Шульженко Клавдія Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шульженко Клавдія Іванівна
Зображення
Основна інформація
Дата народження 11 (24) березня 1906(1906-03-24)
Місце народження Харків
Дата смерті 17 червня 1984(1984-06-17) (78 років)
Місце смерті Москва, РРФСР, СРСР
Поховання Новодівочий цвинтар
Роки активності початок 1920-х — 1984
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяСРСР СРСР
Національність українка
Професії співачка, актриса
Співацький голос сопрано
Інструменти голос
Жанри естрадна музика
Колективи Ленінградський фронтовий джаз-ансамбль
Нагороди Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора Орден Червоної Зірки
Медаль «За оборону Ленінграда»
Звання Народний артист СРСР Народний артист РРФСР Заслужений артист РРФСР
CMNS: Файли у Вікісховищі

Кла́вдія Іва́нівна Шульже́нко (11(24) березня 1906, м. Харків, Харківська губернія, Російська імперія — 17 червня 1984, Москва, РРФСР, СРСР)  — радянська українська співачка, акторка, народна артистка СРСР (1971).

Життєпис[ред. | ред. код]

За даними книги метричних записів, народилася 11(24) березня 1906[1], у родині бухгалтера Головного управління залізниці Івана Шульженка у медичному закладі -Олександрівська лікарня (Харків)/. Будинок, де жила сім"я Шульженків був на Москальовці /4.С.477;5.С.15/. Є фото будинку, який арендувала сім"я Шульженко. Мати Клавдії Віра Олександрівна Кочергина /6.С.72/. Є фотокартка сім'ї Шульженко, на якій рідні сестри Віри Олександрівни /мати Клави/, Микола Шульженко, Клава, Віра Олександрівна, Зінаїда Григорівна Мишутина/дочка господаря будинку на вул. Котляревській,25 у Харкові/ /6.С.74/. Маленька Клава часто слухала свого батька, який чудово виконував українські народні пісні і з дитинства любила співати /4.477/. Клава закінчила початкову школу, вступила до Харківської приватної жіночої гімназії Драшковської /вул. Сумська,14/. Є фотокартка К.Шульженко — учениця /6.С.73/. Найближча подруга Клавдії Шульженко Дьоміна вчилась разом у жіночій гімназії Драшковської, сиділа з нею за однією партою /7.С.8-9;56.С.74/. У Дьоміних було фортепіано «Дрезден» за яким грала і співала майбутня співачка. Клавдія Шульженко разом з подругами брала участь у імпровізованих та благодійних концертах у дворах району, співала такі романси як «Растворил я окно», «Отцвели уж давно хризантемы в саду». Першою педагогинею Клави була піаністка Солнцева. На вечорах у гімназії Клавдія читала вірші поетів таких, як Пушкін Олександр Сергійович, Михайло Юрійович Лермонтов, Никитін, Надсон /6.С.75/. До вступу до театру М. М. Синельникова, відомий вокальний педагог, пізніше професор Харківської консерваторії Чемезов Микита Леонтійович вчив приватно на дому Клавдію Іванівну нотної грамоти та займався з нею вокалом. Є фото М. Л. Чемезова. Він першим відмітив талант співачки /6.С.75;9.С.5/, вчив її майстерності музичного мислення /11.С.5/. За порадами М. Л. Чемезова Клавдія відвідувала у драмтеатрі концерти гастролюючих у Харкові артистів, таких як Іза Кремер /квітень 1916 р./, Надія Плевицька/1919 р./, мистецтво якої запам'яталось на все життя, і у яких виступали також синельниківські актори /6.С.75/.

Клавдія Іванівна Шульженко почала виконувати народні пісні в кінці 1920-х рр. У 1923 році Клавдія Шульженко проходила випробування: під акомпанемент, музичним керівником театру якого був молодий Дунаєвський Ісак Осипович, виконувала українську ліричну пісню «Розпрягайте, хлопці, коні», романс «Шовковий шнурок», російську народну пісню «По старой калужской дороге», «Эти платочки», і стала артисткою Харківського драматичного театру /на вул Сумській,9/, де режисером був Синельников Микола Миколайович/4.С.477;10.С.51;/. Є фото М. М. Синельникова.

М. М. Синельников побачив у К. І. Шульженко здібності, визначивши майбутній вибір співачки /6.С.75/. На репетиціях і у відкритій режисером театральній школі М.М. Синельников намагався розкрити творчу індивідуальність актриси /12.С.14/. У театральні постановки режисер включав спеціальні музичні номери для пісень у виконанні К. Шульженко /4.477/. К.І. Шульженко повинна була, за М.М. Синельниковим, грати пісню, як грають виставу, розкривати її драматургію/12.С.14/, і одній виконувати у пісні всі ролі, у цьому була її творча своєрідність. Перший сценічний дебют К.І. Шульженко був у 17 років, актриса зіграла роль Абігайль у виставі ХДТ "Стакан води" Скриба. У той вечір з нею виступали В.Максимов і В.Юренєва /11.С.5/. Жак Оффенбах , оперетта "Перикола",— вистава для К.Шульженко і І.Дунаєвського у синельниківському театрі. Клавдія Іванівна виступала як співачка, а І. Дунаєвський диригував оркестром. Потім була роль співачки у виставі «Ідіот» автор якого Достоєвський Федір. У 1923 році як актриса, виконала романс «Зірки на небі» у виставі «Страта» /«Казнь»/ Гр. Ге у ХДТ /5.С.15/. На афіші було написано, що співачка у ресторані — Клавдія Шульженко. Артистка виступала у дивертисментах — концертних відділеннях, що після вистав. На дивертисментах виконувались монологи, вірші, пісні і романси, уривки з спектаклів, мелодекламації. Співачка усвідомлювала поєднання пісні і сценічної мініатюри. Прикладом сценічної мініатюри стала пісня "Три вальси" у виконанні К. Шульженко, де співачка проявляла гумор, лірику, драматизм, тонку іронію, переживаючи людську долю, про яку розповідала у пісні /6.С.76;12.С.15/.
У 1925 році К. Шульженко перейшла до Червонозаводського театру ім. Раковського, який працював у Народному домі у Харкові /вул. Старо-Московська,94 /зараз просп. Московський,94/ і виступала у клубах та естрадних майданчиках /4.С.478;13.С.266/. У Червонозаводському театрі співачка познайомилась з актором, автором естрадних мініатюр та сценаріїв, таких як Брейтигам Євген Іванович. Музику до його віршів писав майбутній відомий український композитор Юлій Мейтус. Виникло творче тріо Брейтигам-Шульженко-Мейтус. Концертмейстершею у Клавдії Шульженко стала досвідчена Резникова Єлизавета Анісімівна. Є її фотокартка /6.С.77/. Зустріч з Ю. Мейтусом була вдачею для молодої співачки. Є. Брейтигам написав десять віршів для К. І. Шульженко, з них відомі чотири із музикою Ю. Мейтуса -«На санках», «Силуэт», «Красный мак», «Красная армия». Є фото Є.І. Брейтигама.
У 1927 році співачка виконує твір Ю. Мейтуса «Гренада» та ін. /3.С.478/. За сюжетом пісеньки «Кирпичики» було знято художній фільм /4.С.478/. З жовтня 1927 р. К. Шульженко стала актрисою Харківського теару російської музкомедії. За сезон, що провела Клавдія Шульженко, театр поставив вистави: «Игра с джокером», «Женихи», «Кавалер», «Миг счастья», відновив спектаклі «Граф Люксембург», «В стране долларов». Навесні 1928 р. пересувний робітничо-селянський театр, в якому брала участь Клавдія Шульженко, чотири місяці гастролював Харківською областю. Виступали у Нововодолазькому, Таранівському, Зміївському, Чугуївському, Біло-Колодязькому, Вівчанському, Золочівському, Богодухівському, Охтирському районах. Було поставлено 95 вистав: «Овеча криниця», «За двома зайцями», «Гайдамаки», «Комуна в степах», «Наталка-Полтавка» та ін. На численних концертах, сценах літніх площадок, клубів співала К. Шульженко пісні і романси /6.С.78-79/. Є фото. К.І. Шульженко. Харків. 1928 р. /1.С.1/.

У 1928 — співала в Ленінграді, це був Маріїнський театр. Багато виступала с концертами. Взимку К. Шульженко поїхала до Москви. У потязі співачка познайомилась з одеситом, досвідченим артистом естради Володимиром Кораллі. До цього В. Кораллі виступав у Харкові, дуже сподобався як артист К. Шульженко /3.С.478/. У 1929 К. І. Шульженко гастролювала у Києві, Нижньому Новгороді. 1929 року К. Шульженко виступила на сцені Московський мюзик-хол і була запрошена до трупи Ленінградського мюзик-холу, де королем був Леонід Утьосов зі своїм джазом /4.С.479;5.С.15/. Є фото. К. І. Шульженко — солістка мюзик-холлу. Ленінград.1929 р./2.С.2/. У 1930 р. К. Шульженко із Є. Резниковою виступили на історичному будівництві Харківського тракторного заводу. У К. Шульженко був наречений поет І. Григор"єв. В. Кораллі приїхав на весілля, але, як і обіцяв не як гість, а у якості нареченого. У 1930 р. К. Шульженко стала жінкою В. Кораллі. Весілля Клавдії Шульженко з Володимиром Кораллі відбулось у Харкові на вул. Римарській, 19, на третьому поверсі на квартирі Мейтусів.

