Перейти до вмісту

Шінсобу

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Шінсобу

Ti La Ñaḥ Śri Træ̆ Bhū Wa Nā Di Tya Pa Wa Ra Dham Ta Rāy Lo Kya Nā Tha Ma Hā Dham Rā Ja Da Wǐ
Народилася11 лютого 1394 Редагувати інформацію у Вікіданих
Пегу, М'янма Редагувати інформацію у Вікіданих
Померла1471 Редагувати інформацію у Вікіданих
Dagon Townshipd Редагувати інформацію у Вікіданих
КраїнаСукхотай Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьмонарх Редагувати інформацію у Вікіданих
Титулправляча королева Редагувати інформацію у Вікіданих
КонфесіяТхеравада Редагувати інформацію у Вікіданих
БатькоРазадаріт Редагувати інформацію у Вікіданих
МатиMwei Thind Редагувати інформацію у Вікіданих
Брати, сестриBawlawkyantawd, Бінья Дгаммараза і Бінья Ран I Редагувати інформацію у Вікіданих
ДітиБінья Вару Редагувати інформацію у Вікіданих

Шінсобу (бірм. ရှင်စောပု, монська မိစဴဗု; 11 лютого 1394 — 1471) — 15-та володарка (правляча королева) монської держави Гантаваді у 14541471 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Була єдиною донькою Разадаріта. Її матір'ю була представниця сільської знаті Туддхамаї. Народилася 1394 року. При народженні їй дали ім'я Віхарадеві (в перекладі з санскриту і палі володарка монастиря). У 20 років вона стала дружиною стриєчного брата Бінья Бьє, від якого народила сина Бінья Вару та двох доньоок — Нетаку То і Нетаку Тхін. Чоловік помер у 1419 році.

У 1421 році помер батько Шісобу. Її зведений брат Бінья Дгаммараза успадкував владу. 1423 року її рідний брат Бінья Ран, намісник Басейну, видав Шінсобу в рамках широкої угоди в шлюб з аванським царем Тхіхату. Вона залишила своїх дітей, перебравшись до Ави. У другому шлюбі не мала дітей.

Другий чоловік дуже любив Шінсобу, але помер вже у 1425 році. Шінсобу залишалася в Аві ще 4 роки. Тут стала покровителькою двох буддійських ченців Дгамман'яна та Пітакахара з монастиря Аріядхаза в Сікайні. У 1429 році за допомогою останніх змогла втекти з Ави і повернулася до Пегу.

Мешкала в палаці в Пегу до 1454 року, коли внаслідок вбивства володаря Лейк Мунгто владу на зборах знаті та сановників було вирішено передати Шінсобу. Вона прийняла тронне ім'я Бінья Тхау.

Правління

[ред. | ред. код]

Протягом 7 років Шінсобу змогла навести лад в державі, заспокоїти знать та військових. В цьому активно користувалася допомогою буддійських ченців. 25 вересня 1455 року Шінсобу фундувала пагоду Чаїкмаро (поблизу Мартабану), якій пожертвувала коштовні речі та каміння, а також доходи з маєтку Тко Мбон для утримання місцевих ченців.

У 1460 році вона вирішила зректися трону та переїхати з Пегу до Дагону, де вона могла вести релігійне життя поруч із пагодою Шведагон. Шінсобу обрала ченця Пітакахару в якості свого наступника, що 1457 року став її зятем, одружившись з її молодшою донькою Нетаку Тхін (відомою як Мі Пакатхін). Втім Шінсобу залишалася формальною правителькою, а Пітакахару, що прийняв ім'я Дгаммазеді, керував державою. У відповідь повстав інший її зять Бінья Ейн (одружений із Нетаку То), але його було переможено, а потім отруєно.

Шінсобу мешкала у Дагоні поруч із пагодою Шведагон до кінця життя. Все більше віддалялася від світського життя, активно допомагаючи буддійській громаді. Присвятила свій час пагоді Шведагон, розширивши платформу навколо пагоди, вимощуючи її камінням і розмістивши кам'яні стовпи та світильники навколо пагоди. Також наказала золотим тисям у власну вагу (25 вісс) вкрити Шведагон.

Померла 1471 року, після чого Дгаммазеді офіційно перебрав владу. У середині XIX ст. британці, що захопили монські землі після другої англо-бірманської війни, для отримання підтримки монів поширювали байку, що королева Вікторія є реінкарнацією Шінсобу.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Shorto (1971) A dictionary of Mon inscriptions from the sixth to the sixteenth centuries. London: Oxford University Press.
  • Guillon, Emmanuel (tr. ed. James V. Di Crocco) (1999) The Mons: A civilization of Southeast Asia, Bangkok: The Siam Society.
  • Halliday, Robert (2000) (Christian Bauer ed.) The Mons of Burma and Thailand, Volume 2. Selected Articles, Bangkok: White Lotus.

Див. також

[ред. | ред. код]