Юрюнг Айии Тойон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Юрюнг Айии Тойон (якут. Үрүҥ Аар Тойон, Үрүҥ Тойон Айыы; у перекладі з якутської «світлий творець пан»; інші імена — Юрюнг Аар Тойон) — в якутській міфології, верховний бог, голова верховного світу, божеств айии і Всесвіту[1]. Творець Всесвіту і людини[2].

Зображується як старець, одягнений у хутра, що виділяють тепло і світло. В образі бога персоніфіковано сонце[1]. Проживає на дев'ятому небі (уявляється як країна, в якій немає зими, росте біла трава)[2]. Згідно з легендами вілюйських якутів, на цьому верхньому небі було два сонця. Однак Юрюнг Айии Тойон розсунув їх, створивши третє і помістивши його між небом і землею.

Є ієрархом, що стоїть над усіма богами айии і не терпить будь-якої опозиції. В одній із якутських легенд розповідається про те, як Юрюнг Айии Тойон наказав спалити непокірного шамана Аан Аргил Ойууне, який заявив, що не вірить у нього, а чудеса (зцілення, воскресіння мертвих) робить своєю силою. Згодом тіло шамана розпалося на різних плазунів, з яких вижила тільки жаба. Вона оселилась на вершинах найвищих гір і дала початок таким великим демонам-шаманам як Хара Баргия Тойон і Кюн Кянгис Ойуун[2].

З ім'ям Юрюнг Айии Тойона пов'язана низка якутських обрядів, серед яких виділяється обряд «кийдаа». Під час його виконання троє юнаків в одязі білого кольору, тримаючи в руках білу, очищену від кори палицю, сідали верхи на коней біло-молочної масті, після чого гнали дев'ять або дванадцять коней чи кобил з лошатами. Їхнім завданням було загнати коней якомога далі, щоб ті не знайшли дороги і не повернулися до свого табуна[2].

Дружину Юрюнг Айии Тойона називали Кун Кубей хотун (в перекладі з якутської «сонячна доброчесна пані»)[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Мифы народов мира / Гл. ред. С.А.Токарев. — 2-е изд. — Советская Энциклопедия, 1992. — Т. 2. — С. 481.
  2. а б в г К проблеме понятия "бога айыы" у якутов. Арктический государственный институт искусств и культуры. Архів оригіналу за 27 червня 2011. Процитовано 27 червня 2011.