Югурта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Югурта
Jugurtha captured.jpg
Народився 160 до н. е.
Цирта, Алжир
Помер 104 до н. е.
Рим, Римська республіка
Діяльність кондотьєр, суверен
Батько Мастанабал[d]
Брати, сестри  • Гауда
Діти Оксінт[d]
Закутий Югурта перед Суллою

Югурта (лат. Iugurtha; * 160 — † 104 до н. е.) — цар Нумідії з 117 до н. е., який вів з римлянами Югуртинську війну. Незаконнонарождений син одного з синів Масинісси.

Життєпис[ред. | ред. код]

Юний Югурта користувався таким успіхом серед нумідійців, що його дядько Міціпса спробував позбутися небожа, направивши його на допомогу Сципіону Африканському Молодшому, що облягав у той час Нуманцію. Югурті вдалося переконати римських сенаторів у своїй лояльності, і під їх тиском Міціпса в 120 р. пішов на усиновлення Югурти.

Через два роки Міціпса помер, розділивши царство між Югуртою і двома синами — Гіемпсалом і Адгербалом. Першого з них Югурта незабаром позбувся, проте Адгербал почав шукати захисту у Римі. Завдяки підкупу сенаторів Югурті вдалося домогтися розділу Нумідії, за яким до нього відходила найбагатша (західна) частину країни.

У 112 до н. е. Югурта повів свої війська проти Адгербала і взяв його столицю, Цирта. Забитий був не тільки Адгербал (союзник римського народу), але і римські торговці. Ця звістка викликала такий гнів у Римі, що сенату довелося оголосити Нумідію римською провінцією. Почалася Югуртинська війна.

На наступний рік Югурта подарунками та обіцянками домігся укладення миру з консулом Луцієм Кальпурнієм Бестієм. Народний трибун Меммій вимагав розслідування обставин цієї угоди, для чого Югурта був викликаний до Риму. Цар безстрашно з'явився у ворожу столицю, продовжуючи покладатися на підкуп. Історики зберегли його зневажливу думку про Рим: «Продажне місто — тебе все можна було б купити, якби знайшовся покупець».

Коли супротивники Югурти стали висувати на противагу йому іншого онука Масинісса, Масиву, той підлаштував його вбивство прямо в Римі. Послана проти нього армія на чолі з Авлом Постумом Альбіном на початку 110 р. ганебно капітулювала, і Югурта незабаром очистив Нумідію від останніх римських солдатів.

Монета Югурти

Укладений сенатом мир виявився неміцним. Коли у 107 р. в Нумідію був направлений Гай Марій, Югурта перейшов до тактики партизанської боротьби. За намовою молодого Луція Корнелія Сулли нумідійського царя полонив мавританський правитель Бокха I, який видав його в 105 р. римлянам. Після тріумфальної процесії повержений цар був страчений у підземеллі Мамертинської в'язниці.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]