Юлія Домна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юлія Домна
Julia Domna (Julia Pia), inv. 2210, Roman - Braccio Nuovo, Museo Chiaramonti - Vatican Museums - DSC00897.jpg
Народилася 160
Хомс, Сирія
Померла 217
Антіохія-на-Оронті, Provincia Syria-Coele[d], Римська імперія
Поховання Замок Святого Ангела
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність філософ
Посада Імператор
Рід Династія Северів
Батько Julius Bassianus[d]
Брати, сестри  • Юлія Меза
У шлюбі з Септіміус Северус
Діти Каракалла і Ґета
Юлія Домна

Юлія Домна (*? - † 217, Антіохія), дружина римського імператора Септимія Севера і мати Каракалли і Ґети.

Походження[ред. | ред. код]

Юлія Домна була сирійського походження. Вона народилася в місті Емесі (тепер Хомс). Її предки були жерцями храму Ваала. Юлія Домна була молодшою дочкою первосвященика Гая Юлія Бассіана і старшою сестрою Юлії Меси.

Дружина майбутнього імператора[ред. | ред. код]

У 184 році Юлія вийшла заміж за майбутнього імператора Септимія Севера. Шлюб виявився щасливим. Септимію подобалося, що його дружина захоплюється філософією. Незабаром у них народилося двоє синів - Луцій Септимій Бассіан (Каракалла) у 186 році і Публій Септимій Ґета у 189 році. Коли Септимій Север став імператором у 193 році, почалася громадянська війна з конкурентами, такими як Песценній Нігер і Клодій Альбін. Юлія Домна була в Римі поки її чоловік воював. Вона часто брала участь у палацових інтригах і у неї було багато ворогів, які звинувачували її в зраді й перелюбі. Жодне з цих звинувачень не було доведено. Вона супроводжувала Септимія Севера в поході проти бритів.

Правління Каракалли і Ґети[ред. | ред. код]

Тондо з зображенням Септимія Севера, його дружини Юлії Домни та дітей — Ґети і Каракалли. Після вбивства Ґети Каракаллою зображення Ґети були знищені (див. Damnatio memoriae).

Коли імператор помер у 211 році в Еборакумі (сьогодні Йорк), імператорами стали Каракалла і Ґета. Двоє молодих людей ніколи не любили одне одного і часто сварилися. Ґета був убитий центуріоном Каракалли в тому ж році. Каракалла став єдиним імператором, але його стосунки з матір'ю були складними. Все ж, Юлія супроводжувала Каракаллу в його кампанії проти Парфії. Під час цього походу Каракаллу було вбито, й імператором став Макрін.

Останні роки життя[ред. | ред. код]

Макрін напевно був відповідальним за вбивство імператора, але він намагався зробити відносини з Юлією Домною мирними. Макрін наказав їй залишити Антіохію для проживання, але незабаром і він був убитий. Юлія Домна померла у тому ж році. Її тіло було привезено до Риму і поховане у Sepulcrum C. et L. Caesaris окремій камері у мавзолеї Августа. Пізніше її прах був переміщений в мавзолей Адріана. Юлія Домна була обожнена.

Посилання[ред. | ред. код]

Herbert W. Benario:Юлія Домна у De Imperatoribus Romanis (англ.)