Юньнаньський горщик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Юньнаньський горщик (від назви китайської провінції Юньнань) — спеціальний посуд для приготування їжі на парі. Відомий в Китаї вже біля ІІІ тисяч років. Широко використовується також в країнах Південно-Східної Азії, а останнім часом і в Європі, де відимий з XVIII, щоправда зазвичай не в початковому вигляді.

Юньнаський горщик складається з двох частин — низького металевого піддону в якоми під час готування кипить вода і який відповідно є джерелом пари і глибокої та широкої порцелянової миски важкою кришкою яка шільно її закриває. В цій мисці цетральна частина діаметром40-45 сантиметрів і глибиною 20-30 сантиметрів має форму широкого конусу який в центрі завершується направленою вузьким кінцем вверх воронкою висотою 7-10 сантиметрів і щириною 10-12 зантиметрів знизу і 3-4 сантиметри зверху. Продукти кладуться в миску навколо цієї воронки і готується за рахунок пари яка йде з піддону через воронку. Разом з рибою, овочами, рисом тощо одразу закладаються пряннощі, але не добавляється ні води ні олії.

Європейський (англійський) різновид юньнанського горщика виглядає як дуже широка пляшка схожої конструкції, але посеред дна канал для пари має циліндричну форму, а не воронкоподібну, а замість кришки використовується пробка. Продукти кладуться не зверху, а через нижній отвір для пари. Відповідно діставати їх потім незручно й відповідно в такому горщику можна готувати лише прості, однорідні продукти. Через це можливості використання англійського горщика значно менші ніж в справжнього юньнанського.