Шуб-Ніггурат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілюстрація Домініка Синьйорі

Шуб-Ніггурат (англ. Shub-Niggurath) чи Чорна Коза Лісів з тисячним потомством[1]) — вигаданий персонаж пантеону Міфів Ктулху, класифікується як «божество збоченої родючості», вигаданий Говардом Лавкрафтом. Вперше згадується в його оповіданні «Останнє випробування» («The Last Test», 1928). У самого Лавкрафта жодного разу не описується, на відміну від його послідовників, але неодноразово згадується в заклинаннях. Більша частина розвитку Шуб-Ніггурат як персонажа належить Августу Дерлету, Роберту Блоху і Ремсі Кемпбеллу. Сам Лавкрафт називає цю істоту й іншим іменем — Повелитель лісу (англ. Lord of the Wood).

Опис[ред. | ред. код]

Шуб-Ніггурат — одне з небагатьох лавкрафтівських чудовиськ, які заслуговують іншого займенника, окрім «воно». Шуб-Ніггурат — істота однозначно жіночої статі, хоча і не ясно, чи є у неї чоловічий аналог.

Шуб-Ніггурат описується як туманна, подібна на хмару маса з безліччю довгих, чорних щупалець, слизоточивими ротами і короткими цапиними ногами. Її супроводжують безліч породжених нею дрібних чудовиськ, яких вона постійно вивергає, а потім знову пожирає і переварює. Ніколи не можна сказати точно, де кінчається вона і починаються її породження.

Місце в пантеоні Міфів Ктулху[ред. | ред. код]

З усіх істот міфічного пантеону Міфів Ктулху, культ Шуб-Ніггурат описується як найбільш поширений. Їй поклоняються навіть позаземні істоти Мі-го.

Август Дерлет класифікував Шуб-Ніггурат як представника пантеону Великих Древніх, але в настільній рольовій грі «Поклик Ктулху» класифікується як Зовнішній Бог.

Люди можуть, провівши належним чином обряд, викликати Шуб-Ніггурат в будь-якому лісі при повному місяці.

Шуб-Ніггурат в масовій культурі[ред. | ред. код]

  • Ім'я Шуб-Ніггурат використано у відеогрі Quake: викликані ним монстри прориваються у світ людей, і герой повинен пробитися через орди чудовиськ в химерному готичному світі, щоб знищити Шуб-Ніггурат. У грі істота більше нагадує не саму Шуб-Ніггурат, а одного з її нащадків.
  • Можливо, образом Шуб-Ніггурат були натхненні творці тиранідів у світі Warhammer 40,000 і Зергів у всесвіті Starcraft. І ті, і ті описані як єдине суспільство істот, подібне до колонії комах, породжене єдиним тілом і кероване єдиним розумом.
  • Також згадується в оповіданні Стівена Кінга «Крауч-Енд» (у різних версіях перекладу — Козел з тисячею козенят, Козлище з тисячею молодих) як величезна безформне істота з безліччю вузлуватих щупалець, яка живе під землею в нескінченно далекому і чужому для нас світі. Як відомо, творчість Лавкрафта зробило на Стівена Кінга великий вплив, і це особливо добре простежується в цьому оповіданні .
  • У французькому фільмі 2004 року в жанрі треш «Атомний цирк» (Atomik circus) Шуб-Ніггурати (у множині, так там називаються медузоподібні літаючі істоти огидного вигляду з безліччю щупалець) роблять спробу встановити свою владу над Землею, для чого протягом фільму нападають на людей і розчленовують їх різноманітними способами.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Повна назва в творах Лакрафта: «Iä! The Black Goat of the Woods with a Thousand Young!»

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Harms, Daniel. The Encyclopedia Cthulhiana: A Guide to Lovecraftian Horror. Chaosium, Inc.; 2nd edition (July 1998). — 426 p. ISBN 1-56882-169-7