У Ленінградському мюзик-холі у 1931 році Клавдія Шульженко грала у прем'єрній постановці вистави «Умовно вбитий». Музику до цієї вистави написав Дмитро Шостакович, а за диригентським пультом стояв Ісак Дунаєвський. У травні 1932 р. У К. Шульженко і В. Кораллі /Кемпер/ народився син Ігор /4.С.479/. У 1934 р. К. Шульженко і В. Кораллі знялись у картині «Кто твой друг?» /4.С.479/. За В. Сечиним, першим твором, записаним на платівку К.І. Шульженко була українська народна пісня "Розпрягайте, хлопці, коні"/12.С.15/. В 1936 році були зроблені грамофонні записи Клавдії Шульженко. Клавдія Шульженко виконувала танго «Утомленное солнце», «Дружба» /«Когда простым и нежным взглядом…»/, «Андрюша», «Дядя Ваня». 1937 — солістка джаз-оркестру , керівником якого був Скоморовський Я.Б. /3.С.479;4.С.15/. Є фото. К.І. Шульженко перед концертом у парку ЦБЧА. 1938 р. /3.С.3/.

Актриса грала, виконуючи сюжетні пісні «Руки», «Записка», «Челита» та ін. У 1939 році співачка брала участь у 1-му Всесоюзному конкурсі артистів естради, співала пісні «Челіта»/16.С.51/, «Записка»/14.С.15;15.С.8/, розділила третю премію з Миронова Марія Володимирівна /4.С.479/. Серед конкурсантів був й молодий Аркадій Райкін. Є фото К. І. Шульженко — лавреат Першого Всесоюзного конкурсу артистів естради. Москва. 1939 р. /4.С.4/. У 1940 році в Ленінграді К. Шульженко організувала свій джаз-оркестр, виступи якого були театралізовані, виконувала й пісні з гумором «Курносый»; «О любви не говори», /пізніше її виконувала Пугачова Алла, /як і «Голубка»/, «Упрямый медведь», «Нюра» /3.С.479/. Є фото. К. І. Шульженко серед музикантів Леніградського джаз — оркестру. 1940 р. /5.С.4/.

Є фото. К. І. Шульженко у 1940-і роки. /6.С.5/.У роки Другої світової війни К. Шульженко опинилась на Ленінградському фронті, її оркестр став Фронтовим джаз-оркестром /4.С.480/.Є фото. К. І. Шульженко серед слухачів фронтового концерту. 1941 р. У 1942 році співачка знялась у фільмі «Концерт — фронту» /4.С.480/. Є фото. К. І. Шульженко співає «Синий платочек». Кадр з фільму «Концерт- фронту». 1942 р./9.С.6/. К. Шульженко отримала всесоюзне визнання завдяки виконанню фронтових пісень «Синий платочек», «Давай закурим», «Где же вы теперь друзья-однополчане» та ін. Є фото. К. І. Шульженко співає для учасників оборони Ленінграду 1941 р. /8.С.6/. Лише за час блокади Ленінграда дала понад 500 концертів для солдатів. У 1942 році співачці вручено медаль «За оборону Ленінграду» /4.С.480/. Упродовж війни Шульженко разом з оркестром Володимира Кораллі (Кемпер), гастролювала по діючих частинах Радянської армії. В День перемоги, 9 травня 1945 року Клавдію Шульженко було нагороджено орденом Червоної Зірки, у вересні 1945 р. присвоєно звання заслуженої артистки РСФСР /4.480/. Є фото. К. І. Шульженко заслужена артистка РСФСР 1945 р. /10.С.8/.

Після війни Клавдія Шульженко продовжила свою концертну діяльність. Є фото. К. І. Шульженко. 1940-і рр. /11.С.9/. У 1947 р. співачка виконала вокальну сюїту, автором музики якої був Соловйов-Сєдой Василь Павлович «Возвращение солдата» /4.С.480/. Є фото. В.Соловйов-Сєдой /12/.

У січні 1948 р. Клавдія Іванівна та Володимир Кораллі виступили у Харкові. У Харків артистка приїздила також у вересні 1949 р. У 1954 році була записана чергова довгограюча платівка з піснями К. Шульженко, співачка знялась у фільмі «Веселі зірки», активно співробітничала з І.Дунаєвським /4.481/. Є фото. К.І. Шульженко. 1950-і рр. /13.С.11/. Є фото. Співає К.І. Шульженко. 1956 р. /15/С.10/. Є фото. К.І. Шульженко на творчому вечорі композитора А.Н. Цфасмана. 1956. /14.С.10/.У 1956 р. К. Шульженко розлучилася з В. Кораллі /4.С.481/. У серпні 1960 р. співачка виступала на сцені у зараз  Харківський національний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка /на вул. Римарській,21; зараз на вул Сумській,25/ і у концертах у ПК ХЕМЗ, що організовала Харківська філармонія. Є фото. К.І. Шульженко після концерту у Будинку актора ВТТ. Москва. 1960 -і рр. /16.С.12/. Є. фото. К.І. Шульженко і дресирувальниця харків"янка Ірина Бугримова /у клітці з левом/ 1960-і рр. /17.С.12/.

У 1965 брала участь у Першому фестивалі радянської естрадної пісні. Чоловіком К. Шульженко став закоханий у співачку, молодший на 12 років від артистки, кінооператор Епіфанов Георгій, що прожив з актрисою вісім років /4.С.481;19.С.6/. Є фото. К. І. Шульженко під час зйомок на Центральному телебаченні у Москві. 1960-і рр. /18.С.13/. У 1971 році К. Шульженко дала чотири сольних концерти у Ленінградському концертному залі. У 1971 році отримала звання народної артистки СРСР /4.С.481/, 1976-го нагороджена орденом Леніна. У 1976 році у Колонна зала Дому союзів був останній великий сольний концерт Клавдії Шульженко у Москві /4.С.481/. Є фото. К. І. Шульженко на юбілейному концерті у Колонному залі Будинку спілок. Москва. 10 квітня 1976 р. /19.С.14/. Останній виступ Клавдії Шульженко у Харкові відбувся у листопаді 1977 у тоді новій будівлі Харківський палац спорту /вул. Стадіонна,2, /зараз просп. Петра Григоренка/ /6.C.80/.

У 1980 вийшла грамплатівка «Портрет». У 1983 знято телевізійний фільм «Вас запрошує Клавдія Шульженко».

Померла 17 червня 1984 у Москві. З прощальним словом «Не погаснет ее огонек» звернулась Пугачова Алла /26/ та ін./27,28/.

Похована на Новодівочому кладовищі.

Пам'ять Клавдії Іванівни Шульженко увічнено /див. нижче/.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Твори К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • Шульженко, К. И. «Когда вы спросите меня…»: кн. мемуаров. Лит. запись Г. Скороходова. М.:Мол.гвардия,1981.-224 с.-Фото./Мастера искусства — молодежи/.
 • Шульженко, К. И. «Когда вы спросите меня…»: кн. мемуаров. Лит. запись Г. Скороходова. М.:Мол. гвардия,1985.-222с.-Фото. /Мастера искусства-молодежи/.
 • Шульженко, К. «В боевых частях» //Когда пушки гремели: сборник. М.:Искусство,1978.

Статті у збірниках і періодичному друку[ред. | ред. код]

 • Шульженко, К. Песня о Верочке //Сов. эстрада и цирк.-1965.-№ 3.-С,15.
 • Шульженко, К. Волшебное «чуть-чуть» //Сов. эстрада и цирк.-1966.-№ 5.-С.8-10.
 • Шульженко, К. /грамзапис: співачка розповідає про роботу над піснею/ //Скорятин, В. И. Песня на всю жизнь //Кругозор.-1973.-№ 9.-С.8.
 • Шульженко, К. Счастье петь…: интервью //Сов. эстрада и цирк.-1975.-№ 1.-С.1-3.
 • Шульженко, К. «Найди свою песню» //Наш друг- телевидение.- Вип.3. М.:Искусство,1983.
 • Шульженко, К. «Найти свою песню» //Сельская новь.-1984.-№ 3.

Статті у періодичному друку[ред. | ред. код]

 • Шульженко, К. «Когда нас слушают бойцы» //Красноармеец.-1943.-№ 9-10.
 • Шульженко, К. «Поет Ольга Воронец» //Сов. культура.-1972.-16 ноября.-№ 138/4574/.-С.2.-Фото./Рецензия на концерт О.Воронец/.
 • Шульженко, К. «Москва песня моя» //Вечерняя москва.-1975.-24 апреля.
 • Шульженко, К. «По путям -дорогам фронтовым» //Лит. Россия.-1975.-№ 19.
 • Шульженко, К. «Сколько связано с тобою» //Сов. Россия.-1981.-7 августа.
 • Шульженко, К. «В песнях останемся мы» //Вечерняя Москва.-1982.-24 июння.
 • Шульженко, К. «Письмо Клавдии Шульженко» //Вечерняя Москва.-1993.-18 января.

