Югурта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Югурта
Jugurtha captured.jpg
Народився 160 до н. е.
Цирта, Алжир
Помер 104 до н. е.
Рим, Римська республіка
Діяльність кондотьєр, суверен[d]
Батько Мастанабал[d]
Брати, сестри  • Гауда
Діти Оксінт[d]
Закутий Югурта перед Суллою

Югурта (лат. Iugurtha; * 160 — † 104 до н. е.) — цар Нумідії з 117 до н. е., який вів з римлянами Югуртинську війну. Незаконнонарождений син одного з синів Масинісси.

Життєпис[ред. | ред. код]

Юний Югурта користувався таким успіхом серед нумідійців, що його дядько Міціпса спробував позбутися небожа, направивши його на допомогу Сципіону Африканському Молодшому, що облягав у той час Нуманцію. Югурті вдалося переконати римських сенаторів у своїй лояльності, і під їх тиском Міціпса в 120 р. пішов на усиновлення Югурти.

Через два роки Міціпса помер, розділивши царство між Югуртою і двома синами — Гіемпсалом і Адгербалом. Першого з них Югурта незабаром позбувся, проте Адгербал почав шукати захисту у Римі. Завдяки підкупу сенаторів Югурті вдалося домогтися розділу Нумідії, за яким до нього відходила найбагатша (західна) частину країни.

У 112 до н. е. Югурта повів свої війська проти Адгербала і взяв його столицю, Цирта. Забитий був не тільки Адгербал (союзник римського народу), але і римські торговці. Ця звістка викликала такий гнів у Римі, що сенату довелося оголосити Нумідію римською провінцією. Почалася Югуртинська війна.

На наступний рік Югурта подарунками та обіцянками домігся укладення миру з консулом Луцієм Кальпурнієм Бестієм. Народний трибун Меммій вимагав розслідування обставин цієї угоди, для чого Югурта був викликаний до Риму. Цар безстрашно з'явився у ворожу столицю, продовжуючи покладатися на підкуп. Історики зберегли його зневажливу думку про Рим: «Продажне місто — тебе все можна було б купити, якби знайшовся покупець».

Коли супротивники Югурти стали висувати на противагу йому іншого онука Масинісса, Масиву, той підлаштував його вбивство прямо в Римі. Послана проти нього армія на чолі з Авлом Постумом Альбіном на початку 110 р. ганебно капітулювала, і Югурта незабаром очистив Нумідію від останніх римських солдатів.

Монета Югурти

Укладений сенатом мир виявився неміцним. Коли у 107 р. в Нумідію був направлений Гай Марій, Югурта перейшов до тактики партизанської боротьби. За намовою молодого Луція Корнелія Сулли нумідійського царя полонив мавританський правитель Бокха I, який видав його в 105 р. римлянам. Після тріумфальної процесії повержений цар був страчений у підземеллі Мамертинської в'язниці.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]