні, насіння маку, значно рідше сир, шпинат тощо.

Історія і поширення[ред.ред. код]

Штрудель традиційно пов'язують з австрійською і, зокрема, віденською кухнею. І, справді, Гюнтер Лінде і Гайнц Кноблох у своїй відомій книжці «Смачного» (нім. Guten Apetit, Lpz., 1971) зазначають, що штрудель був справжньою гордістю віденських господарок, і, за переказами, подеколи навіть наречену обирали за майстерністю готувати штрудель.

Втім про походження випічки відомо мало. За деякими версіями рецепти штруделя є адаптованими зі східної кухні, чи не в часи пізньої Візантії. Достеменним є факт поширення штруделю у всіх країнах Центральної Європи, і зокрема, колишньої Австро-Угорщини і серед місцевих євреїв. Саме від останніх струдель був відомий на території України, зокрема, на заході і в Києві.

В Києві штрудель відомий під назвою струдель; під такою ж або схожою назвами десерт фігурує в словацькій (словац. štrúdľa), словенській (словен. štrudelj) кухнях; в Угорщині тотожний десерт називається ре́теш (угор. Rétes).

Джерела і посилання[ред.ред. код]