Щедрик європейський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Щедрик європейський
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: В'юркові (Fringillidae)
Підродина: Щигличні (Carduelinae)
Рід: Щедрик (Serinus)
Вид:
Щедрик європейський (S. serinus)
Біноміальна назва
Serinus serinus
Ареал виду     Гніздування      Осіле проживання      Зимування

Ще́дрик європейський[1], в'юро́к кана́рковий (Serinus serinus) — дрібний птах ряду горобцеподібних. Масою тіла не більше 15 г. Гніздиться окремими парами, оселяється у парках і скверах, особливо там, де є хвойні дерева, хоча це не обов'язкова умова його присутності. На окремих ділянках тримається розрідженими групками з кількох пар.

Поширення

[ред. | ред. код]

Область гніздування весь час змінюється. Зараз поширені в західній і центральній Європі (на північ до Санкт-Петербурга, на схід до центральних областей України), в північно-західній Африці, на Азорських і Канарських островах, у Туреччині і Сирії. У північних районах зони поширення птахи перелітні, в південних — осілі, частково кочові. В Україні поширені як гніздові птахи в західних областях, у Карпатах, у центральних районах Полісся, Лісостепу. Розселяються на схід. Залітають і у східні райони. Великий осередок гніздування з'явився на межі трьох областей України, Дніпропетровська/Донецька/Запорізька. Веде себе активно, потроху замінюючи звичайних горобців в трьох селах одночасно.

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

У природі визначаються за малими розмірами і зелено-жовтим забарвленням нижньої частини тіла. У самців дуже характерна токова поведінка: вони розпускають хвіст і крила, крутяться на гілках дерев і в повітрі, весь час співають. Пісенька характерна, тріскотлива, складається з коротких складів І дзюркотливих трелей. Трохи подібна до крику цикад. Позивні крики, які птахи подають, коли летять, коротенькі «тірлі» або «жьюіі». Імовірно, саме через характер швидкомовної пісні птах отримав свою українську назву «щедрик».

Річний цикл

[ред. | ред. код]

На місця гніздування прилітають у кінці березня — на початку квітня. Гнізда на деревах, невисоко над землею. Вони майстерно сплетені зі стебел трав, корінців, моху і лишайників, вимощені кінським волосом, рослинним пухом, пір'ям. Повна кладка з 4—5 білувато-блакитних, з темними крапками та рисками яєць, двічі за сезон, у травні й в кінці червня — на початку липня. Насиджує самка, 13 днів, самець весь час годує її. Пташенята залишаються в гнізді близько двох тижнів.

Осінній відліт починається у вересні й закінчується в жовтні. Птахи з України зимують у країнах Середземномор'я.

Живлення

[ред. | ред. код]

Живляться насінням і бруньками рослин. Навесні та влітку поїдають також дрібних комах. Пташенят вигодовують комахами.

Охорона

[ред. | ред. код]

Корисні та декоративні птахи. Потребують охорони, їх можна приваблювати, насаджуючи дерева з густою кроною.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.

Джерела

[ред. | ред. код]

Фесенко, Г. Птахи садів і парків Києва. 2010 р. [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]