Юрист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адвокат виголошує судову промову, Велика Британія (1900)

Юри́ст, укр. правни́к  — фахівець, який має професійні правові знання у галузі юридичних наук, законодавства і практики його застосування.

Юридичні професії[ред.ред. код]

Першими юристами можна назвати римських жерців — понтифіків. Вони заклали основи правового регулювання суспільного життя, створили обширну базу прецедентів. Лише декілька століть опісля юриспруденція сформувалася як наука. Зараз поняття «юрист» об'єднує всіх людей, що займаються різноманітною професійною юридичною діяльністю, а саме — суддів, слідчих, прокурорів, нотаріусів, юрисконсультів, адвокатів.

Класні чини[ред.ред. код]

В Україні, та у деяких державах колишнього СРСР (Російська Федерація, Білорусь, Казахстан та інші) у органах прокуратури та юстиції використовуються відповідні класні чини:

Крім того, у СРСР існував найменший молодшого юриста. Цей чин не потрапив у 1991 році до переліку класних чинів України[1][2], але присутній в інших країнах (наприклад у Російській Федерації).


Професійне свято[ред.ред. код]

Докладніше: День юриста

У багатьох країнах є професійні свята юристів. Наприклад, в Україні «День юриста» святкують 8 жовтня. Існують також свята окремих категорій юристів (День працівників прокуратури, День працівників суду, День адвокатури, День нотаріату).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Бігун В.С. Юридична наука і професорсько-викладацький склад юридичних навчальних закладів ФРН та України: порівняльний аналіз принципових підходів // Часопис КУП. — 2005. — № 3.
  • Бігун В.С. Юридичні форуми і блоги як середовища субкультури юристів (2006) // ЮГ. — 2006. — № 13.
  • Бігун В.С. Інформаційний образ сучасного юриста: 7 критичних рис // ЮГ. — 2006. — № 13.

Література[ред.ред. код]

  • Інтелектуальна культура юриста: філософсько-психологічне обгрунтування : Моногр. / Ю. М. Занік; Львів. ін-т внутр. справ при Нац. акад. внутр. справ України. - Л. : БаК, 2002. - 100 c. - Бібліогр.: с. 93-99.