Шулхан-Арух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шульхан-Арух (івр. שֻׁלְחָן עָרוּךְ‎, «накритий стіл») — юдейський довідник правил і ритуалів доступний для звичайних юдеїв. Містить правила богослужіння, проведення свят, дотримання ритуалів санітарно-гігієнічного характеру, а також галахічні приписи, що регулюють сфери сімейного та громадянського права.

Цей довідник був написаний у 16-му столітті рабином Йосефом Каро. Правила і ритуали в Шульчан-Арух він вказав за сефардськими законами. Ашкеназі зазвичай слідують коментарям до Шульхан-Аруху від краківського рабина 16-му століття Мойсея (Моше) Ісерлеса, які відзначають де сефардські та ашкеназькі приписи відрізняються. Майже всі опубліковані видання "Шульчан-Арух" містять ці коментарі, і назва "Шульчан-Арух" означає як і роботу Каро, так і роботу Ісерлеса, причому у посиланнях Каро зазвичай називають "механером" ("автором"), а Іссерлеса "Рему" за прізвиськом-скороченням його імені «Ребе Моше Ісерлес».

Історія[ред. | ред. код]

Ідея створення довідника із зручною систематичною структурою виникала у багатьох законовчителів Юдаїзму. Труднощі і відповідальність що пов'язані зі створенням такого кодексу, можливо були причиною того що протягом низки століть такий довідник не був написаний. Досить імовірно однак що ще важливішою причиною були побоювання, що наявність доступного і зручного кодексу призведе до послаблення інтересу до вивчення Талмуду.

Над цим довідникам Каро пропрацював у місті Цфат понад 20 років і завершив у 1563 році. Лише в 1565 році юдейська громада Венеції видала цей твір під назвою Шульхан-Арух. Шульхан Арух був визнаний всіма рабинами за єдиний зручний та прийнятний звід законів і завдяки винаходу друкарства через багаторазові видання отримав загальне поширення. На кілька століть Шулхан-Арух став настільною книгою для більшості юдеїв, популярним зведенням правил і ритуалів для всіх євреїв.

В 1864 Шломо Ганцфрид видав для російськомовних євреїв укорочений переклад «Шульхан Арух» під назвою «Кіццур Шульхан Арух» ('Скорочений Шулхан Арух')

Посилання[ред. | ред. код]