Юрай Габделич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юрай Габделич
Juraj Habdelić Dictionar.jpg
Словник Юрая Габделича
Народився 1609(1609)
Старе Чиче
Помер 27 листопада 1678
Загреб
Підданство Австрія
Національність хорват
Діяльність письменник, граматик
Конфесія католицтво
Батько Болдижар Габделич
Матір Маргарита Краліч

Юрай Габделич (*Juraj Habdelić, 1609 —†27 листопада 1678) — хорватський письменник та граматик часів бароко.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у 1609 році у містечку Старе Чиче (неподолік м.Велика Гориця, Хорватія), яке на той час входило до держави Габсбургів. Спочатку навчався у гімназії у Загребі, потім вивчав філософію в університеті м.Грац, теологію у м.Трнава. По закінченю курсу навчання Габделич працював учителем в Рієці, Вараждині та Загребі, де він став ректором єзуїтського колегіуму, а потім керівником семінарії. Помер у 1678 році у Загребі.

Творчість[ред.ред. код]

Юрай Габделич є автором численних морально-дидактичних творів на основі християнства, які за його час користувалися великою шаною. Водночас у своїх працях відстоює спокій у державі, виказує підтримку уряду та знаті на противагу селянам. Серед найвідоміших творів Габделича — «Перший гріх батька нашого Адама» (1674 рік), «Дзеркало Святої Марії» (1662 рік). Вони складені кайкаючим діалектом хорватської мови.

Також Габделич серьйозно займався питаннями хорватської граматики. У 1670 році випустив «Словник або Слов'янські слова», що стало значним досягнення у лінгвістіці хорватської мови.

Джерела[ред.ред. код]