Юст I Єрусалимський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юст I Єрусалимський
Помер 107, 108, 115 або 117
Діяльність пресвітер
Посада Юдейсько-християнський єпископ Єрусалимуd
Конфесія християнство
Батько Яків Праведний[1]

Юст (Іуст) I єпископ Єрусалиму, чиє єврейське ім'я Юда, був єврейським християнським лідером у ІІ столітті і, згідно з більшістю християнських традицій, третім єпископом Єрусалиму, чиє єпископство було приблизно в 107–113 роках нашої ери. Він змінив Симеона, сина Клеопи, який помер розп'ятим у 107/108, або в 115-117. Ймовірно, він є сином Якова, брата Ісуса, якого іноді у Новому Завіті називають «Юдою Якова», інакше як Юдою-апостолом. Його наступника Закхея I також називають «Праведним», оскільки це означає арамейською Закка.

Його вважають святим, і його свято – 24 листопада.[2]

Біографічна інформація[ред. | ред. код]

Про Юста відомо небагато. Він стоїть на третій позиції всіх єпископських списків Єрусалиму, змінюючи Якова Справедливого і Симеона Клопського, починаючи з Євсевія Кесарійського. Він, ймовірно, є лідером міської назаретської громади або, принаймні, тих, хто пережив масові репресії римлян після єврейського повстання 66-74 років і його потрясінь.[3] Євсевій Кесарійський уточнює, що він був обрізаний, рух Назарянина вважає себе єврейським рухом. Проте протягом останньої чверті І століття розрив між назорейцями та єврейською громадою зріс.[4][5] Ймовірно, саме в цей час був написаний новий проєкт Біркат ха-Мінім, що містив прокляття на єретиків (мінім), серед яких є назорейці.

Симон Клод Мімуні вважає, що можливо, що Юст є сином Якова, «братом» Ісуса. У цьому випадку він приєднався б до єпископату в похилому віці, оскільки він «обов’язково народився б до 61/62 року, дати страти свого батька, що могло б пояснити короткий термін його керівництва[6] », зокрема, якщо Симеон помер під консульством Тиберія Клавдія Аттика Герода (103), як вказує Євсевій Кесарійський.

У більшості джерел його називають Юстусом (латинізована форма «Праведний»). В одному з єпископських списків персонаж на прізвисько Юст (3-й у списку) має прізвисько Варсава (див. нижче). Однак Епіфаній Саламінський назвав його ім’ям Юда, який цитує список Апостольських конституцій (VII, 46, 1). У них повідомляється, що Юда (Юст) є сином Якова (Апостольські конституції VII, 46, 2), цитовані два рядки раніше[3][7], тобто «Яків, брат Христа по тілу», як зазначено в Апостольських конституціях VIII, 35, 1.[7] Псевдонім - або ім'я - Юсту (Праведний) дуже часто зустрічається серед членів сім'ї Ісуса, якого Стефан назвав Праведним (а не Ісусом) у своїй промові, перекомпонованої в Діях Апостолів (ст. 37), або Клавдією Прокулою, дружиною Пілата під час суду. Тому його ім’я могло бути Юда, але він більш відомий під псевдонімом «Праведний», яке майже стає титулом.

Юст Барсабей[ред. | ред. код]

Грузинська проповідь, що збереглася в одному рукописі (Івірон 11), представлена як трактат єпископа Варсавея Єрусалимського. Жоден єпископ з цим іменем не засвідчений у звичайних списках, і це, безперечно, псевдонім, пов’язаний з «Йосифом дит Варсавою на прізвисько Юст», невдалим кандидатом на спадщину зрадника Юди (а саме Матія) в Ак. 1, 23.[8] Редактор пропонує порівняти цей псевдоепіграф із Справедливим єпископом Єрусалимським, четвертим (а не третім, як у списку Євсевія) наступником Якова. Він є автором збереженого вірменською мовою листа, який тлумачить «сіль» під час хрещення так само, як грузинську проповідь у §8.[9] Те саме ім’я, просто Єрусалимський, Патріарх, знову з’являється в VI столітті в іншому вірменському листі, цього разу від справжнього автора Грегуара Арзруні.[10] Євсевій Кесарійський також знає традицію, безсумнівно почерпнуту з Папія, яка містить принаймні одну апокрифічну деталь про цього квазіапостола (розповідь про чудесне зцілення).[11] Трактат Барсабея, заснований на інших традиціях про Справедливого 4-го спадкоємця Юста Барсабея, залежатиме від написання, що сягає фактично Справедливого Барсабея І століття, з метою легітимізації після Халкедону єпископської спадкоємності в Єрусалимі проти Ювенала і патріархів цього періоду.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Mimouni S. C. La tradition des évêques chrétiens d'origine juive de Jérusalem // Stud. Patrist / M. J. EdwardsLeuven: Peeters, 2006. — Vol. XL. — P. 455. — ISSN 0585-542X
 2. Who was a Christian? [Архівовано 2017-03-25 у Wayback Machine.] in the Holy Land.
 3. а б Simon Claude Mimouni, La tradition des évêques chrétiens d'origine juive de Jérusalem, in Studia patristica vol. XL, 2021, published by Frances Margaret Young, Mark J. Edwards, Paul M. Parvis, éd. Peeters, Louvain, 2006, P..
 4. François Blanchetière, Enquête sur les racines juives du mouvement chrétien, P..
 5. Simon Claude Mimouni, Les Chrétiens d'origine juive dans l'Antiquité, Paris, Albin Michel, 2004, P..
 6. Simon Claude Mimouni, La tradition des évêques chrétiens d'origine juive de Jérusalem, in Studia patristica vol. XL, publié par Frances Margaret Young, Mark J. Edwards, Paul M. Parvis, éd. Peeters, Louvain, 2006, p. 455.
 7. а б Simon Claude Mimouni, La tradition des évêques chrétiens d'origine juive de Jérusalem, in Studia patristica vol. XL, publié par Frances Margaret Young, Mark J. Edwards, Paul M. Parvis, éd. Peeters, Louvain, 2006, P..
 8. The homily can be read in M. van Esbroeck, Barsabée de Jérusalem. Sur le Christ et les Eglises, Patrologia Orientalis 41 (1982), 149-257.
 9. See the translation of the armenian document in PO 41, p. 161.
 10. See the translation and the comment of this letter inibid., p. 163-167; and another about this letter, that seems to be a response to a decree from Justinian, seeM. van Esbroeck: La Lettre de Justinien pour la fête de l’Hypapante en 562, Analecta Bollandiana 112 (1994), 65-84 et .
 11. HE III 39, 10; SC 31, p. 155.
Попередник:
Симеон
Єпископи Єрусалимські
111–???
Наступник:
Закхей