Ядерне бомбардування Нагасакі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грибоподібна хмара над Нагасакі після скинення бомби

Ядерне бомбардування Нагасакі — сталось 9 серпня 1945 року, наприкінці Другої світової війни, коли на японське місто Нагасакі було скинуто американську атомну бомбу.

Місто[ред. | ред. код]

Докладніше: Нагасакі

Місто Нагасакі розташоване на заході острова Кюсю в Японії та є адміністративним центром однойменної префектури. Місто виникло на місці рибальського селища і було одним з головних пунктів, через який здійснювалися контакти Японії з іноземними державами. У період ізоляції Японії, Нагасакі був єдиним портом, через який велася обмежена торгівля з голландцями та китайцями.

З початком другої світової війни Нагасакі не тільки не втратив свого значення як великий морський порт, а й придбав важливе військове значення через багато виробництв, які працювали у місті, передусім суднобудівних, збройних і сталеливарних заводів.

Нагасакі розташовувався у двох долинах, якими текли річки. Гірський хребет поділяв житлові та промислові райони. Саме він зумовив хаотичну забудову Нагасакі і те, що забудовано були менш як 4 квадратних миль із загальної площі міста — 35 кв. миль.

Нагасакі багато років розвивалося без узгодженого плану, тому житлові будинки й заводські корпуси всієї промислової долини опинилися поруч один з одним так близько, як це тільки можливо. На одній вулиці розташовувалися з південного боку сталеливарний завод Міцубісі та корабельня цієї ж компанії, а з північної — торпедні майстерні Міцубісі — Урукамі. Головні ділові та житлові райони розташовувалися на невеликій рівнині, поруч із краєм бухти.

Бомбардування[ред. | ред. код]

Район Урукамі після бомбардування

Нагасакі ніколи не піддавався великомасштабному бомбардуванню до вибуху атомної бомби. Однак, 1 серпня 1945 там було скинуто кілька фугасних бомб. Частина з цих бомб вцілила у корабельні та доки південно-західної частини міста. Кілька потрапило в сталеливарний і збройний заводи Міцубісі, у Медичну школу і шпиталь. Хоча руйнування від цього нападу були порівняно невеликі, вони викликали значне занепокоєння в місті й частину людей, здебільшого школярів, було евакуйовано до сільських районів; таким чином, до моменту атомної атаки населення Нагасакі дещо скоротилося.

Скидання атомної бомби «Fat Man» («Товстун») (плутонієва бомба, з ізотопу плутонію-239) потужністю 20 кілотонн і масою 4,5 тонни США було заплановано на 11 серпня, потім термін було перенесено на 9 серпня.

9 серпня об 11 годині 2 хвилини екіпаж літака-носія скинув атомну бомбу на Нагасакі. Бомба вибухнула високо над долиною промислового Нагасакі, майже на пів шляху між двома головними цілями в місті — сталеливарними та збройовими виробництвами Міцубісі на півдні, та торпедним заводом Міцубісі — Урукамі на півночі.

Було вбито і пропало безвісти понад 73 тисяч людей, пізніше від опромінення та поранень померло ще 35 тисяч осіб. Понад 50 % постраждалих було вражено опіками, до 30 % отримали пошкодження від ударної хвилі, 20 % зазнали дії проникаючої радіації. Пожежі знищили більшу частину житлових будинків.

Атомний вибух над Нагасакі зачепив район площею приблизно 43 кв. милі, з яких 8,5 кв. миль припадало на водну поверхню і лише 9,8 кв. милі було забудовано. Забудований простір був лише частково заселений, що дозволило уникнути ще більшої кількості жертв.

Наслідки другого бомбардування стали не менш жахливими, ніж бомбардування Хіросіми. В одній з японських доповідей ситуацію, що спостерігалася на території Нагасакі, схарактеризували так: «Місто нагадує цвинтар, на якому не вціліло жодної надгробної плити».

Пам'ять[ред. | ред. код]

Наразі епіцентр ядерного вибуху є квітучим передмістям Нагасакі. Про катастрофу нагадує лише так званий Парк Епіцентру. У центрі цього парку стоїть чорна кам'яна колона — саме на тому місці, де вибухнула бомба.

Поруч розташовано Парк Миру, у центрі якого на високому постаменті встановлено колосальну фігуру сидячого напівоголеного чоловіка. Права рука його піднята вгору, ніби вказуючи на бомбу, що падає, а ліва витягнена горизонтально і символізує мир і прощення.

На півдні Парку Миру розташовано новий Музей атомної бомби, який відкрито 1996 року. Страшні експонати цього музею справляють на відвідувачів незабутнє враження. Годинники зі стрілками, застиглими на 11.02 — точний час вибуху атомної бомби 9 серпня 1945 — стали емблемою Нагасакі.

Реакція на бомбардування[ред. | ред. код]

Ядерне бомбардування Хіросіми та Нагасакі спричинило численні протести науковців та військових, які вважали такі дії антигуманними.

Докладніше: Дискусії щодо доцільності ядерного бомбардування Хіросіми і Наґасакі

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]