Шушинський державний історико-архітектурний заповідник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шушинський державний історико-архітектурний заповідник
мечеть Верхній Гевхер-ага

мечеть Верхній Гевхер-ага
39°45′05″ пн. ш. 46°44′08″ сх. д. / 39.751388890000001197° пн. ш. 46.735833329999998398° сх. д. / 39.751388890000001197; 46.735833329999998398Координати: 39°45′05″ пн. ш. 46°44′08″ сх. д. / 39.751388890000001197° пн. ш. 46.735833329999998398° сх. д. / 39.751388890000001197; 46.735833329999998398
Розташування: Азербайджан Азербайджан
Заснований: 1988 рік
Шушинський державний історико-архітектурний заповідник
Розташування заповідника на мапі Азербайджану
Розташування заповідника на мапі Азербайджану
Шушинський державний історико-архітектурний заповідник. Карта розташування: Земля
Шушинський державний історико-архітектурний заповідник
Шушинський державний історико-архітектурний заповідник

Шушинський державний історико-архітектурний заповідник (азерб. Şuşa Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu) — державний заповідник в межах міста Шуша в Азербайджані.

Шуша, побудована карабаським ханом Панахалі-ханом на місці стародавнього поселення, є рідкісним пам'ятником середньовічної культури містобудування і живою енциклопедією Карабаської архітектури. У 1988 році місто Шуша був оголошений Державним Історико-архітектурним заповідником Азербайджанської Республіки. Фактично розташований на території Шушинського району невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки, тому урядом Азербайджанської Республіки не контролюється.

Історія[ред.ред. код]

У зв'язку з суспільно-політичним становищем країни в XVIII столітті, найважливішою особливістю мистецтва містобудування є формування центрів ханств. Серед новостворених центрів ханств столиця Карабаського ханства місто Шуша, відрізнявся своїм незвичайним природним переважаючим стратегічним розташуванням. Після здобуття незалежності в 1747 році засновник Карабаського ханства Панахалі Сариджа Джаваншира (Панах-хан) прийняв рішення про будівництво надійної резиденції. У зв'язку з тим, що раніше побудовані фортеці Баяти (1748) і Шахбулагі (1752) не в повній мірі відповідали вимогам обороноздатності, Панах-хан прийняв рішення про будівництво нового міста-фортеці. Місцем будівництва для нової резиденції було вибрано Шушинське плато. Дата заснування Шушинської фортеці досі точно не визначена. Для визначення дати будівництва Шушинської фортеці велику цінність представляє собою інформація, отримана дослідником Е. Авалоном з російських джерел періоду XIX століття. У цих джерелах повідомляється, що на настінній меморіальній дошці однією з мечетей написано, що місто Шуша було засноване Панах-ханом в 1167 році за мусульманським літочисленням. Пізніше ця меморіальна дошка була знята зі стіни мечеті під час проведення відновлювальних робіт. Відповідно до напису, Шушинське фортеця заснована в 1753 року.

Найвище місце Шушинського плато знаходиться на висоті 1600 метрів над рівнем моря, найнижче — 1300 метрів. Це високогірне плато оточене глибокими обривами, що спускаються до річок Хелфелі і Дашалти. Будівництво фортечної стіни було необхідне лише для оборони північно-східної частини плато, яка була природно слабо захищеною. Таким чином, в результаті вдалого вибору місцевості з'явилася можливість для будівництва добре захищеного найбільшого за територією (350 га) міста, відповідного стратегічним вимогам того часу з меншими витратами. У перші роки будівництва місто-фортеця було названо Панахабад, в честь засновника. Однак, згодом фортеця була перейменована в Шуша. Побудована на недосяжній скелі, Шуша своєю будовою уподібнювалась міським фортецям, відомим з настінних малюнків древньої Мідії періоду IX століття до н. е.

Архітектура[ред.ред. код]

Фортеця[ред.ред. код]

З часу заснування місто Шуша, що витримало ряд штурмів і облог, було головною фортецею Карабаху, і, саме тому, серед народу це місто було відоме під назвою «Фортеця». Відповідно до будівельних традицій азербайджанського середньовічного містобудування Шушинська фортеця мала четверо воріт. Головні міські ворота знаходилися в північній стороні міста і відкривалися в бік міста Гянджа, тому вони називалися Гянджинськими воротами. Із західними районами Азербайджану Шушинська фортеця пов'язували Іреванські (Єреванські) ворота. Інші двоє воріт зручно з'єднували Шушу з навколишніми гірськими селищами. Внутрішня цитадель Шуші перебувала на великий височині біля Гянджінських воріт. За словами історика, Мір Мехді Хазана, побудована Панах-ханом внутрішня цитадель була палацом, що нагадує фортецю з вежами і стінами. Також хан побудував для свого старшого сина Ібрагім-хана «красивий палац» на височини недалеко від своєї резиденції. Як видно з креслень, в плані є палац, будівля суду і інші будівлі комплексу. Як і багато інших пам'яток Шуші, цей палацовий комплекс також був зруйнований і знищений після російського захоплення. Палацовий комплекс був оточений фортечними стінами з круглими баштами.

