Шульхан арух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шульхан арух (івр. שֻׁלְחָן עָרוּךְ‎, «накритий стіл») — юдейський довідник релігійних правил і ритуалів. Містить правила богослужіння, проведення свят, дотримання ритуалів санітарно-гігієнічного характеру, а також галахічні приписи, що регулюють сфери сімейного та громадянського права.

Цей довідник був написаний у 16-му столітті рабином Йосефом Каро. Правила і ритуали в «Шульхан арух» він вказав за сефардськими законами. Ашкеназі зазвичай слідують коментарям до Шульхан аруху від краківського рабина 16-го століття Моше Ісерлеса, які відзначають де сефардські та ашкеназькі приписи відрізняються. Майже всі опубліковані видання "Шульхан арух" містять ці коментарі, і назва "Шульхан арух" означає як роботу Каро, так і роботу Ісерлеса, причому у посиланнях Каро зазвичай називають "механером" ("автором"), а Іссерлеса "Рема" за прізвиськом-скороченням його імені «Ребе Моше Ісерлес».

Історія

[ред. | ред. код]

Ідея створення довідника із зручною систематичною структурою виникала у багатьох законовчителів юдаїзму. Труднощі і відповідальність що пов'язані зі створенням такого кодексу, можливо були причиною того, що протягом низки століть такий довідник не був написаний.

Над цим довідникам Каро пропрацював у місті Цфат понад 20 років і завершив у 1563 році. Лише в 1565 році юдейська громада Венеції видала цей твір під назвою «Шульхан арух». «Шульхан арух» був визнаний всіма рабинами за єдиний зручний та прийнятний звід законів і завдяки винаходу друкарства через багаторазові видання отримав загальне поширення.

В 1864 Шломо Ганцфрид видав для російськомовних євреїв укорочений переклад «Шульхан Арух» під назвою «Кіцур Шульхан арух» ('Скорочений Шулхан арух')

Посилання

[ред. | ред. код]