Листи[ред. | ред. код]

 • Шульженко, К. /Письма К. И. Шульженко Г. К. Епифанову/ //Аркадьев, Л. Клавдия Шульженко: «Ты вдохнул в меня жизнь»: Об истории любви К. И. Шульженко и Г. К. Епифанова. Письма о любви певицы //Труд.-1995.-12 мая.-С.6.

Дискографія[ред. | ред. код]

 • Шульженко К. Пісні. /Перша платівка//1936/./3.С.479/.
 • Шульженко К. Пісні. /Довгограюча платівка//1954/./3.С.481/.
 • Шульженко К. Давай закуримо /М.Табачников -І.Френкель/ //Пісні Великої Вітчизняної війни /антологія/ / В 3 пл./. Вторая пластинка. /На рос мові/.
 • Шульженко К. Давай закуримо. Синя хусточка //Ех, шлях доріжка фронтова /записи 1940—1950 рр./. /На рос.мові/.
 • Шульженко К. Давай закурим /М.Табачников-И.Френкель/ /4/ //День победы.
 • Шульженко К. Де ж ви зараз, друзі-однополчани. Пісні про Велику Вітчизняну війну. /На рос мові/.
 • Шульженко К. Пісня про любов /М.Фрадкин — Н.Доризо/ /На тот большак/ /6/ // Пісні на вірші М.Доризо. (рос.).
 • Шульженко К. Синий платочек /Ю.Петербургский — М. Максимов/ /7/ // Глядят на нас фронтовики.
 • Шульженко К. Знаю ти не прийдеш /муз. і сл. В.Левашова/. Під"їзд /А.Лепін — Ф.Лаубе/. Товариш гітара /Е.Колмановський — Є.Євтушенко/. На санках /Ю.Мейтус -Е.Брейтигам/.

Приходь швидше /Б.Фомін- І.Фінк/. Синя хусточка /Г.Петербургський- обр. А.Лукиновського- Н.Максимов/. 33Д-017657. Бабине літо /Т.Маркова-І.Кохановський/. Лист до матері /В.Ліпатов- С.Єсєнін/. Візьми гитару /А.Лепін — М.Пляцковський/. Вальс про вальс /Е.Комановський — Є.Євтушенко/. Руки/І.Жак -В.Лебедєв-Кумач/. У небі зірки гарячі /Т.Маркова -О.Богданов/. Всес. фірма грамплатівок «Мелодія». Апрелівський завод. 33Д-0176558. /На рос мові/.

 • Шульженко К. Трохи про себе /Е.Жарковський -Д.Седих/ //Усім, хто любить пісню /№ 3/. Всес. фірма грамплатівок «Мелодія». 33Д-22861. (рос.).
 • Шульженко К. Мовчання /І.Дунаєвський/ /10/ // Що так серце збентежено. Пісні на вірші М.Матусовського. (рос.).
 • Шульженко К. Пісня московських студентів /А. Г. Новіков — Л.Ошанін/. (рос.).//Любимые песни комсомола /первая пластинка/.
 • Шульженко К. Россия /В.Дыхновичный/ /7/. Записи 1940-х — 1950-х гг. //В.Соловьев-Седой /1907-1979/: Песни. Первая пластинка.
 • Шульженко К. /о работе над песней/ //Кругозор.-1973.-№ 9.-С.8.
 • Шульженко К. Дискография /1940-1974гг./ //Скороходов, Г. Клавдия Шульженко. М.: Сов. композитор,1974.-С.125-134.
 • Шульженко К. Портрет /1980/.
 • Шульженко К. Контата «Сын и мать» французского композитора Дариуса Мийо /текст Мориса Карэма, русский перевод Н. Рождественской/. Партия Матери /14. С.75//1980/.
 • Пам'яті Клавдії Шульженко /У 3-х пл./. (рос.). /Див. нижче/.

Кінофільми[ред. | ред. код]

 • Повнометражний художній фільм за сюжетом пісеньки «Цеглинки» /«Кирпичики»/, /1924 р./. /3.С.478;4.С.15/. (рос.).
 • Художній фільм «Хто твій друг?» /разом з В. Ф. Коралі/ /1931/./3.С.479/. (рос.). Фільм знято за сценарієм белоруського письменника Петруся Бровки.
 • Фільм «На відпочинку»/1936/.
 • Художній фільм «Дочка моряка» /Спів пісні «Ми з Одеси моряки»/./1941/./На рос.мові/.
 • «Концерт — фронту», реж. Ю.Слуцький. 1942 р. Пролунала пісня «Синя хусточка» уперше на вірші М. О. Максимова у виконанні К. І. Шульженко /3.С.480;11.С.4/.(рос.).
 • Кінофільм «Веселі зірки» /1954/./3.С.481/.(рос.).
 • Фільм-вистава «Голубий вогник»/1962/. Пісня «Подивись на мене уважніше» (рос.).
 • Фільм- вистава «Військові — сорокові» /1975/.(рос.).
 • Телевізійний фільм «Вас запрошує Клавдія Шульженко». Автор сценарію Гліб Скороходов. Реж. Сергій Журавлйов. Піанист Борис Мондрус. Фортепіанні інтермедії Давида Ашкеназі. Запис 1983 р. /3.С.482/.(рос.).
 • Документальний фільм «Я повертаю Ваш портрет» /1983/. (рос.).
 • Документальний фільм «Невідома війна» /у епізодах лунає неповторний голос К. І. Шульженко/ /4.С.15/. (рос.).
 • Документальний фільм «Три вальси» /2006/.(рос.).
 • Документальний фільм «Клавдія Шульженко» /«Як уходили кумири»/. М.:канал ДТВ,2006. (рос.).
 • Документальний фільм «Большая любовь». М.: канал ОРТ,2006. /РФ/.

Радіофільми[ред. | ред. код]

 • Багатосерійний аудіо-. радіофільм за творчостю К. І. Шульженеко. Див. у архиві. Українське радіо «ПромІнь»./ Зараз ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України. Українське радіо. Суспільне мовлення України». Українське радіо «Промінь». Вул. Хрещатик,26. м. Київ. 01001. Україна/. 9. /https://www.nrcu.gov.ua/.

Література про життя і мистецьку діяльність К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

Матеріали до біографії[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

 • Дунаевский, И. О. Наши друзья // Выступления, статьи, письма, воспоминания /о К. И. Шульженко и др./. Вступ. ст. Д. Шостаковича. Сост. Е. А. Грошева. М.:Сов. композитор, 1961.-С.60-61,437.
 • Бейлин, А. Клавдия Шульженко //Воображаемый концерт: сб. рассказов о мастерах эстрады. Л.:Искусство,1971.-С.113-114.-Фото.
 • Скороходов, Г. А. Клавдия Шульженко. Судьба актрисы — судьба песни. М.: Сов. композитор,1974.-135 с.
 • Зильбербрандт, М. Песня на эстраде /о К. И. Шульженко и др./ //Русская советская эстрада, 1930—1945.Очерки истории /Ю. А. Дмитриев и др. Отв. ред. Е. Д. Уварова. М.:Искусство,1976.-С.256-259.-Фото.
 • /К. И. Шульженко/ / /Певцы советской эстрады.-Вып.1. М.,1977.
 • Скороходов, Г. Об одном юбилейном концерте //Звезды советской эстрады. М.:Искусство,1977.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Большая Советская Энциклопедия: В 30-ти т. Гл.ред. А. М. Прохоров.-Изд.3-е. М.: Сов. Энциклопедия,1978.-Т.29.-С.513.
 • Василинина, І. А. Клавдия Шульженко. М.:Искусство,1979.-176 с.
 • Смирнова, Н. И. /О К. И. Шульженко/ //Песня на эстраде //Русская советская эстрада, 1946—1977. Очерки истории. М.:Искусство,1981.-С.245-247.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Муз. энциклопедия. М.: Сов. энциклопедия,1982.-Т.6.-С.454.
 • Шульженко К. І. Сов. энциклопедический словарь /Гол. ред. А. М. Прохоров. М.: Сов. энциклопедия,1984.-С.1520,1599.
 • Коралли, В. Серце, отданное эстраде: Записки куплетиста из Одессы / Лит. обработка Л. Г. Булгаки. М.:Искусство,1988.-С.68,91-178,192,196-198.-Семейные фото.
 • Кто есть кто в России и бывшем СССР. М: Терра,1994.-С.621.
 • Берлин, В. Д. Приглашение к тайне: /о деятелях культуры, рожденных и гостивших в Харькове/. Х.:ОКО,1995.-С.80-82.-Фото.
 • Скороходов, Г. Популярные певицы в кино //Великие и неповторимые. М.,1995.-Т.2.
 • Згадуючі Клавдію Шульженко…: До 90-ліття з дня народженя/: Зб. матеріалів до творчої біогр. /Упоряд. А. Л. Вартанян. М.:Б.і.,1996.-180 с.(рос.).
 • Хотулев, В. В. Клавдия Шульженко: Жизнь, любовь, песня. М.:Олимп; Смоленск: Русич,1998.-416с.-Фото /Клава Шульженко — гимназистка. 1918.-С. 96-2 и др./. /«Женщина — миф»/.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Шаповалова, О. А. Муз. энциклопедический словарь. М.:РИПОЛ-КЛАССИК,2003.-704с./Энциклопедические словари/.ISBN 5-7905-1809-5
 • Берлин, В. Д. Родом из детства. С улицы Котляревского к всенародному признанию. К. И. Шульженко и Е. И. Брейтигам //Мне б только растревожить старину. Х.: Ранок; Веста,2004.-С.57-64,185-186.-Фото.
 • Шульженко Клаівдія Іванівна //Муз. естрада: словник /Укладач В. М. Скидач. Х.: Видавець І. В. Якубенко,2004.-С.429.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Карнацевич, В. 100 знаменитых харковчанн. Х.: Фолио,2005.-С.477-482.
 • Бондарчук, П. М. Шульженко Клавдія Іванівна//Енциклопедія історії України: У 10 т. Редкол. В. А. Смолій /голова/ та ін.; Ін-т історії України НАН України. К.: Наук. думка, 2013. -Т.10.Т-Я.-С.667.-ISBN978-966-00-1359-9.

