Штурм (ПТРК)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Штурм (ПТРК)
за класифікацією НАТО і МО США — AT-6 Spiral) — радянський протитанковий ракетний комплекс з надзвуковою ракетою 9М114 «Кокон»
9P149 vehicle with 9M144 missiles of anti-tank complex «Shturm-S» in Military-historical Museum of Artillery, Engineer and Signal Corps in Saint-Petersburg, Russia.jpg
Тип протитанковий ракетний комплекс
Походження Радянський Союз
Історія використання
На озброєнні «Штурм-С»: з 1979, експлуатується
Оператори СРСР СРСР
Росія Росія
Історія виробництва
Розробник СРСР СРСР КБМ Коломна
Непобєдімий Сергій Павлович
Розроблено «Штурм-В»: 29 березня 1976
«Штурм-С»: 1979
Характеристики
Дальність вогню

Commons-logo.svg Штурм (ПТРК) у Вікісховищі

«Штурм» (за класифікацією НАТО і МО США — AT-6 Spiral) — радянський протитанковий ракетний комплекс з надзвуковою ракетою 9М114 «Кокон», яка обладнана радіокомандною системою наведення.

Головний конструктор — Непобєдімий Сергій Павлович. Комплекс розроблений в варіантах:

  • самохідний «Штурм-С» для Сухопутних військ,
  • вертолітний 9К113 «Штурм-В» для Військово-повітряних сил,
  • корабельний «Штурм-ЛК» для військово-морського флоту.

Призначення[ред. | ред. код]

Протитанковий ракетний комплекс (ПТРК) 9П149 «Штурм-С» призначений для знищення танків, бронетранспортерів і добре захищених точкових цілей. Створювався як єдина система наземного озброєння («Штурм-С») та повітряного («Штурм-В») базування і був оснащений першої серійної ПТУР з надзвуковою швидкістю польоту.

Історія створення і виробництва[ред. | ред. код]

Розроблений у середині 70-х років у Коломенському конструкторському бюро машинобудування (КБМ).

Випробування були завершені в 1978 році, у 1979 р. самохідний ПТРК «Штурм-С» з ракетою 9М114 був прийнятий на озброєння частин армійської і фронтової ланки Сухопутних військ СРСР.

Серійне виробництво було налагоджено Вольським механічним заводом.

Склад[ред. | ред. код]

Озброєння[ред. | ред. код]

У комплексі «Штурм-С» застосовується багатоцільова керована ракета 9М114. Вона виконана за аеродинамічною схемою «качка».

У хвостовому відсіку розташовуються основні елементи радіокомандної системи управління. На задньому торці маршової ступені розміщувалося джерело інфрачервоного випромінювання, фіксоване в ході польоту ракети наземною чи вертолітною апаратурою напівавтоматичного управління, а також радіоантена. В транспортному положенні хвостовий відсік охоплюється чотирма консолями крил. Дугоподібні крила — прямокутні в плані, при вигляді спереду вигнуті по дузі назустріч один одному, розкриваються пружинним механізмом. Площина аеродинамічних рулів зрушена на 45° по відношенню до площин кріплення крил і під 90° до площини розташування осей сопл. Для зменшення маси і габаритів ракети органи управління виконані за одноканальною схемою. В ракеті застосований твердопаливний дворежимний маршевий двигун, який забезпечує високу швидкість польоту (до 530 м/с). Керуючі команди від бортової системи управління передавалися в передні відсіки по кабелях, прокладених в трубі, що проходить по поздовжній осі ракети всередині камери згоряння маршового двигуна. Бронепробивність ракети складає до 650 мм[1].

«Штурм-С» може також комплектуватися керованою ракетою 9М114Ф (фугасна) з фугасної бойовою частиною. Це дає можливість знищувати живу силу супротивника і руйнувати довготривалі вогневі точки та інші інженерні споруди, в тому числі в гірській місцевості.

У зв'язку з появою танків із динамічним захистом створена конкурентоспроможна на світовому ринку нова ракета з тандемною бойовою частиною 9М114М. Модернізована ракета володіє збільшеною дальністю польоту і здатна гарантовано вражати танки за динамічним захистом.

  • Система наведення ракет — напівавтоматична, радіокомандна, з інфрачервоним сигналом стеження.
  • Вимірювання координат ракети відносно лінії візування цілі проводиться пеленгатором апаратури наведення. Пеленгатори для приймання сигналу інфрачервоного випромінювача ПТКР містяться в прицільних пристроях вертолітної чи наземної апаратури наведення.

Висока завадостійкість комплексу «Штурм» забезпечується вузькою діаграмою спрямованості радіоантен і відносною короткочасністю циклу випромінювання радіоапаратури, а також комутацією п'яти літерних частот і двох дистанційно керованих кодів сигналів управління. Також забезпечується можливість одночасного застосування зброї групою ПТРК в обмеженому просторі.

Для виключення захоплення пеленгатором апаратури напівавтоматичного наведення «чужий» ракети сигнал інфрачервоного випромінювача ПТКР формується у відповідності з частотою і кодом СВЧ-імпульсів команд радіоуправління, що надходять на борт ракети.

Пускова установка (ПУ) ПТРК «Штурм-С» перезаряджається автоматично, ракета наводиться в двох площинах. Для комплексу «Штурм-С» вдалося забезпечити бойову скорострільність 3 — 4 постріли за хвилину. У похідному положенні пускова установка забирається всередину корпусу, де розміщено механізм боєукладки (спеціальний обертовий барабан і редуктор). На ложементах барабана встановлені дванадцять пускових контейнерів з ракетами. При стрільбі ПУ захоплює контейнер і автоматично переводиться в бойове положення. Час з моменту натискання на кнопку бойової команди до виходу ракети з транспортно-пускового контейнера становить одну секунду. Після пострілу використаний контейнер відкидається в сторону, а новий ТПК автоматично захоплюється з боєукладки і виводиться на лінію стрільби.

Транспортна база[ред. | ред. код]

Бойова машина (БМ) 9П149 ПТРК «Штурм-С» виконана на базі багатоцільового плаваючого легкого броньованого транспортера-тягача МТ-ЛБ. Наявність гусеничного рушія, низький питомий тиск на ґрунт дозволяють ефективно використовувати комплекс в різних природно-кліматичних умовах, у тому числі пустелі, гірській місцевості та бездоріжжя.

При низькій хвилі на плаву комплекс може вести вогонь на швидкості до 5 км / год.


Модернізації[ред. | ред. код]

  • У 1996 році на базі ракети 9М114 комплексу «Штурм» розроблена багатоцільова керована ракета 9М120 «Атака» з підвищеною потужністю бойової частини, єдина для комплексів «Штурм-С» і «Штурм-В».
  • У 2010 році розроблена її модернізація (9М120-1) з комбінованою радіокомандною і лазерно-променевою системою керування.
  • Ракети 9М120-1, 9М120-1Ф і 9М120-1Ф-1 прийняті на озброєння збройних сил Російської Федерації 30 червня 2014 року у складі модернізованого самохідного протитанкового ракетного комплексу 9К132 «Штурм-СМ».

Експлуатація та бойове застосування[ред. | ред. код]

Пуск ракети
На підвісці вертольота

ПТРК «Штурм» експортувався в десятки країн світу, включаючи країни Варшавського договору, Кубу, Анголу, Заїр, Індію, Кувейт, Лівію, Сирію і т. д.

Комплекс успішно використовувався в ході бойових дій в Афганістані, Чечні, Анголі, Ефіопії, тощо. Зокрема, ЗСУ у війні на Донбасі[2].

Посилання[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]