Яйце-годинник герцогині Мальборо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яйце Фаберже
«Яйце-годинник герцогині Мальборо»
Duchess of Marlborough egg (cropped).jpg
Рік 1902
Перший власник Консуело Мальборо (Вандербільт)
Теперішній власник
Країна Росія Росія
Особа чи установа Віктор Вексельберг, фонд «Зв'язок часів»
Рік придбання 2004
Дизайн та матеріали
Майстер Михайло Перхін
Матеріали кольорове золото, емаль, діаманти, перли
Висота 23,5 см

«Яйце-годинник герцогині Мальборо» (чи «Рожеве яйце зі змією»[1]) — яйце-годинник, виготовлене фірмою Фаберже у 1902 році для герцогині Консуело Мальборо. Є одним із великодніх яєць, замовлених у Фаберже приватними особами, що за вишуканістю і майстерністю виконання не поступалися імператорським великоднім яйцям.[2]

Дизайн[ред. | ред. код]

Яйце-годинник виконане в неокласичному стилі у вигляді модного в останній третині XVIII ст., в епоху Людовіка XVI, годинника-ротатора.[3] Воно покрите рожевою прозорою емаллю по гільйошованому фону. Навколо яйця обертається горизонтальний пояс із циферблатом, що покритий білою емаллю і оточений зверху та знизу лініями дрібних перлів; римські цифри викладені діамантами. Нерухомою годинниковою стрілкою слугує інкрустована алмазами золота змія, що обвиває яйце знизу. Верх яйця прикрашений золотими гірляндами з зав'язаними бантиками стрічками, викладеними діамантами. Навершя виконане у вигляді золотого жолудя і інкрустоване алмазами. По боках — золоті ручки, у вигляді завитків декорованих акантовим листям, що підіймаються із золотих баранячих масок.

Яйце стоїть на тристоронньому постаменті, який покритий прозорою перламутровою емаллю по гільйошованному фону; пілястри, цоколі і фризи постаменту покриті рожевою емаллю і прикрашені золотим рослинним орнаментом. На одній стороні постаменту — викладена алмазами монограма герцогині Мальборо, на другій — ріг достатку із кольорового золота, на третій — алегорія кохання також із кольорового золота.[2]

Фірмою Фаберже було виконано декілька яєць-годинників такого типу, в тому числі імператорське «Яйце-годинник зі змією» (1887).

Консуело Мальборо

Історія[ред. | ред. код]

Консуело Вандербільт походила з родини американського мільйонера Корнеліуса Вандербільта. Проти волі у 1895 році вона була видана заміж за Чарлза Спенсера-Черчилля, 9-го Герцога Мальборо. У 1902 році подружжя відвідувало Росію і Консуело, вірогідно, мала можливість познайомитись із колекцією імператорських великодніх яєць. «Яйце-годинник зі змією» із цієї колекції скоріш за все і стало моделлю для яйця, замовленого нею у Фаберже.

У 1926 році, після розлучення з герцогом, Консуело Вандербільт Бальсан передала яйце на благодійний аукціон, де його придбала польська співачка Ганна Вальська, дружина президента чиказької компанії «International Harvester». У 1965 році на аукціоні Parke-Bernet в Нью-Йорку яйце придбав Мальком Форбс і воно стало першим великоднім яйцем в його колекції виробів Фаберже.[2] У 2004 році «Яйце-годинник герцогині Мальборо» у складі колекції Форбса придбав російський олігарх Віктор Вексельберг.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Duchess of Marlborough Egg. Mieks Faberge Eggs. Архів оригіналу за 2011-11-05. Процитовано 2012-01-03.  (англ.)
  2. а б в Яйцо-часы герцогини Мальборо. Фаберже. Сокровища Российской Империи. Фонд «Связь времен». 2005.  (рос.)
  3. Яйцо-часы Мальборо. Культурно-исторический фонд «Связь Времен». Процитовано 2011-12-30. [недоступне посилання з травень 2019] (рос.)