Статті, замітки, спогади[ред. | ред. код]

 • Микола Миколайович Синельников//_сайт spadschina.kh.ua
 • Мейтус Ю. Листи до К. І. Шульженко /у фондах Музею видатних харків"ян ім. К. Шульженко //6.С.5/.
 • Полюта, Л. Повторение пройденного //Искусство и жизнь.-1940.-№ 7.-С.25-27.
 • Сечин, В. Клавдия Шульженко и судьба жанра //Музыкальная жизнь.-1961.-№ 6.-С. 14-15.
 • Руммель, И. На Ленинградском фронте /Клавдия Шульженко/ //Сов. эстрада и цирк.-1964.-№ 2.-С.6-7.
 • Тамаев, А. Исполнитель и песня /о К. Шульженко/ //Муз. жизнь.-1966.-№ 1.-Январь.-С. 8-9.
 • Линецкая, М.Синий платочек //Крестьянка.-1967.-№ 3.-С.26-27.
 • Никитин, В. Актрисой- воином с любовью называем /Клавдию Ивановну Шульженко/ //Театральная жизнь.-1970.-№ 9.-С.10.
 • Максакова, М. Обаяние неповторимости //Сов. эстрада и цирк.-1971.-№ 8.-С.10-11.
 • Табачников, М. Клавдия Шульженко //Кругозор.-1971.-№ 11.-С.12.
 • Львов, М. Синий платочек //Огонек.-1972.-№ 19.-С.24.
 • Скорятин, В. И. Песня на всю жизнь //Кругозор.-1973.-№ 9.-С.8.
 • Скороходов, Г. Песня — оружие /Из биографии Клавдии Шульженко ///Музыкальная жизнь.-1974.-№ 2.-С.5-6.
 • Верин, Л. И песня боролась с врагом //Крестьянка.-1975.-№ 5.-С.33.
 • Гербер, А. Синий платочек //Сов. экран.-1975.-№ 9.-С.17.
 • Варжапетян, В. Высшая ее награда //Огонек.-1976.-Апрель.-№ 15.-С.27.
 • Коралли, В. Наш джаз-ансамбль /Я. Скоморовского и солистка К. Шульженко/ //Сов. эстрада и цирк.-1979.-№ 1.-С.20-21.
 • Эпштейн, Е. Секрет неувядаемой молодости /К. Шульженко/ //Сов. эстрада и цирк.-1979.-№ 2.-С.18.
 • Утесов, Л. «Я вам пишу…» /о мастерстве К. И. Шульженко/ //Муз. жизнь.-1981.-№ 5.-С.8-9.
 • Пляцковский, М. Всегда гитара молода //Работница.-1983.-№ 3.-С.19.
 • Платицын, А. Клавдия Шульженко //Клуб и художественная самодеятельность.-1988.-№ 5.-С.28-29.
 • Берлин, В. Родом из детства //Муз. жизнь.-1988.-№ 5.-С.8-9.
 • Епифанов, Г. К. Говорите мне о любви / воспоминания о К. Шульженко/: Лит. запись С. Николаевича //Огонек.-1993.-№ 18 /293/.-С. 22-26.
 • Ракша, И. Руки… вы словно две большие птицы: о К. Шульженко //Работница.-1996.-Июль.-С.35-38.
 • Скороходов, Г. Три экзамена Клавдии Шульженко //Молодежная эстрада.-1996.-№ 1.-С.43-47.
 • Луковников, А. Синий платочек: Певица К. Шульженко //Берегиня дома твоего.-2003.-№ 4.-С. 30
 • Лавренко, В. Клавдія Шульженко: Творча біогрвафія //Світогляд.-2006.-№ 1.-С. 50-52.
 • Железный, А., Шемета, Л. Клавдия Шульженко: Джаз в жизни и творчестве певицы //Джаз.-2006.-№ 2.-С. 26-28.
 • Гонсицька, Ільїна. Королева естради /творча біографія. К. Шульженко/ //Музика.-2006.-№ 2.-С.28-30.
 • Янковая, О. Личная жизнь королевы /К. Шульженко/ //Натали.-2006.-№ 3.-С. 120—127.
 • Берлин, В. Д. Харьковская юность Клавдии Шульженко // Праці пам"яткознавців: ювілейна зб. наук. ст. /Харків. худож. музей. Харків. наук.- метод. центр охорони культ. спадщини та ін.; голов. ред. І. О. Шудрик: Курсор, 20.-Вип.3.-Ч.1.-2014.-С.72-81./Ст. на рос. мові/.
 • Василинина, И. Товарищ артистка //Правда.-1975.-6 октября.
 • Леонидова, М. Творческий вечер Клавдии Шульженко //Сов. культура.-1976.-13 апреля.-№ 30 /4934/.-С.8.
 • Огонькова, Е. Жизнь в песне //Сов. культура.-1978.-27 июня.
 • Резников, Н. Нас пригласила Клавдия Шульженко //Сов. культура.-1983.-24 декабря.-№ 153/5785/.-С.15.
 • Райкин, А. Когда поет Клавдия Шульженко //Лит. газ.-1984.-18 января.-№ 3/4965/.-С.8.
 • Флярковский, А. Слово о Шульженко /памяти певицы/ //Труд.-1984.-20 июня.-№ 141 /19288/.
 • Пугачева, А. Б. Не угаснет ее огонек /памяти певицы/ //Ком. правда.-1984.-21 июня. //Алла Пугачева глазами друзей и недругов: сб. ст.: В 2-х кн. М.:Центрполиграф,1997.-Кн.1.-С.276-277.
 • Макаров, А. Синий платочек /памяти певицы/ //Неделя.-1984.-25 июня.-№ 1266.
 • Маркова, Т. Она пела сердцем //Неделя.-1986.-№ 11.-10 марта.-С.18.
 • Скороходов, Г. Жизнь и песни //Труд.-1988.-23 ноября.
 • Коралли, В. Обыкновенный концерт //Культура.-1993.-7 августа.
 • Вартанов, А. Размагниченность //Труд.-1995.-3 марта.-№ 38/22299/.-С.5.
 • Аркадьев, Л. Клавдия Шульженко: «Ты вдохнул в меня жизнь» /история любви к Г. Епифанову/ //Труд.-1995.-12 мая.-С.6.
 • Алимамедова, Л. , Аркадьев, Л. Кумир //Труд.-1996.-22 марта.
 • Грибов, Ю. Немеркнущий синий платочек //Красная звезда.-1996.-22 марта.-№ 66/21952/.-С.4.
 • Берлин, В. Д., Сикар, Д. «Начало твоего пути слегка коснулось моего творчества» /К. Шульженко и харькоский поет Е. Брейтигам / //Харьков: Время: АО «Время». Харьков.-1997.-19 августа.-С.4.-3 раза в нед.-№ 93/14319/.-25160 экз.
 • Изгаршев, И. Клавдия Шульженко. Одиночество в розовом цвете//Аргументы и факты.-2001.-Март.-№ 11/294/.-С.21.
 • Каретникова, М. Клавдия Шульженко Звезда на все времена //Слобода.-2005.-19 августа.-С.15/https://sloboda.kharkov.ua.19/08/2005.-P.15.
 • Чепалов, О. Жінка, яка співала про синю хустинку: Клавдія Шульженко: століття //Дзеркало тижня.-2006.-№ 10.-18 березня.
 • Костин, Г. Здесь осталось ее сердце, здесь ее помнят //Харьковские известия.-2012.-16 августа.-С.4. /https://www.izvestia.kharkov.ua.16/08/2012.-P.4.
 • Мастер, М. В милом городе моем /о праздновании 110-летия К. и. Шульженко в Харькове. Интервью директрисы Музея знаменитых харьковчан им. К. Шульженко Е. Гроссу //Харьков: Харьковские известия: Орган Харьков. гор. Совета.-Харьков.-2016.3 раза в нед.-5 апреля.-С.5. /https://www.izvestia.kharkov.ua.05/04/2016-P.5.
 • Харьковская, А. «Синий платочек». История и мода //Харьковские известия.-2018.-29 ноября-С.4. /https://www.izvestia.kharkov.ua.29/11/2018.-P.4.
 • Можейко, І. Місце народження Клавдії Шульженко: старі факти та нові дані //Харківщина: Слобідський край: ТОВ «Слобідський край».-Харків.-2019.-24 грудня.-С.11.-2 рази на тиждень.-№ 103/22743/.13000 примірників. Головна газета Харківщини. /https://www.slk.kh.ua.24/12/2019.-P.11.
 • Сергеева, В. Вечная слава!: К 75-летию Победы: Друзья- однополчане /о известнейшей харьковчанке — эстрадной певице и актрисе Клавдии Ивановне Шульженко/ //Харьков: Харьковские известия: Харьковская городская газета: Издатель- ООО "Газета «Харьковские известия»//https://izv.kharkov.ua.-09/05/2020.-P.5.-Харьков,2020.-09 мая.-С.5.-3 раза в нед.-№ 52/187/.8803 экз.-Фото.
 • Великие люди о Харькове /строки, написанные К. И. Шульженко и др. в книге автографов в Харьковской филармонии, в память о Харькове и его публике/ //Харьков: Харьковские известия: Харьковская городская газета: Издатель- ООО "Газета «Харьковские известия»//https://izv.kharkovv.ua.-01/08/2020.-P.4.-Харьков,2020.-01 августа.-С.4.-3 раза в нед.-№ 86/221/.8988 экз.
 • Мнішек, І. Клавдія Шульженко: перший крок на сцену //https://www.slk.kh.ua.-13/10/2020.-P.11.-№82/22826/. //Слобідський край.-2020.-13 жовтня.-С.11.-№ 82/22826/.-Фото.

