Юй Цянь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юй Цянь
Yu Qian.jpg
Псевдо Чжун Су
Народився 1398(1398)
Цзяньтан
Помер 1457
страчено
·обезголовлювання
Поховання Tomb of Yu Qiand
Підданство Династія Мін
Діяльність військовий очільник, поет
Науковий ступінь цзиньшиd (1421)
Знання мов класична китайська і Old Mandarind
Посада міністр оборони і Q47364151?
Батько Юй Чжаочнь
У шлюбі з Чжу Цзі
Діти (1) 1 син

Юй Цянь (*于谦, 1398 —1457) — китайський військовий та державний діяч, поет часів династії Мін.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з родини вчених. Народився у 1398 році у м. Цзяньтан (сучасне м.Ханчжоу). Про молоді роки мало відомостей. Здобув класичну освіту. У 1421 році з успіхом склав імператорський іспит та отримав вищу вчену ступінь цзіньши. Після цього Юй Цяня було зараховано на державну службу. Згодом він обрав кар'єру військовика.

Згодом відзначився при придушенні заколоту в провінції Цзянсу, за що призначається заступником очільника військового губернатора. У 1430 році переводиться до міністерства оборони. У 1431 році отримує посаду військового інспектора у провінціях Хенань та Шеньсі. У 1445 році багато зробив задля припинення голоду у провінції Хенань. Цим здобув прихильність місцевого населення.

У 1435 році виступив проти діяльності палацового євнуха Ван Цзіня, за що запроторений до в'язниці. Через 3 місяця Юй Цяня було звільнено, проте понижено на посаді. Втім за клопотанням чиновників з шеньсі та Хенань відновлений на посаді.

У 1448 році призначається заступником військового міністра. На цій посаді виявив неабиякі здібності у боротьбі з монголами та ойратами. У 1449 році після поразки китайської армії при туму й полоні імператора Чжентуна, Юй Цянь призначається міністром оборони. Він зумів у декількох битвах захистити столицю імперії Пекін, відбив напад ворога. Тоді ж сприяв сходженню на трон імператора Дай-цзуна. У 1450 році Юй Цянь знову завдав поразки ойратам, чим змусив укласти перемир'я. За час правління останнього був серед найвпливовіших міністрів Китаю. Багато зробив для створення міцної оборони імперії (як з боку монголів, так і з моря).

Втім після заколоту 1457 року, коли до влади повернувся імператор Чжентун міністра Юй Цяня було звинувачено у змові та страчено.

Творчість[ред. | ред. код]

Був автором віршів на випадок, які увійшли до двох збірок «Юй Чжунсу» та «Поетична збірка». Вони часто необроблені, але щирі, сповнені роздумів щодо складного життя простих людей.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Чжу Цзі

Діти:

  • Юй Мянь

Джерела[ред. | ред. код]