Август Доброгост Яблоновський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Яблоновський Август Доброгост Станіслав Вольфганг Жегота (3 серпня 1769, Лейпциг — 14 серпня 1791) — князь, представник роду Яблоновських. В літературі відомий як «князь-козак». Власник маєтків в Україні.

Життєпис[ред.ред. код]

Син новогрудського воєводи Юзефа Александера та його другої дружини — княжни Францішки Вікторії Воронецької.

Невдовзі після смерті (1777 р.) батька мати вислала його на Волинь (маєток у Ляхівцях (пол. Lachowiec) під опіку маршалка двору Яблоновських Піянєцкого — колишнього обер-лейтенанта часів Барської конфедерації. На А. Д. В. Ж. Яблоновського ще у Лейпцигу, раніше — у Ляхівцях — мав вплив надвірний стрілець — козак Стефан Матушиненька, тому він не дуже квапився вивчати науки та магнaтсько-княжі манери. Тільки раз — 1787 — як князь-дідич, новогрудський воєводич урочисто вітав короля С. А. Понятовского, який їхав до Канева, а дорогою мав візит ввічливости до княгині Ф. В. Яблоновської у Ляхівцях.

Відмовився від виїзду за кордон (мати хотіла, відповідно до заповіту її чоловіка, вислати сина навчатись), обрав собі за садибу Стеблів у Канівському старостві (мати передала йому права на Стеблівський ключ: містечко та 10 сіл). Звільнив частину підданих від обов'язку обробляти землю, утворив з них власну дружину добірних козаків: спочатку з 150 осіб, пізніше складала до 500 осіб-вершників. А. Д. Яблоновський з кожним роком краще переймав козацькі звичаї, у 1788 р. перейшов на греко-католицький обряд, змінив імя на Микола; як «князь Микола» був відомим серед козаків та навколишніх селян. Одягався по-козацьки, носив чуб, скасував двір.

Різні автори спогадів та праць про нього по-різному тлумачать його поведінку, бачать його намагання поєднати Козацьку державу з Польщею, інші бачать бажання наслідувати особу канівського старости Миколи Василя Потоцького, ще деякі — просто дивацтво та ненормальність. У 1789 р. став ротмістром Кавалерії Народової.

Помер 14 серпня 1791 року в табоpі під Склемінцями, був похований у Лисянці у фундованому ним монастирі василіянів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Dobrzyniecka J. Jabłonowski August Dobrogost Stanisław Wolfgang Żegota (1769—1791) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1963. — T. Х/2, zeszyt 45. — 161—320 s. — S. 219. (пол.)
  • Tychoml // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1892. — T. XII : Szlurpkiszki — Warłynka. (пол.) — S. 690—691. (пол.)

Посилання[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.