Творче застосування спадщини К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • Чуб, Т. М. «Здобула ти народну любов»: Сценарій позакласного заходу для учнів 3-7 кл. /Життя і творчість К. Шульженко //Виховна робота в школі.-2006.-№ 9.-С. 40-41.

Дисертації з пошукування вченого ступеня кандидата або доктора наук[ред. | ред. код]

 • Андреев, Борис Борисович. Эстетический феномен исполнительского мастерства в советском кино. Дис. … д-ра философии. М., 2004.//https://cheloveknauka.com/esteticheskiy-fenomen-ispolnitelskogo-masterstva-v-sovetskom-kino.;//https://cheloveknauka.com>Философские науки>Эстетика; //https://www.dissercat.com>Философские науки>Эстетика /Фактография и К. И. Шульженко/.
 • Харичева, Дина Владимировна. Формирование творческой самостоятельности подростков в учреждениях дополнительного образования средствами эстрадного пения. Дис. … канд. пед. наук. М., 2007.//https://nauka-pedagogika.com>pedagogika-13-00-01-dissertaciya-formir… //https://mydisser.com>catalog>view; //https://mydisser.com/ru/catalog/view/238/239/424220.html; //https://doclayer.ru>35406742-Formirovanie-tvorcheskoy-samostoy /Музыкальная педагогика, эстрада, К. И. Шульженко/.
 • Коллегова, Елена Аркадьевна. Природа внутренней техники актера эстрады. Дис. …канд. искусствоведения. М., 2012.//https://Ч cheloveknauka.com>искусствоведение>театральное искусство. /Обзор идей по теме и К. И. Шульженко/.
 • Шехтман, Анна. Ретроспективы эстрадно-вокального исполнительства ХХ века на материале украинско-российской и немецкой традиции. Дис. … канд. искусствоведения. 2011. /О творчестве К. И. Шульженко, В. Паниной, Н. Плевицкой, А. Вяльцевва/ //Культура.-2014.-14 мая.
 • Политковская, Ксения Валерьевна. Эстрадно — джазовая музыка в культурном пространстве СССР /20-30гг. ХХ в./. Автореф. дис. … канд. культурологии: Теория и история культуры. Спб,2018. //https://www.spbgik.ru>dis>канд>Politkovskaya>politkovskaya-avtoref.pdf.25/02/2020; //https://www.dissercat.com>Культурология>Теория и история культуры.25/02/2020; //https://gnesin-academy.ru>politkovskaya-ksenya-valerivna.25/02/2020; //https://rusneb.ru>catalog. /Песенное искусство К. И. Шульженко и др./.
 • Каяниди, Лилия Данииловна. Развитие творческих способностей учащихся в процессе занятий эстрадным вокалом. Дис. … магистра. 2019. //https://nsportal.ru.library>dissertatsiya-magistra-tema-razvitie-tvorchechkih /. /Используется дискография К. И. Шульженко. М., 1978.-СМ-03655-6/.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Конференції, присвячені творчості К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • Харківська міська конференція «У милому місті моєму» /Тез. доповідей конф., прсвяченої 110-літтю з дня народження К. І. Шульженко/. Харків, 2016. 24,25 квіт. МВХ ім. К. І. Шульженко. Х., 2016. /9.С.5/.
 • Мастер, М. В милом городе моем…//https://www.izvestia.kharkov.ua.05/04/2016.-P.5; Харьков: Харьков. известия: Орган Харьков. гор. Совета.-Харьков.-2016.-5 апреля.-С.5.-3 раза в нед.

Увічнення пам'яті[ред. | ред. код]

 • Пам"ятник на могилі К. І. Шульженко на Новодівочому кладовищі у Москві /РФ/. Фото.
 • Медаль К. И. Шульженко для награждения за бережное отношение к культуре//Преподаватели-факультет искусств-СпбГУ//https://arts.spbu.ru>fakultet>prepodavateli-o
 • Медаль Клавдии Шульженко//https://www.cheltv.ru>V-cHelyabinske-proshel-regionalnyy-konkurs-akterskoy-pesni/.25/02/2020. /Переможеця була нагороджена медаллю Клавдії Шульженко.
 • Мемориальна дошка на будинку № 45 по вул. Володимирівській у Харкові. Фото
  Меморіальна дошка на будинку, де жила Шульженко К. І.
 • Видання мемуарів К. І. Шульженко у роки перебудови:
  • Шульженко, Клавдия Ивановна. «Когда вы спросите меня…»: кн. мемуаров. Лит. запись Г. Скороходова. М.Мол. гвардия,1985.-222с.-Фото./Мастера искусств — молодежи/.
 • Статті у пресі, присвячені К. І. Шульженко:
  • Клавдия Ивановна Шульженко: /Некролог/ //Огонек: Еженед. общественно-политич. и литературно-художеств. журнал. М.: Правда,1984.-30 июня.-С.4.-№ 27/2972/; //Правда: Орган ЦК КПСС. М.-1984.-21 июня.-С.4.-№ 173/24064/; //Советская культура: Газета ЦК КПСС. М.-1984.-21 июня.-С.2.-З раза в нед.-№ 74/5862/; //Комсомольская правда: Орган ЦК ВЛКСМ. М.-1984.-20 июня.-С.2.-6 раз в нед.-№ 141/18046/; //Известия Советов народных депутатов СССР. М.-1984.-21 июня.-С.3.-7 раз в нед.-173/20884/.
  • Флярковский, А. Слово о Шульженко /памяти/ //Труд.-1984.-20 июня.-№ 141/19288/.
  • В последний путь /ТАСС //Советская культура.-1984.-21 июня.-С.2.-№ 74/5862/.
  • Москва прощается с Клавдией Шульженко /ТАСС //Комсомольская правда.-1984.-21 июня.-С.4.-№ 142/18047/.
  • Пугачова, А. Не угаснет ее огонек //Комсомольская правда.-1984.-21 июня.-С.4.-№ 142/18047/.
  • Попов, П. Песни Шульженко — в строю //Харьков: Красное знамя: Орган ОК КПУ и областного Совета народных депутатов.-Харьков.-1984.-21 июня.-5 раз в нед.-№ 119/11549/.171400 экз.
  • Макаров, А. Синий платочек. Памяти Клавдии Ивановны Шульженко //Неделя.-1984.-25 июня.-С.14.-№ 26/1266/.
  • Можейко, І. Місце народження Клавдії Шульженко: старі факти та нові дані //Слобідський край//https://www.slk.kh.ua.24/12/2019.-P.11.Харківщина:Слобідський край: ТОВ."Слобідський край".-Харків.-2019.-24 грудня-С.11.-2 рази на тиж.-№ 103/22743/.13000 примірників.
 • Спогади про К. І. Шульженко:
  • Епифанов, Г. К. Говорите мне о любви: /воспоминания о К. Шульженко //Лит. запись С. Николаевича //Огонек.-1993.-№ 18.-С.22-26.
  • Вспоминая Клавдию Шульженко: /к 90-летию со дня рождения/: сб. материалов к творч. биогр./Сост. А. Л. Вартанян. М.:Б.и.,1996.-180с.
 • Премія імені Клавдії Шульженко:
 • Меморіальнна дошка на будинку № 22, корп.2 по вул. Спиридонівській /в минулому Олексія Толстого/ у Москві, де жила К. І. Шульженко у 1948—1962 рр./РФ/.
 • [[Файл:Меморіальна дошка Клавдії Шульженко (Харків просп. Московський,94).jpg/міні/Меморіальна дошка в пам"ять виступу Клавдії Іванівни Шульженко (Харків, просп.Московський,94}]]]]
 • Продовжено дискографію, випуск грамплатівок з піснями у виконанні К. І. Шульженко:
 • Пам'яті Клавдії Шульженко /1/: Про любов не говори. Мама /М.Табачников-Г.Гридов/. Курносий /Б.Фомін- М.Фінк/. Давай ьзакуримо /М.Табачников- І.Френкель/. Ми з Одеси моряки /Ю.Милютин- В.Гусев.. Моя тінь /А.Тимофєєв- А.Жерве, В.Крахт/. Не ховай /Ю.мілютин- В. Лебедєв-Кумач/. Кур"єр за щастям /Б.Фомін- Д.Доллєв, Ю.Данцигер/. Терміновий поцілунок /О. Островський- Ю.Цейтлін/. (рос.). Джаз-оркестр п.к. А.Семенова.
 • *Пам'яті Клавдії Шульженко /2/: Вірність. Очикування /муз. і сл. М.Фрадкина/. Повір /О.Фельцман- Л.Некрасова/. Все минає /А. Рязанов — Н. Коваль/. МІсячною стежкою /О. Островський- Г.Регістан/. Перша зустріч /К.Альмаран- Ю. Цейтлін/. Що таке любов /А.Долуханян — М. Лисянський/. Балада про дружбу /Т.Маркова- Л.Ошанін/. Крутиться, вертиться /Т.Маркова- І. Кажешева/. (рос.). Інстр. ансамблі, оркестри п.к. Мінхга, А. Норченка. Записи 1950-х- 1960-х років.
 • Пам'яті Клавдії Шульженко /3/: Тільки один день. Фонограма телефільму "Вас запрошує Клавдія Шульженко. Автор сценарію Г. Скороходов. Фортепіанні інтермедії Д.Ашкеназі. Запис 1983 р.