У стратегічно сприятливому місці міської фортеці були збудовані замки, чотирикутного планування, з внутрішнім двором. Перш за все ці замки були спорудами кріпосного типу, що вміщають оборонний полк. Також ці палаци, побудовані на околицях міської фортеці, в високих місцях, грали вирішальну роль в питаннях повного контролю міського периметра, у визначенні характеру і напрямку нападу на фортецю. До наших днів збереглися лише два з них — Замок Панах-хана і замок Гара Беюк ханум. За написом над вхідними дверима замок Гара Беюк ханум побудований в 1768 році. Динамічний ландшафт землі зіграв вирішальну роль визначенні розташування фортечних стін і веж. Так як стіна була побудована відповідно до суворого гірського рельєфу, її планування набуло складну форму ламаної лінії. Значний виступ веж з основної стіни, значно посилив оборону основу стіни. Силуети фортечної стіни і веж із-за різниці рівня, має багато підйомів-спусків. Фортечні стіни, башти і вежі замків об'єднавшись з лісовим ландшафтом Шушинської рівнини і з ландшафтом стрімких скель, з'являється чудова панорама.

Квартали[ред.ред. код]

Крім того, що Шуша є містом-фортецею, в XVIII—XIX століттях вона була також одним з важливих політично-економічних і культурних центрів Азербайджану. Перші 9 кварталів Шушінської фортеці, називаються Нижніми кварталами, через будівництво їх у нижній частині міста з відносно спокійним рельєфом. За часів правління Ібрагім-хана (1759—1806) в східній частині міста формуються 8 Верхніх кварталів. У західній частині міста з більш суворим рельєфом, в основному, після російського захоплення (1805), будуються 12 кварталів. Нижні квартали називаються: Гурдлар, Сеідлі, Джулфалар, Гуюлуг, Дердлер гурд, Гаджи Юсіфлі, Дорда Чинар і Чел Гала (Джухудлар). Верхні квартали: Мардінлі, Саатли, Кочерлі, Мамайя, Ходжа Мірджанли, Демірчі, Хамам габаги і Тезе мехелле. Квартали Мехрулу, Газанчілі, Екліс, Чіллеборд, Дере і інші квартали гірської західної частини відокремлюють один від одного вузькі криві вулиці. Квартали, розміщені у вигляді терас на тлі фортечних стін з білого каменю і прекрасної природи, створюють виразний вигляд. Так як на подальших етапах свого розвитку не було проведено ґрунтовних проектних і будівельних робіт, Шуша зберегла своє історично сформовану архітектурно-планувальну будову.

Квартали Шуші, також як і в інших містах Азербайджану, складаються з дворових будинків — маєтків. Більшість будинків Шуші були двоповерховими, і були побудовані з грубого каменю. Традиційні Шушинські будинки з вітражними вікнами великих балконів і кольоровими настінними узорами в інтер'єрах, не відрізнялися від будинків інших зон Азербайджану. Залишилося кілька цінних зразків таких будинків. Серед житлових будинків, таких як садиба Гаджи Гулулар, будинок Натаван, будинок Угурлу-бека, будинок Асад-бека, будинок Мехмандарова. Будинки палацового типу ханів і беків відрізнялися багатим художньо-архітектурним рішенням. Але, на жаль, більшість цих будівель не збереглися до наших днів.

Релігійні центри[ред.ред. код]

У кожному Шушинського кварталі, крім житлових будинків, які формують його, був локальний суспільно-релігійний центр. Цей центр складався з групи будівель — мечеті, медресе, лазні, магазину та джерела. Незважаючи на те, що зовнішній вигляд прямокутних мечетей (Джулфалар, Чухур, Гаджи Юсіфлі і ін.) кварталу схожий на житлові будинки, їхні інтер'єри оформлені в повній відповідності до запитів релігійної архітектури. Квартальні мечеті (Чель гала, Тезе, Саатли, Мамайя), з потрійним поділом молебельного салону, відрізняються досконалішим плануванням. У той час, як на дахах багатьох квартальних мечетей споруджувалися маленькі будки для азанчі (служителя мечеті, який закликає з мінарету до молитви), у мечеті Саатли був мінарет з цегляними візерунками. Наймонументальнішою серед Шушинських мечетей є мечеть Верхній Гевхер-ага, побудована у 1883 році великим архітектором XIX століття Кербалаєм Сафі-ханом. Велика мечеть Джума Шуші, відбудована заново дочкою Ібрагім-хана — Гевхер-ага, на місці зведеної її батьком в 1768 році мечеті. Мечеть Джума є домінантною на основній площі Шуші — Мейдане. У 150 метрах на північний схід від головної площі міста Шуші, навколо мечеті Нижній Гевхер ага, знаходиться сформований архітектурний комплекс. В комплекс входять мечеть, медресе, магазини і житлові будинки.

Мечеть Нижній Гевхераг, побудована архітектором Кербалаєм Сафі-ханом в 1868—1870 роках, за своєю плановою будовою схожа на мечеті Джума Агдама і Шуші. Лише два мінарети в мечеті Нижній Гевхераг поміщені не на передньому фасаді, а в кутах заднього фасаду. Так як майже всі квартальні мечеті Шуші були побудовані за участю архітектора Кербалая Сафі-хана Гарабагі, у всіх них відчувається загальний архітектурний стиль.

Торговий центр[ред.ред. код]

У XVIII—XIX століттях місто Шуша активно брав участь в міжнародній торгівлі. Торговельні операції, проведені ним на Сході і Заході, послужили причиною створення торгового центру. Мейдан (Площа), що є стрижнем плану всього міста, також є стрижнем головного торгового комплексу. З Мейдану розгалужуються три торгові вулиці — на північ Раста-базар, на схід Ашаги-базар, на південь Шейтан-базар. На цих торгових вулицях, по сторонам яких були збудовані в ряд магазини, також знаходилися основні релігійні будівлі, караван-сараї і торгові площі Шуші.

Посилання[ред.ред. код]