Ядерний вибух у Донецькій області

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кліваж.JPG

Об'єкт «Кліваж» — підземний ядерний вибух у мирних цілях на території України, Донбас.

Параметри, географія та мета ядерного вибуху[ред.ред. код]

Потужність ядерного заряду 0,2–0,3 Кт тротилового еквіваленту, який було здійснено на території Української РСР на східному крилі шахти «Юнком» (м. Юнокомунарівськ, Єнакієвської міськради, ВО «Орджонікідзевугілля») на глибині 903 м між вугільними пластами «Дев'ятка»(l4) та «Цегельний» (l21) 16 вересня 1979 р. о 9 годині (GMT)[1][2]. Мета вибуху — зниження напруги в гірничому масиві, що врешті-решт мало підвищити безпеку відпрацювання вугільних пластів.

Передісторія[ред.ред. код]

До 1979 р. на шахті «Юнком» мала місце максимальна в Центральному Донбасі частота раптових викидів вугілля і газу та викидів породи і газу, що було пов'язано зі станом порід, обумовленими впливом Юнкомівського Північного, Брунвальдського та інших насувів (42% пластів, що розроблялися на шахті «Юнком» перебували в зоні тектонічних порушень).

Наслідки[ред.ред. код]

Унаслідок ядерного вибуху виникла порожнина радіусом 5–6 м, навколо якої сформувалася зона зім'яття (зминання) і дроблення радіусом 20–25 м. Рівень радіоактивності у гірничих виробках і шахтних водах за період спостережень 1979–2000 рр. перебував на фоновому рівні. Після здійснення вибуху відзначено зниження частоти викидів вугілля та породи. В період 1980-85 рр. на горизонті 826 м, розташованому на 77 м вище рівня зарядної камери, відпрацьовано вугільні пласти «Мазур» та «Дев'ятка».

Роботи щодо об'єкта «Кліваж» здійснювалися інститутом ВНДІПІпромтехнології.

Наразі занепокоєння екологів викликає небезпека затоплення шахти «Юнком», де здійснено атомно-вибуховий експеримент «Кліваж», що, згідно з доповіддю Міністра екобезпеки Василя Яковича Шевчука, може призвести до радіоактивного забруднення підземних вод[3].

За десятиріччя 1979–1989 рр. чисельність населення Юнокомунарівська зменшилася з 22,5 тис. до 20,7 тис. осіб, що, можливо, пов'язане і з ядерним експериментом «Кліваж»[джерело?] та зменшенням населення в цілому по Україні.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела інформації[ред.ред. код]