 • Комунальний заклад культури "Музей видатних харків"ян ім. К. І. І. Шульженко". Адреса: пров. Байкальський, 1. м. Харків. 61001. https://www.muzeyshulzenko.jimdo.com ; /https://www.facebook.com/muzeyshulzenko . Музей засновано як Міський музей К. І. Шульженко у 1996 р. за ініціативою родича співачки Б. С. Агафонова /9.С.5/. Будівля музею — пам"ятка архітектури ХХ ст. Міський музей К. І. Шульженко було переназвано на Комунальний заклад культури "Музей видатних харків"ян ім. К. І. Шульженко". Колекція музею збиралась із безпосередньою участю сина співачки Ігоря Володимировича Кемпер-Шульженка. В експозиції музею є спеціальні тематичні виставки, присвячені життю і творчості К. Шульженко, Л. Бикова, І. Бугримової, Л. Гурченко, І. Дунаєвського, А. Ефроса, В. Крайнєва, Л. Курбаса, Є. Мирошниченко, В. Мулермана, Н. Фатєєвої та багатьох інших, що складають славу мистецьких діячів Харкова, країни і світу. Експонуються видання творів К. І. Шульженко, рукописи, ноти, листи, програми концертів, афіші. Серед експонатів є меблі з будинку, де жила співачка у Харкові, посуд. Численні ексклюзивні рідкісні фотографії з сімейного альбому, оригінальні документи, що мають науковий інтерес і дуже цікаві спільноті. Відвідувачі музею знайомляться з копією з книги метричних записів народження К. І. Шульженко 1906 року у Харкові /потребує надрукування/. У фондах музею зберігаються картини, портрети, написані молодими живописцями, художницями, що розповідають історію життєвої, сценічної, концертної діяльності Клавдії Іванівни Шульженко, унікальні колекції предметів старовини, особисті меморіальні речі, концертні сукні, в яких виступала артистка, несесери, реліквії та ін. Серед багатьох одиниць збереження є рідкісні автографи співачки і інших видатних діячів музичної культури, записи на платівках, відео, твори скульптури, графіки, предмети прикладного мистецтва. Є журнал музею ім. К. І. Шульженко, документальні і художні кінофільми за участі артистки, відеозаписи спогадів відомих акторів, співаків і співачок, експонуються подарунки музею. Музей широко використовує різноманітні форми організації культурно-просвітницької діяльності серед населення. Тут збираються представники інтелігенції, відомі артисти, поети, освітяни, науковці, історики, композитори. Проводяться інтерактивні екскурсії, які доповнюються переглядом фільмів-концертів К. І. Шульженко, документальних фільмів про мистецтво, прослуховуванням записів співачки; творчі літературні вечори, презентації книг, засідання поетичного клубу «В співзвуччі слів живих», виставки, концерти артистів Харківської філармонії тощо. На багато заходів культури вхід вільний. Музей співробітничає у проведенні конференцій, фестивалей, активних форм діяльності, присвячених мистецькій творчості К. І. Шульженко і інших діячів культури. Музей видатних харків"янн ім. К. І. Шульженко працює щоденно крім неділі з 10 до 17 год./22.С.4/. /Фото/.
  • Каретникова, М. Клавдия Шульженко Звезда на все времена//http://sloboda.kharkov.ua.19/08/2005.-Р.15; //Слобода.-2005.-19 августа.-С.15.
  • Чепалов, О. Жінка, яка співала про синю хустинку: Клавдія Шульженко: століття //Дзеркало тижня.-2006.-№ 10/589/.-18 березня.-С.19.
  • Костин, Г. Здесь осталось ее сердце, здесь ее помнят…: сделано для увековечиния памяти К. И. Шульженко//Харьковские известия.-2012.-16 августа.-С.4./https://www.izvestia.kharkov.ua/16/08/2012.-P.4. /22.С.4/
  • Мастер, М. У милому місті моєму… /Святкування 110- ліття з дня народження К. І. Шульженко у Харкові/ //Харківські вісті.-2016.-5 квіт.-С.5.(рос.). /https://www.izvestia.kharkov.ua.05/04/2016.-P.5. /9.С.5/.
Пам'ятник К. І. Шульженко, Харків, пров. Байкальський, 1
  • Музей, посвященный творчеству К. И. Шульженко//Педагогическая мастерская. Материалы к обсуждению-КФУ/https://kpfu.ru>portal>docs>Materialy k obsuzhdeniyu.ndf. /РФ/.
 • Скульптурна композиція К. І. Шульженко і І. О. Дунаєвський. Установлена у Міському саду ім. Т. Г. Шевченка у Харкові. Автор Катіб Мамедов. Фото.
 • Міста, населені пункти, де вулиці, названі імені К. І. Шульженко:
  • Харків: ул. Шульженко Клавдии//Харьков. Золотые страницы: Справочник предприятий, организаций и учреждений Харькова и Харьковской области.-14-е изд. Харьков,2007.-С.ХХХ1V,58. /25/, /https://www.goldenpages.ua.-2007.-P.XXX1V,58. /25/.
  • м. Люботин Харківської області.
 • Мурали: від Шевченка до Шульженко з портретами К. І. Шульженко та ін. на стінах будинків у Харкові /просп. Московський,147//https://057ua/


 • На честь Клавдії Іванівни Шульженко у Москві на Площі Зірок Естради біля концертного залу «Росія» встановлено Зірку. /РФ/.
 • 24 березня 2016 року в 110-річний ювілей пошуковик Google присвятив співачці Doodle[2][3]
 • Пам"ятник-бюст К. І. Шульженко біля КП "Музей видатних харків"ян ім. К. І. Шульженко"/https://muzeyshulzenko.jimdo.com.

Скульптор М.Овсянкин, архитектор О.Жук.

Фестивалі естрадної пісні, концерти, вечори, присвячені К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • Міжнародні фестивалі естрадної пісні ім. К. І. Шульженнко /4.С.482;5.С.15;22.С.4/.
  • 1 1995, 2, 3, 4, 5, 6 2012 /22.С.4/.
 • Каретникова, М. Клавдия Шульженко Звезда на все времена//http://sloboda.kharkov.ua.19/08/2005.-P.15; //Харьков: Слобода: Орган Харьков. гор. Совета. Харьков.-2005.-19августа.-С.15.
 • Засновниками Міжннародних фестивалей естрадної пісні ім. К. І. Шульженко є Міністерство культури України, Харківська міська рада за підтримки Харківської обласної державної адміністрації, за активної участі Національного юридичного університету ім. Я.Мудрого. Фестивалі для титулованих артистів, що мають перші місця і «Гран-при» конкурсів і фестивалей. Конкурсна програма складається з двох відділень. У першому учасники представляють пісню з репертуару Клавдії Шульженко /де є справжня поезія, душа, серце, творчість, артистизм/, у другому — пісню за вибором виконавця. В журі Міжнародних фестивалів естрадної пісні ім. К. І. Шульженко «Здесь мое осталось сердце…» працювали метри естради:Євгенія Мірошниченко, Нані Брегвадзе, Людмила Гурченко, Едіта П'єха, Юрій Богатиков, Вадим Мулерман, Валентина Толкунова, Тетяна Вєркіна, Ігор Гайденко, В"ячеслав Корепанов, Юрій Рибчинський, Лілія Сандулесу та ін. //Костин, Г. Тут осталось ее сердце, тут ее помнят… /6-й Международный фестиваль эстрадной песни им. К. И. Шульженко//http://www.izvestia.kharkov.ua.16/08/2012; //Харьков: Харьковские известия. Орган Харьков. гор. Совета.-Харьков.-2012.-16 августа.-С.4.
 • День рождения легенды: Клавдия Шульженко /История музыки/ //от Харьковская филармония от 24.03.2014//http://filarmonia.kh.ua/den-rozhdeniya-legendy
 • У Харківській філармонії періодично проводяться концерти пісень з репертуару К. І. Шульженко /9;21/ //https://www.filarmonia.kh.ua
 • Пісні з репертуару К. І. Шульженко: концерт у Харківській філармонії. Спів А. Житиневої, акомпанемент А. Склярова, 26.03.2016. /9.С.5;21/.
 • Урочистиий концерт, присвячений ювілею Клавдії Шульженко у Колонному залі Дому союзів у Москві, 2016. /РФ/ /99.С.5/.
 • Програма з партитур оркестрів і ансамблів з якими виступала К. І. Шульженко: Саратовський джаз — оркестр «Ретро».
 • У Музеї видатних харків"ян ім. К. І. Шульженко. До 114-ї річниці з дня народження К. І. Шульженко. Концерт пісень з репертуару Клавдії Шульженко. Виконавиця Валентина Руденко, 24.03.2020. 14.00. Вхід вільний.//https://muzeyshulzenko.jimdo.com.

