Южаніна Ніна Петрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Южаніна Ніна Петрівна
Ніна Петрівна Южаніна 2018 PARLIAMENT OF UKRAINE.jpg
Народилася 11 січня 1965(1965-01-11) (56 років)
Згурівка, Київська область, Українська РСР, СРСР
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність політична діячка, економістка
Alma mater Хмельницький національний університет
Членство Верховна Рада України VIII скликання і Верховна Рада України IX скликання
Посада Народний депутат України
Партія Європейська Солідарність

Ні́на Петрі́вна Южа́ніна (нар. 11 січня 1965, смт Згурівка[1]) — політик, заслужений економіст України, народний депутат України 8-го скликання, голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народилася 11 січня 1965 року. Отримала вищу освіту в Технологічному університеті Поділля за спеціальністю «бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності».

З 1983 по 2003 роки на підприємствах обіймала посади бухгалтера, економіста, головного бухгалтера; працювала в Міністерстві фінансів, у податкових органах, які знаходились у складі Міністерства фінансів, очолювала управління аудиту; деякий час працювала у державній податковій міліції.

У 2003 році отримала сертифікат аудитора, виданий Аудиторською палатою України.

У 2003 році заснувала компанію «Європейська аудиторська група», якою керувала до обрання в парламент.

27 жовтня 2014 року на позачергових виборах до парламенту обрана народним депутатом України від партії «Блок Петра Порошенка» (№ 28 у виборчому списку).

13 травня 2015 року обрана на посаду голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

У Верховній Раді 9-го скликання входить до складу фракції «Європейська Солідарність» та є членом Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики[2].

Законотворча діяльність[ред. | ред. код]

Ніна Южаніна є автором та співавтором 198 законодавчих ініціатив, з яких 58 вже стали законами. Зокрема, це ряд законопроєктів, якими вносяться зміни до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного призначення; щодо покращення інвестиційного клімату в Україні в частині змін в адмініструванні податків; щодо спрощення ліцензійних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності; щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів; щодо оподаткування розміщення побутових відходів і т. ін.).

Ніна Южаніна відома передусім як автор ліберальної податкової реформи, якою передбачено суттєве зниження ставок основних податків, спрощення їх адміністрування, запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств тощо. Відповідний законопроєкт зареєстровано у Верховній Раді за № 3357 у жовтні 2015 року, свої підписи під документом поставили понад 120 народних депутатів.

Більшість ініціатив законопроєкту № 3357 в частині покращення адміністрування податків лягли в основу Закону України № 1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні». Серед них: запровадження єдиного Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (автоматичне відшкодування ПДВ); перенесення контрольно-перевірочної роботи Державної фіскальної служби на обласний рівень, залишення за районними податковими інспекціями виконання виключно сервісних функцій; оприлюднення річного плану-графіка документальних планових перевірок на сайті ДФС; запровадження з 2018 року роботи Електронного кабінету платника податків у повному обсязі; передача права надавати узагальнюючі податкові консультації з ДФС до Мінфіну.

Влітку 2017 року за ініціативи Ніни Южаніної було прийнято Закон України № 2143 "Про внесення змін до підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (щодо не застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних унаслідок несанкціонованого втручання у роботу комп'ютерних мереж платників податків), що дало змогу мінімізувати для платників податків наслідки масштабної кібератаки.

Чимало уваги Ніна Южаніна приділила осучасненню професії аудитора, веденню бухгалтерського обліку та складанню фінансової звітності на українських підприємствах з урахуванням європейських правил, над чим вона працювала спільно з представниками професійної спільноти, експертами Єврокомісії та Світового банку. Йдеться про закони № 2164 "Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (щодо удосконалення деяких положень) і № 2258 «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», схвалені парламентом у 2017 році.

З метою створення в Україні більш сприятливих умов для виробництва кінопродукції та розвитку галузі кінематографії в цілому Ніною Южаніною було підготовлено у співавторстві закони № 2176 і 2177 щодо внесення відповідних змін до Податкового і Митного кодексів.

Прийнятий у грудні Закон № 2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», який ретельно доопрацьовувався в комітеті на чолі з Ніною Южаніною на базі урядового законопроєкту, спрямовано в тому числі на здійснення прогнозованої політики держави в частині оподаткування підакцизних товарів. Так, передбачено поступове до 2025 року підвищення специфічних ставок акцизного податку на тютюнові вироби, скасування імперативної норми щодо щорічного підвищення ставок акцизного податку на індекс споживчих цін.

У березні 2018 року Ніна Южаніна зареєструвала у співавторстві напрацьований спільно з європейськими колегами законопроєкт № 8157 «Про Національне бюро фінансової безпеки України». У разі його прийняття в нашій державі нарешті з'явиться єдиний орган з протидії економічним злочинам, замість всіх існуючих (Податкова міліція, економічні підрозділи СБУ та Нацполіції). Для бізнесу це означає зменшення втручання в його діяльність, оскільки робота нового органу на дві третини складатиметься з аналітичної, а розпочинати кримінальні провадження можна буде після завершення повної процедури оскарження донарахованих сум.

У червні 2018 р. Ніна Южаніна ініціювала прийнятий в листопаді того ж року законопроєкт № 8487 стосовно зниження ставок акцизного податку при ввезенні авто, зміни процедури їх розмитнення і посилення контролю за переміщенням і використанням транспортних засобів, зареєстрованих в інших державах[3]. Окремі положення закону викликали невдоволення частини водіїв, які використовували вживані імпортні автомобілі, що стало однією з причин протестів, які організував рух «Авто Євро Сила»[4].

Особисте життя[ред. | ред. код]

Проживає у місті Києві, заміжня за Володимиром Южаніним, має сина Євгена та онука.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Офіційний сайт
  2. http://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/17980
  3. http://kompmp.rada.gov.ua/