Вистави[ред. | ред. код]

 • «Старинный вальс»: про життя і творчість К. Шульженко. Вистава-концерт, музично-сценічна композиція /Ольги Гаврилюк і Ольги Когут/ на 1 дію у Київському національному академічному російському драматичному театрі ім. Л. Українки, з 9.05.2014. //https://www.rusdram.com.ua>rus>klavdija_shulyzenko.
 • Відгуки: Францева Е. Украинская история Клавдии Шульженко //Киев: День: Учредитель и издатель ЧАО "Украинская пресс-группа.-К.-2014.-8-9 мая.-1 раз в нед.-№ 82-83/4205-4206/.-С.14.-Фото. //http://www.day.kiev.ua; http://incognita day.kiev.ua.08-09/05/2014.-P.14.-№ 82-83/4205-4206/. /К. Шульженко — «наша Пиаф», «Вертинский в юбке»/.
 • «Клава». Вистава-концерт. Постановник А. Журавльов, 2018. /РФ/.

Клуби шанувальників творчості К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • Мастер, М. В милом городе моем…//http://izvestia.kharkov.ua.05/04/2016.-P.5; //Харьков: Харьковские известия. Орган Харьков. гор. совета.-Харьков.-2016.-5 апреля.-С.5.
  • м. Ростов-на-Дону /РФ/.
  • м. Саратов /РФ/.
 • Клуб друзів Клавдії Шульженко
  • м. Челябінск /РФ/. //https://www.cheltv.ru>V-cHelyabinske-proshel-regionalnyy-konkurs-akterskoy-pesni/.25/02/2020.

Фотовиставки, присвячені К. І. Шульженко[ред. | ред. код]

 • К. И. Шульженко: комплект фото /Авт. тексту Г. Скороходов. М.: Планета,1986.-14 фото.
 • Выездные выставки в колледже искусств: Надежда Андреевна Обухова и Клавдия Ивановна Шульженко «Пусть очаруются, пусть улыбнутся» и «Певица на все времена»//https://www.pskovlib.ru.>События.2016.Mar.2.-29/01/2020. /Организатор виставки: Псковская областная универсальная научная библиотека. Эскпонируются мемуары, воспоминания современников, публикации научных исследований, статьи и др/.

Послідовники К. І. Шульженко[ред. | ред. код]Довідкові матеріали[ред. | ред. код]

 • /вибрані популярні пісні з репертуару К. І. Шульженко //Вспоминая Клавдию Шульженко /К 90-летию со дня рождения/: сб. материалов к творческой биографии. /Сост.. А. Л. Вартанян. М.:Б.і.,1996.-180 с.(рос.)


Фото[ред. | ред. код]

 • 1.К. И. Шульженко. Харьков, 1928 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986. Комплект из 14 фотооткрыток. -С.1.
 • 2.К. И. Шульженко — солистка мюзик-холла. Ленинград. 1929 г. // К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.2.
 • 3.К. И. Шульженко перед концертом в парке ЦДКА. Москва. 1938 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.3.
 • 4.К. И. Шульженко — лауреат Первого Всесоюзного конкурса артистов эстрады. 1939 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.4.
 • 5.К. И. Шульженко среди музыкантов Ленинградского джаз-оркестра. В центре — дирижер А. Семенов. 1940 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.4.
 • 6.К. И. Шульженко. 1940-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.5.
 • 7.К. И. Шульженко среди слушателей фронтового концерта. 1941 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.6.
 • 8.К. И. Шульженко поет для участников обороны Ленинграда. 1941 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.6.
 • 9.К. И. Шульженко поет «Синий платочек». Кадр из фильма «Концерт фронту». 1942 г.; //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.7.
 • 10.К. И. Шульженко. 1940-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.8.
 • 11.К. И. Шульженко. 1940-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.9.
 • 12.В. П. Соловьев-Седой //В. П. Соловьев -Седой: фото из архива. Вступит. ст. Е. Долматовского. М.: Планета, 1982.-12 фотооткрыток.
 • 13.К. И. Шульженко. 1950-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986.-С.11.
 • 14.К. И. Шульженко. исполняет песню. 1956 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986.-С.10.
 • 15.К. И. Шульженко на творческом вечере композитора А. Н. Цфасмана. 1956 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986.-С.10.
 • 16.К. И. Шульженко после концерта в Доме актера ВТО. Москва. 1960-е гг.//К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986. -С.12.
 • 17.К. И. Шульженко и дрессировщица Ирина Бугримова. 1960-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета, 1986.-С.12.
 • 18.К. И. Шульженко во время съемок на Центральном телевидении. 1960-е гг. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986.-С.13.
 • 19.К. И. Шульженко на юбилейном концерте в Колонном зале Дома союзов. 10 апреля 1976 г. //К. И. Шульженко. Фото из архива Г. Скороходова. М.: Планета,1986.-С.14.
 • 20.Клавдия Ивановна Шульженко: /Некролог/ //Огонек: Еженед. обществ.-политический и лит.-худож. журнал. М.:Правда,1984.-30 июня.-№ 27/2972/.-С.4.

Примітки[ред. | ред. код]

Шульженко Клавдія Іванівна народилась у м. Харкові:

 • Метричний запис за номером 102 з метричної книги на 1906 р. народження у Харкові //Можейко, І. Місце народження Клавдії Шульженко: старі факти та нові дані //Харківщина: Слобідський край: ТОВ «Слобідський край».-Харків.-2019.-24 грудня.-С.11.-2 рази на тиждень.-№ 103/22743/.13000 прим. /Головна газета Харківщини /https://www.slk.kh.ua.24/12/2019.-P.11.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Большая Советская Энциклопедия: В 30 т. Гл. ред. А. М. Прохоров. Изд.3-е. М.: Сов. Энциклопедия, 1978.-Т.9.-С.513.
 • Шульженко К. И. //Муз. энциклопедия. М.:Сов. энциклопедия,1982.-Т.6.-С.454.
 • Клавдия Ивановна Шульженко:/Некролог/ //Огонек: Еженед.обществ.-полит. и лит.-худож. журнал. М.:Правда,1984.-30 июня.-№ 27/2972/.-С.4; //Правда: Орган ЦК КПСС. М.,1984.-21 июня.-№ 173/24064/.-С.4; //Советская культура. М.,1984.-21 июня.-№ 74/5862/.-С.2.-3 раза в нед.; //Комсомольская правда: Орган ЦК ВЛКСМ. М.,1984.-20 июня.-№ 141/18046/.-С.2.-6 раз в нед.; //Известия Советов народных депутатов СССР. М.,1984.-21 июня.-№ 173/20884/.-С.3.-7 раз в нед.
 • Платицын, А. //Клуб и художественная самодеятельность: общественно-полит. и науч.-метод. журн. ВЦСПС и Министерства культуры СССР.-1988.-№ 5.-С.28.
 • Кто есть кто в России и бывшем СССР. М.: Терра,1994.-С.621.
 • Скороходов, Г. Три экзамена Клавдии Шульженко: Из воспоминаний К. Шульженко 13.06.1957 //Мол. эстрада: репертуар. сборник /ЦК ВЛКСМ. М.:Мол. гвардия,1996.-6 раз в год.-1996.-№ 1.-С.43.
 • Грибов, Ю. Немеркнущий синий платочек //Красная звезда.-1996.-22 марта.-С.4.- № 66 /21952/.
 • Вспоминая Клавдию Шульженко //К 90-летию со дня рождения: Сборник материалов к творческой биогр. /Сост. А. Л. Вартанян. М.,1996.-С.72.
 • Каретникова, М. Клавдия Шульженко Звезда на все времена //Слобода: Орган Харьков. гор. совета.-Х.,2005.-19 августа.-С.15.
 • Шульженко Клавдия Ивановна //Карнацевич, В. Л. 100 знаменитіх харьковчан.-Х.:Фолио,2005.-С.477./Є електронна кн./.
 • Лавренко, В.,д.х.н.,проф. Клавдія Шульженко //Світогляд: засновники журн.: НАН України. Головна астрономічна обсерваторія НАН України.-2006.-№ 1.-С.50.
 • Ільїна Генсицька. Королева естради /К. Шульженко/ //Музика: наук. популярний журн. Засновники Міністерство культури і туризму України. Нац. спілка композиторів України та Нац. Всеукр. муз. спілка.-2006.-№ 2.-С.28.
 • Чуб, Т. М. «Здобула ти народну любов» //Виховна робота в школі: наук.-метод. журн. Виходить за сприяння Міністерства освіти і науки України.-2006.-№ 8.-С.40.
 • Бондарчук, П. М. Шульженко Клавдія Іванівна //Енциклопедія історії України: У 10 т. Редкол.: В. А. Смолій /голова/ та ін. К.: Наук. думка, 2013.-Т.10.:Т-Я.-2013.-С.667. ISBN 978-966-00-1359-9/Т.10/.
 • Берлин, В. Д. Харьковская юность Клавдии Шульженко //Праці пам"яткознавців: ювілейна зб. наук. ст. з пам"яткоохоронної роботи /Харків. худож. музей. Харків. наук.-метод. центр охорони культ. спадщини та ін./Голов. ред. І. О. Шудрик.-Х.,2014.-№ 3.-Ч.1.-С.72. /Є. електронна кн./.
 • Мастер, М. В милом городе моем //Харьковские известия: орган Харьков. гор. совета.-3 раза в нед.-2016.-5 апреля.-С.5.

Дитинство і юність К. Шульженко пройшли у Харкові, де вона закінчила приватну Харківську жіночу гімназію К. М. Драшковської:

 • Епифанов, Г. К. Говорите мне о любви //Огонек: общественно-полит. и лит.-худож. журн. М.:Изд-во «Правда».-1993.-№ 18-С.22-26.
 • Фотографія Клавдії Шульженко років дванадцяти — гімназистки /1918/ /надала подруга К. Шульженко за гімназіэю Деміна/ //Берлин, В. Родом из детства //Муз. жизнь: орган союза композиторов СССР и Министерства культури СССР.-1988.-№ 5.-С.8-9; Фото Клава Шульженко -гімназистка /1918/ є й у книзі: Хотулев, В. В. Клавдия Шульженко: жизнь, любовь, песня. М.:Олимп;Смоленск: Русич,1998.-С.96-2.
 • Фотокартка К. Шульженко- учениці Харківської жіночої гімназії Драшковської; фотокартка сім"ї Шульженко на Харківській Москальовці /рідні сестри матері Клави /Кочергіної/, Клавдія Шульженко і її брат Микола та ін.// Берлін, В. Д. Харьковская юность Клавдии Шульженко // Праці пам"яткознавців. Х.,2014.-№ 3.-Ч.1-С.73-74.

Для самопіару і с. Гущівки, с. Вітове, Рацівської сільради Чигиринського району Черкаської області, /дивіться обговорення статті/ Пироженком О. П., Коцуренко С. А. поширена фейкова, неправдива, непевірена, необгрунтована, виходить ненадійна, маніпулятивна інформація, /бо стверджується без посилання на будь-які джерела/, за якою Шульженко Клавдія Іванівна народилась у селі Гущівка /зараз Вітове, яке підпорядковане селу Рациве Рацівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області:

 • Пироженко, О. П., Коцуренко, С. А. Село Рациве Рацівської сільської ради, йому підпорядковане село Вітове /раніше село Гущівка/ Чигиринського району Черкаської області. /Просто стверджується: Шульженко Клавдія Іванівна уроженка села Гущівка/ //Міста і села України: довідник. Черкащина,2007. /Неверіфікаційована Інформація розміщена на порталі Української конфедерації журналістів http:// «who-is-who».com.ua /дивіться обговорення статті/./Пироженко О. П. -голова Рацівської сільської ради/.
 • фейк;те саме про с. Гущівку /без будь-яких посилань на джерела, документи тощо/: //Бондарчук, П. М. Шульженко Клавдія Іванівна //Енциклопедія історії України: У 10 т. Редкол. В. А. Смолій /голова/ та ін. К.:Наук. думка,2013.-Т.10:Т-Я.-2013.-С.667.ISBN 978-966-00-1359-9 /Т.10/.

Посилання[ред. | ред. код]

Виноски. Джерела[ред. | ред. код]

 • 1.Клавдія Шульженко
 • 2.http://krasnoe.tv:80/node/863 пісня «Синя хусточка»
 • 3 Можейко Інна. Місце народження Клавдії Шульженко: старі факти та нові дані // Слобідський край. — 2019. — 24 грудня.
 • 4.Карнацевич В. Л. Шульженко Клавдія Іванівна // Карнацевич В. Л. 100 знаменитих харків"ян. -Х.:Фоліо,2005.-С.477-482./На рос. миові/.
 • 5.Каретникова М. Клавдія Шульженко Зірка на всі часи // Слобода.-2005.-19 серп.-С.15. (рос.).
 • 6.Берлин, В. Д. Харьковская юность Клавдии Шульженко //Праці пам"яткознавців: ювілейна зб. наук. ст. з пам"яткоохоронної роботи /Харків. художній музей. Харків. наук.-метод. центр охорони культурної спадщини та ін. Голов. ред. О.Шудрик: Курсор, 20.-Вип.3.-Ч.1. Х.,2014.-С.72-81. / К2-176337/,/Є електронна кн./.
 • 7.Берлин, В. Д. Родом из детства: /Клавдия Шульженко в Харькове/ //Муз. жизнь.-1988.-№ 5.-С.8-9.
 • 8.Харківський національний університет мистецтв імені І. П. Котляревського https://www.num.kharkiv.ua
 • 9.Мастер М. У милому місті моєму // Харківські вісті.-2016.-5 квіт.-С.5. /рос./ https://www.izvestia.kharkov.ua.05/04/2016/.-p.5.(рос.)
 • 10.Харків: довід. кн. /М. Т. Д"яченко, А. М. Кумака. Х.: Прапор,1980.-С.51. (рос.).
 • 11.Огонькова, Е. Жизнь в песне //Сов. культура.-1978.-27 июня.-С.5.
 • 12. Сечин, В. Клавдия Шульженко и судьба жанра //Музыкальная жизнь.-1961.-№ 6.-Март.-С.14-15.
 • 13.Дьяченко, Н. Т. Улицы и площади Харькова.3-изд.,перераб. и доп. Харьков, Прапор,1974.-С.266.
 • 14.Резников, В. Нас пригласила Шульженко //Сов. культура.-1983.-24 декабря.-С.15.-№ 153 /5785/.
 • 15.Райкин, А. Когда поет Клавдия Шульженко //Лит. газета.-1984.-18 января.-С.8.-№ 3 /4965/.
 • 16.Михайлова, Н. О времени и о себе //Мелодия.-1986.-№ 3.-С.50-51.
 • 17.Шульженко Клавдия Ивановна //Советский энциклопедический словарь /Гл. ред. А. М. Прохоров. М.: Сов.энциклопедия, 1984.-С.1205,1599.
 • 18.Харьковська А. «Синя хусточка». Історія і мода //Харківські вісті.-2018.-29 листоп.-С.4. Фото. (рос.). /https://www.izvestia.kharkov.ua.29/11/2018/.-P.4.
 • 19.Аркадьв, Л. Клавдия Шульженко: «Ты вдохнул в меня жизнь»: об истории любви К.Шульженко и Г. К. Епифанова. Письма К. И. Шульженко Г. К. Епифанову //Труд.-1995.-12 мая.-С.6.
 • 20.Українське радіо «Промінь». /Зараз/ ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України». Українське радіо. Суспільне мовлення України. Вул. Хрещатик,26. м. Київ. 01001. Україна. /https://nrcu.gov.ua
 • 21.Харківська філармонія /https://filarmonia.kh.ua
 • 22.Костін Г.Тут залишилося її серце, тут її пам"ятають… //Харківські вісті.-2012.-16 серп.-С.4. (рос.). /https://www.izvestia.kharkov.ua.16/08/2012.-P.4.
 • 23.https://uk.wikipedia.org.>wiki>Гурченко_Людмила_Марківна
 • 24.Вспоминая Клавдию Шульженко /К 90-летию со дння рождения: сборник материалов к творческой биогр./Сост. А. Л. Вартанян. М.,1996.-С.29,75.
 • 25.Вул. Шульженко Клавдії
 • 26.Пугачева, А. Б. Не погаснет ее огонек /памяти певицы/ //Комсомольская правда.-1984.21 июня.
 • 27.Флярковский, А. Слово о Шульженко /памяти певицы/ //Труд.-1984.-20 июня.-№ 141/19288/.
 • 28.Макаров, А. Синий платочек. Памяти Клавдии Шульженко //Неделя-1984.-25 июня.-№ 26 /1266/.-С.14.
 • 29.Чепалов, О. Жінка, яка співала про синю хусточку: Клавдія Шульженко: століття //Дзеркало тижня.-2006.-№ 10/589/.-18 березня.-С.19.